artykuł
wrzesień 27, 2021

Rodzajów podłużnic schodowych (cz. 1)

W tym artykule przeanalizujemy różne rodzaje podłużnic schodowych oraz materiały do ich wykonania.

Podłużnice schodowe

Ile jest rodzajów podłużnic schodowych?

Jeśli chodzi o terminologię dotyczącą schodów, większość ludzi zna takie pojęcia jak stopnie i podstopnice (pionowa część schodów pomiędzy stopniami). Jednak nie każdy wie, czym są podłużnice schodowe.

Podłużnica schodowa to pionowa bela nośna - element konstrukcyjny, który biegnie wzdłuż każdego boku lub środka schodów.

Stopnie i podstopnice są mocowane do podłużnicy. Różne podłużnice mogą być łączone z różnymi typami stopni schodów, aby zapewnić prawie nieskończoną kombinację wzorów schodów.

W przypadku umieszczenia podłużnicy po obu stronach schodów podłużnica wewnętrzna znajduje się przy ścianie, natomiast podłużnica zewnętrzna po widocznej stronie schodów. W niektórych przypadkach schody mogą znajdować się w centrum przestrzeni z dwoma zewnętrznymi podłużnicami.

Podłużnice schodowe są konstruowane z różnych materiałów, w różnych stylach i wykończeniach, które mają wpływ na wygląd i funkcjonalność schodów.

Jaki jest najlepszy materiał na podłużnice schodowe?

Materiał na podłużnice schodowe zależy zarówno od funkcjonalności schodów, jak i pożądanego wyglądu. Stal, aluminium i różne rodzaje drewna są powszechnie stosowanymi materiałami na podłużnice schodowe.

podłużnica schodowa zewnętrzna

Podłużnica stalowa

Stal jest stopem składającym się z żelaza, węgla i innych materiałów, które mogą rdzewieć. Aby zapobiec rdzewieniu, często stosuje się stal ocynkowaną lub nierdzewną. Stal galwanizowana posiada trwałą powłokę cynkową, która zapobiega przedostawaniu się materiałów korozyjnych do stali znajdującej się pod spodem. Aby zwiększyć odporność na korozję, do stali dodaje się chrom, nikiel, azot i molibden.

Zastosowania stalowych podłużnic schodowych

Stalowe podłużnice schodowe są często stosowane w klatkach schodowych w domach, firmach i obiektach przemysłowych. Podłużnice stalowe mogą być również wykorzystywane na zewnątrz, zwłaszcza jeśli są wykonane ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej.

Prefabrykowane schody metalowe z podłużnicami stalowymi są dobrym rozwiązaniem, jeśli schody muszą wytrzymać duże obciążenia, np. w zastosowaniach przemysłowych. Schody metalowe łączone na śruby wykorzystują formowane podłużnice stalowe do stworzenia funkcjonalnego, lekkiego systemu schodów metalowych. Podłużnice schodów ze stali konstrukcyjnej są stosowane w projektowaniu i produkcji schodów komercyjnych.

Zalety i wady stalowych podłużnic schodowych

Plusy stalowych podłużnic schodowych

Podstawową zaletą stalowych podłużnic schodowych jest ich wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu mogą wytrzymać duże obciążenia i natężenie ruchu.

Stalowe podłużnice mogą mieć niemal dowolny kształt, co pozwala na tworzenie niestandardowych schodów, takich jak kręcone i spiralne, a także zapewnia nowoczesny wygląd.Gdy pożądane są schody metalowe, stalowe podłużnice schodowe są tańsze niż te wykonane z aluminium.

Podłużnice stalowe są łatwiejsze w montażu niż drewniane, ponieważ można je po prostu skręcić śrubami.Ponieważ są one łatwiejsze w montażu niż podłużnice drewniane, prefabrykowane podłużnice stalowe są również tańsze w montażu.

Stalowe podłużnice schodów praktycznie nie wymagają konserwacji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Są one odporne na ekstremalne warunki pogodowe, gnicie i szkodniki.

Podłużnice stalowe są ognioodporne, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie dla schodów ewakuacyjnych.

Wady stalowych podłużnic schodowych

Jedną z największych wad metalowych podłużnic schodowych jest hałas powodowany podczas chodzenia w górę i w dół stopni.

schody z podłużnicami stalowymi.

Aluminum

Aluminium jest materiałem naturalnym, który jest odporny na korozję niewymagającym dodatkowego zabezpieczenia. Aluminium jest również lżejsze niż stal.

Zastosowania aluminiowej podłużnicy schodowej.

Aluminiowe podłużnice schodowe mogą być stosowane w zarówno przemysłowych, komercyjnych jak i mieszkaniowych klatach schodowych.

Zalety i wady aluminiowych podłużnic schodowych

Plusy

Ze względu na mniejszą wagę, aluminium jest łatwiejsze w transporcie i instalacji niż stal, więc jest idealnym materiałem na schody przenośne.

Instalacja aluminiowych podłużnic schodowych jest łatwa, co oszczędza zarówno czas, jak i koszty pracy.

Aluminium jest bardzo plastyczne i giętkie, dlatego można z niego budować schody o różnych kształtach - w tym schody spiralne.

Dzięki naturalnej warstwie odpornej na korozję, aluminiowe podłużnice schodowe są trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji.

Wady

Aluminiowe podłużnice schodowe są droższe i mniej wytrzymałe niż te wykonane ze stali. Aluminiowe podłużnice schodowe są bardziej podatne na rysy i zadrapania niż stalowe podłużnice schodowe. Warstwa tlenku aluminium ma tendencję do stępienia jego metaliczny połysk, dając materiał szarawy wygląd.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!