artykuł
październik 4, 2021

Rodzajów podłużnic schodowych (cz. 2)

W tym artykule opiszemy podłużnice drewniane oraz podłużnice schodowe pojedyncze i podwójne.

Jest to druga część artykułu rodzajów podłużnic schodowych.

Podłużnice schodowe wykonane z drewna.

Drewniane podłużnice schodów można wykonać z różnych rodzajach naturalnego drewna, w tym dębu, klonu i orzecha włoskiego. Podłużnice schodowe mogą być również wykonane z drewna impregnowanego ciśnieniowo lub drewna konstrukcyjnego. Drewniane podłużnice schodowe mogą być wstępnie przycięte dla łatwiejszej instalacji lub nieprzycięte, jeśli preferowana jest instalacja niestandardowa.

schody drewniane - podłużnica podwójna

Zastosowanie drewnianych podłużnic schodowych

Drewniane podłużnice schodowe są zwykle spotykane w budynkach mieszkalnych. Oprócz ich zastosowania jako konstrukcji nośnej dla schodów drewniane podłużnice schodowe dodają ciepła i naturalnego wygląd do pomieszczenia.

Zalety i wady drewnianej podłużnicy schodowej

Plusy

Drewniane podłużnice schodowe są trwałe i łatwe do czyszczenia.
Ze względu na różnorodność dostępnych opcji, drewno jest uniwersalne i sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.
Impregnowane ciśnieniowo drewniane podłużnice schodowe są zwykle używane do schodów zewnętrznych np. tarasowych.
Impregnacja ciśnieniowa zapobiega gniciu i chroni drewno przed szkodnikami.
Drewno konstrukcyjne zapewnia stabilność, jest odporne na wygięcia i kurczenie się, a także jest bardziej odporne na temperaturę i wodę niż lite drewno twarde. Jest również z reguły tańsze i łatwiejsze w instalacji.

Wady

O ile nie jest to drewno bardzo wysokiej jakości, mogą wystąpić problemy z jego kształtem i dużą liczbą sęków.
Lite drewno twarde może być droższe niż inne opcje.

Jakie są rodzaje podłużnic schodowych?

Tak jak podłużnice schodów mogą być wykonane z różnych materiałów, tak samo mogą być wykonane w różnych stylach i typach. Różnica w konstrukcji zależy od typu schodów, funkcji i przeznaczenia schodów oraz materiału użytego do ich budowy.

Rodzaje podłużnic schodów komercyjnych i przemysłowych

Komercyjne i przemysłowe podłużnice schodowe są zazwyczaj wykonane ze stali, aluminium lub stali nierdzewnej. Powszechne style dla tych materiałów podłużnic schodowych obejmują:

  • Podłużnice podwójne (dwie podłużnice na zewnątrz stopni)
  • Podłużnica z belką środkową (jedna podłużnica pod stopniami)

Podłużnica schodowa podwójna

Podwójne podłużnice schodowe składają się z dwóch podłużnic montowanych po zewnętrznych stronach stopni. Podłużnica podwójna jest najczęściej stosowanym typem podłużnicy w schodach komercyjnych i przemysłowych. Konstrukcja ta jest stosowana w prefabrykowanych systemach schodowych i może być stosowana z wieloma typami balustrad schodowych.

Schody stalowe zaprojektowane z podwójnymi podłużnicami często wykorzystują kształtowniki ze stali konstrukcyjnej:

  • Podłużnice kanałowe
  • Podłużnice z rur HSS
  • Podłużnice płytowe

Zastosowanie podwójnych podłużnic schodowych

Podwójne podłużnice schodowe są powszechnie stosowane w schodach ewakuacyjnych w budynkach komercyjnych, w schodach przemysłowych oraz schodach mieszkalnych. Podwójna konstrukcja podłużnicy zapewnia dodatkowe wsparcie, aby spełnić wymagania inżynieryjne w celu zapewnienia bezpiecznej i trwałej konstrukcji.

Zalety i wady podwójnych podłużnic schodowych

Plusy

Doskonała konstrukcja dla schodów prefabrykowanych, ułatwiająca montaż.
Elastyczna i funkcjonalna konstrukcja dla schodów przeciwpożarowych i schodów przemysłowych
Podwójne wsporniki podłużnic zwiększają wytrzymałość schodów, aby spełnić wymagania inżynieryjne.

Wady

Wymaga dwóch podłużnic, co może zwiększyć koszty.


Podłużnica schodowa pojedyncza

Podłużnica schodowa pojedyncza

Podłużnica schodowa pojedyncza to rodzaj podłużnicy stosowanej w wysokiej klasy schodach do biur, hoteli gdzie ważny jest design. Ten typ podłużnicy wykorzystuje pojedynczą belkę, zwykle stalową lub ze stali nierdzewnej, która znajduje się pod stopniami schodów i zapewnia podparcie dla schodów. Stalowe i nierdzewne belki dwuteowe lub rury HSS to powszechne kształty używane do produkcji podłużnic belki środkowej.

Zastosowanie podłużnic środkowych

Podłużnica pojedyncza jest często spotykanym typem podłużnicy w schodach monumentalnych i zabytkowych. Podłużnica jest przymocowana do spodu podłużnic schodów i biegnie w dół przez środek biegu.

Zalety i wady podłużnicy środkowej

Plusy

Zapewnia wysoką estetykę projektu dla schodów ozdobnych i charakterystycznych.

Wady

Zazwyczaj droższe w budowie i instalacji


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!