artykuł
maj 31, 2021

Wzornictwo przemysłowe

Style wzornictwa przemysłowego - celebracja surowego piękna.

Wzornictwo przemysłowe zwraca uwagę na surowce i materiały budowlane, aby celebrować ich piękno stworzone przez człowieka. Przedmioty są tak projektowane, aby wyglądały, jak te z fabryki lub nawet ponownie wykorzystane w środowisku przemysłowym w celu podkreślenia piękna pracujących maszyn i aspektów inżynierii. Gdy inne ruchy projektowania wnętrz ukrywają elementy konstrukcyjne budynku, wzornictwo przemysłowe celebruje je, odsłaniając piękno odsłoniętych ścian z cegły, metalowych rur i innych surowych elementów.

Ponieważ wzornictwo przemysłowe eksponuje inżynierię i materiały budowlane, większość pomieszczeń stworzonych w tym stylu będzie miała następują cechy kluczowe.

Cechy stylu przemysłowego

Odsłonięte ściany z cegły lub kamienia
Odsłonięte belki, rury i kanały
Odsłonięte krokwie
Częste użycie metalu, drewna i kamienia
Dodatki w stylu vintage
Akcesoria o tematyce przemysłowej
Metalowe elementy wykończenia wnętrz

Historia wzornictwa przemysłowego

Biorąc pod uwagę zdolność nowoczesnego budownictwa do tworzenia wykończonych i nieskazitelnych wnętrz, możesz się zastanawiać, dlaczego wzornictwo przemysłowe wydaje się cofać czas i odsłaniać mniej atrakcyjne elementy Twojego domu - w przeszłości odsłonięte rury mogły nie być uznawane za dobry wybór dekoracyjny, ale teraz stanowią centralne punkty w domu. Zbadamy, jak ten trend się rozpoczął i stał się tak popularnym stylem, jakim jest dzisiaj. Znajomość historii i rozwoju tego ruchu może rzucić światło na jego filozofię i cechy projektowe.

oświetlenie w stylu steampunk

Początki stylu przemysłowego

Jak sama nazwa wskazuje, ruch wzornictwa przemysłowego narodził się w czasie rewolucji przemysłowej, która miała miejsce od końca 1700 do połowy XVIII wieku. Gdy Europa zaczęła masowo produkować towary i wznosić większe i solidniejsze budynki, jej obywatele podziwiali możliwości ludzkości. W dzisiejszych czasach posiadanie ręcznie robionych przedmiotów może być luksusem, ale w czasach rewolucji przemysłowej modne były towary wytwarzane maszynowo.

Pod koniec lat dwudziestych XX wieku świat wkroczył w erę maszyn, nazwaną tak ze względu na rozkwit konstrukcji przemysłowych i innowacji.

Sztuka i wzornictwo

Ponieważ Era Maszyn sprawiła, że ludzie zaczęli podziwiać swoją nową, technologiczną erę, sztuka i design zaczęły tworzyć dzieła, które podzielały ten sam sposób myślenia.

Nowoczesny przemysł stworzył międzynarodową jedność, ponieważ wszystkie kraje na całym świecie mogły budować drapacze chmur i masowo produkować artykuły gospodarstwa domowego.

Wzornictwo przemysłowe stało się nawet tytułem zawodowym, używanym przez takich projektantów, jak niemiecki architekt Peter Behrens, którego koncepcja projektowania miejskiego łączyła w sobie piękno i funkcjonalność. Podobnie Louis Lozowick, rosyjski malarz i grafik, którego sztuka nawiązuje do ruchów art deco i precyzjonizmu, czerpał wiele z obserwowanych przez siebie przemysłowych, miejskich scenerii.

Podgatunki przemysłowego projektowania wnętrz

Dzięki wizjonerskim konstruktorom, artystom i wynalazcom narodził się przemysłowy wystrój wnętrz. Z czasem rozgałęził się, tworząc podgatunki. Oto kilka kierunków designu związanych z industrialnym wystrojem wnętrz.

Steampunk

Nazywany również historią alternatywną, ruch steampunkowy inspirowany jest rewolucją przemysłową i pisarzami fantastyki, w tym Julesem Vernem ("20 000 mil podmorskiej żeglugi") oraz H.G. Wellsem ("Wehikuł czasu").

Steampunk kreuje świat, w którym para wodna jest wykorzystywana do napędzania nowoczesnych maszyn. W związku z tym sztuka steampunkowa przedstawia anachroniczne technologie. Te retro-futurystyczne wynalazki mają bogatą fakturę i wzbudzają ciekawość swoimi osobliwymi projektami. Co więcej, ruch ten inspirowany jest wzornictwem wiktoriańskiej Anglii i amerykańskiego Zachodu, kiedy to rewolucja przemysłowa przeżywała swój rozkwit.

Wielu awangardowych twórców filmowych wykorzystuje ten rustykalny, industrialny styl w filmach osadzonych w tej epoce. Filmy takie jak "Miasto zaginionych dzieci" czy "Dziki Zachód" celebrują mechaniczne cuda steampunku.

Popularne motywy steampunkowe

Trybiki, koła i przekładnie
Metal
Wiktoriański design i ubiór
Rdzawe schematy kolorystyczne
Zmechanizowane wersje naturalnego życia

odsłonięte instalacje i widoczna cegła

Styl Miejski

Podczas gdy steampunk przenosi wzornictwo przemysłowe z powrotem do epoki wiktoriańskiej, wnętrza miejskie są bardziej nowoczesne. Wyobraź sobie mieszkania na poddaszu z odsłoniętymi kanałami wentylacyjnymi lub zmodernizowane fabryki, w których mieści się nowa, modna restauracja. Miejski design łączy w sobie piękno przemysłu z wygodą i energią metropolii. Ta koncepcja jest czymś, co znamy dzisiaj, ponieważ popularne budynki miejskie posiadały lofty i inne tego typu industrialne elementy. W mieszkaniach w stylu miejskim często można również spotkać industrialne ścianki z metalu i szkła.

Styl miejski we wnętrzach

Meble z drewna z odzysku,
Przemysłowe oprawy oświetleniowe itp.
Odsłonięte elementy, takie jak żarówki, kanały, rury i krokwie.
Mieszanka stylu vintage i nowoczesnego designu
Ścianki działowe ze szkła i metalu
Schody stalowe

Epoka maszynowa

Nazywana również vintage industrial, epoka maszyn odnosi się do starszego stylu wzornictwa przemysłowego. Ruch ten pojawił się tuż przed latami 20. (kiedy art deco stało się popularne) i był wpływowym stylem projektowania do lat 40. W tym czasie nastąpił również rozkwit reklamy, ponieważ producenci chcieli zwiększyć popyt, który odpowiadałby szybkości produkcji. Wnętrza z epoki maszyn czasami zawierają nawet dzieła sztuki reklamowej

Cechy wystroju z epoki maszyn

Meble, oświetlenie i sztuka w stylu vintage
Masowo produkowane przedmioty, takie jak lampy, krzesła i akcesoria
Elementy w stylu art déco
Wyeksponowane ściany z cegły
Drewno z odzysku

Podczas gdy wzornictwo przemysłowe ma pewne odgałęzienia, z pewnością łączy je podobieństwo, takie jak zabytkowe i odzyskane elementy oraz nacisk na ekspozycję elementów przemysłowych.

Od surowych projektów z czasów rewolucji przemysłowej do gładkich i czystych linii współczesnych dzieł, wzornictwo przemysłowe podlega ciągłym zmianom.

siedziba Swiss Re - Londyn

Wnętrza, które podążają za industrialnym wyglądem, odzwierciedlają starsze style przemysłowe, z odsłoniętymi belkami i rurami, ale co przyniesie przyszłość? Czy wzornictwo przemysłowe zyska kolejny podgatunek, który będzie prostszy i będzie przypominał siedzibę Swiss Re, czy też na zawsze pozostaniemy przy uroku i nostalgii ceglanych ścian i stalowych belek?

Tak czy inaczej, przemysłowy wystrój wnętrz zawsze będzie celebrował potęgę ludzkiej inżynierii, pokazując komponenty, które czynią ją możliwą.


Wszystkie posty z kategorii "Ścianki"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!