artykuł
październik 11, 2021

Elementy schodów

Jak nazywają się poszczególne elementy schodów?

Klatki schodowe występują w różnych kształtach i stylach, od prostych, nieskomplikowanych schodów do krętych schodów zaprojektowanych w celu stworzenia spektakularnej architektonicznej konstrukcji.

Do budowy schodów używa się wielu rodzajów materiałów - od tradycyjnego drewna po bardziej nowoczesne materiały, takie jak szkło, beton czy stal. Pomimo wielu możliwych wariantów projektowych i materiałowych, główne części schodów są dość standardowe.

Jak nazywają się poszczególne części schodów?

Większość ludzi zna niektóre nazwy części schodów, takie jak stopnica, podstopnica, podest i poręcz. Jeśli nie jesteś architektem lub budowniczym, możesz nie być zaznajomiony z terminologią dotyczącą schodów, taką jak tralka, podłużnica, spocznik czy słupek.

Mimo, że istnieją różne rodzaje schodów, ich części są zawsze takie same. Poniżej znajduje się lista części schodów. Zdefiniujemy terminologię części schodów, abyś mógł rozmawiać o schodach nawet z najbardziej doświadczonym fachowcem.

Główne elementy schodów:

  • stopień (stopnica),
  • podstopnica,
  • podłużnica,
  • poręcz,
  • balustrada,
  • tralka,
  • słupek,
  • podest (spocznik),
  • nosek.

Stopień - co to jest stopień?

Stopień to pozioma część schodów, która rozciąga się od przedniej krawędzi noska schodów do podstopnicy. Służy on jako powierzchnia do chodzenia po schodach, na którą stawia się stopy podczas wchodzenia i schodzenia. Istnieje wiele typów stopni stosowanych w schodach przemysłowych i schodach mieszkalnych.

Podstopnica: co to jest podstopnica?

Podstopnica to pionowa część schodów pomiędzy poszczególnymi stopniami. Schody z podstopnicą nazywane są schodami z zamkniętym biegiem. Aby nadać schodom bardziej nowoczesny wygląd, można je zbudować bez podstopnic. Ten otwarty styl schodów daje wrażenie większej przestrzeni.

Podłużnica: co to jest podłużnica?

Podłużnica to belka nośna, która biegnie wzdłuż schodów i stanowi główny element konstrukcyjny. Stopnie i podstopnice są mocowane do podłużnicy. Schody mogą być zbudowane na jednej lub dwóch podłużnicach. W przypadku schodów zbudowanych na dwóch podłużnicach, podłużnica wewnętrzna znajduje się przy ścianie, natomiast podłużnica zewnętrzna znajduje się po widocznej stronie schodów otwartych.

https://unsplash.com/@cemedin
drewniana poręcz + stalowe tralki

Poręcz: co to jest poręcz?

Poręcz jest tym elementem schodów, którego ludzie trzymają się podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Poręcz mocuje się do pionowych słupków lub do ściany po jednej lub obu stronach schodów.

Barierka: co to jest barierka ?

Barierka ochronna jest to system zabezpieczający przed upadkiem z wysokości, umieszczony na niezabezpieczonej stronie schodów. Barierka może być przymocowana bezpośrednio do podłużnicy lub do stopnic.

Tralka: co to jest tralka?

Tralka to pionowy słupek, który mocowana jest do poręczy. Ze względu na różnorodność typów, tralki pełnią również rolę dekoracyjną.

Balustrada: co to jest balustrada?

Balustrada składa się z serii tralek, które są równomiernie rozmieszczone i połączone ze sobą, tworząc dekoracyjną osłonę na boku schodów. Balustrady mogą być wykonane z różnych materiałów np. drewna, szkła lub metalu i różnym stylu, np. loftowym.

Słupek: co to jest słupek?

Słupek to pionowy element znajdujący się na końcu lub na zakręcie poręczy. W przeciwieństwie do tralki słupek jest elementem konstrukcyjnym schodów, który jest mocowany bezpośrednio do stopnia lub podłużnicy.

podest schodowy - spocznik (https://unsplash.com/@raphaelrng)
podest schodowy - spocznik 

Podest: co to jest podest?

Podest to płaska część na górze i na dole schodów, która służy jako miejsce odpoczynku i zapewnia dostęp do pomieszczeń. Podest może występować również w miejscach, gdzie schody zmieniają kierunek biegu.

Nosek schodowy: co to jest nosek?

Noski to przednia część stopnia wystająca poza podstopnicę. Ponieważ w tym miejscu odbywa się większość ruchu pieszego, na noski przy krawędzi stopnia można nakleić paski antypoślizgowe, które ułatwią poruszanie się po schodach.

Podsumowanie

Bez względu na styl schodów i materiał, z którego są wykonane, elementy konstrukcyjne  schodów są zazwyczaj takie same. Mamy nadzieję, że dzięki nam nawet rzadziej używana terminologia dotycząca części schodów jest łatwa do zrozumienia.

Jeżeli masz pytania odnośnie schodów, to konieczne skontaktuj się z SKE Design. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania, zaprojektujemy i wykonamy schody do Twojego domu lub firmy


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!