artykuł
październik 18, 2021

Standardowy kąt nachylenia schodów

Odpowiednie nachylenie schodów to gwarancja wygodnych i bezpiecznych schodów.

Standardowy kąt nachylenia schodów zależy od przypadku rodzaju i zastosowania schodów. Dla większości standardowych schodów kąt nachylenia schodów waha się pomiędzy 30 a 45 stopni. Schody ewakuacyjne mają kąt około 30-35 stopni, natomiast schody przemysłowe charakteryzują się nachyleniem w zakresie od 40 do 70 stopni.

Odpowiedne nachylenie schodów to wygoda i bezpieczeństwo

Dlaczego kąt nachylenia schodów jest ważny?

Kąt nachylenia schodów jest ważny, ponieważ stromość schodów wpływa na głębokość i wysokość stopni, które są ważnymi czynnikami bezpieczeństwa. Im bardziej strome schody, tym węższy jest stopień, co skutkuje mniejszą powierzchnią stopni.

Strome schody zajmują mniej miejsca, więc strome schody mogą być koniecznością w ciasnej przestrzeni, ale zbyt strome schody mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa, gdy głębokość stopnia staje się mniejsza niż stopa człowieka.

Przepisy budowlane dotyczące schodów określają bezpieczną wysokość i rozmiar stopnia dla różnych zastosowań. Zgodnie z prawem budowlanym (Dz. U. Nr 75, poz. 690) w domach jednorodzinnych maksymalna wysokość stopnia nie powinna przekraczać 19 cm.

Jak strome mogą być schody przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa?

Stromość schodów przy zachowaniu bezpieczeństwa może się różnić w zależności od typu schodów i ich zastosowania. Niektóre rodzaje schodów schody mogą być projektowane z bardziej stromymi kątami, zachowując przy tym bezpieczeństwo. Schody o naprzemiennych stopniach to rodzaj schodów, których konstrukcja pozwala na uzyskanie stromych kątów, a jednocześnie ma wystarczająco dużą powierzchnię, by zmieścić stopę człowieka. Schody o głębokości 22 cm mogą mieć kąt nachylenia do 68 stopni. Schody te są nadal bezpieczne, ponieważ użytkownik ma do dyspozycji pełną powierzchnię stopnia.

Schody o zmiennym kącie nachylenia.

Bardzo strome schody zwane drabinkami okrętowymi lub schodami okrętowymi mogą mieć kąt nachylenia do 70 stopni. Ze względu na stromość tego typu schody są bardziej podobne do drabin. Wchodzenie i schodzenie po tego rodzaju schodach, odbywa się zawsze przodem do schodów i wymaga trzymania się poręczy dwoma rękoma.

Najlepszy kąt nachylenia schodów dla drabin okrętowych

Najlepszym kątem dla drabin okrętowych jest zazwyczaj najpłytszy kąt, który pozwoli na dopasowanie schodów do przestrzeni. Drabiny okrętowe mają zazwyczaj nachylenie od 50 do 70 stopni. Im bardziej stromy kąt, tym trudniej jest ludziom wchodzić i schodzić, więc drabina okrętowa o kącie 50 stopni jest łatwiejsza do pokonania niż o kącie 70 stopni.

Strome schody okrętowe mają zbyt wąskie stopnie, więc użytkownik musi używać siły ramion i rąk, by się po nich wspinać i schodzić. Im bardziej strome stają się drabiny okrętowe, tym więcej siły ramion i rąk jest wymagane do wspinania się, co może powodować zmęczenie, a nawet upadki z drabiny. Z tego powodu wymagane jest dodatkowego zabezpieczenia przed upadkiem.

Najlepsze nachylenie schodów dla schodów o zmiennym biegu

Schody ze stopniami naprzemiennymi mają dość specyficzną konstrukcję, ale umożliwiają montaż stromych schodów, zachowując przy tym bezpieczeństwo. Kąt nachylenia dla tych schodów wynosi od 56 stopni do 68 stopni.

Standardowy kąt nachylenia schodów dla schodów komercyjnych i przemysłowych

Standardowy kąt nachylenia schodów dla schodów komercyjnych wynosi 32 stopnie. Schody ewakuacyjne w budynkach komercyjnych są przeznaczone dla ogółu społeczeństwa w przypadku zagrożenia. Właściwy kąt zapewnia odpowiednią głębokość biegu, aby użytkownicy mogli wygodnie i łatwo wchodzić i schodzić w sytuacji awaryjnej.

Schody przemysłowe mają za zadanie zapewnienie dostępu do urządzeń. Schody te mogą być bardziej strome niż schody komercyjne (nawet do 45 stopni).

Typowe nachylenie schodów dla schodów stromych

Typowe nachylenie schodów dla schodów stromych waha się między 50 a 70 stopni. Schody strome takie jak schody okrętowe, schody spiralne i schody o zmiennym biegu mają typowe nachylenie między 50 a 70 stopni. Wyższy kąt sprawia, że schody zajmują mniej miejsca. Tego typu schody są najczęściej używane do specjalnych zastosowań np. dostęp na dach, dostęp do urządzeń.

Podsumowanie

Standardowy kąt nachylenia schodów różni się w zależności od zastosowania i rodzaju schodów. Schody ewakuacyjne, schody przemysłowe i schody strome, takie jak schody o zmiennym stopniu nachylenia, mają kąty w zakresie od 30 do 70 stopni.

Im bardziej strome są schody, tym trudniej jest się po nich wspinać, ponieważ trzeba używać większej siły ramion i rąk do podpierania się. W przypadku schodów o dużym nachyleniu konstrukcja schodów ze stopniami naprzemiennymi pomaga rozwiązać ten problem, zapewniając użytkownikom pełną powierzchnię stopnia.

Zapewnienie odpowiedniego kąta nachylenia i konstrukcji schodów może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!