artykuł
listopad 14, 2022

Wybór schodów - krok po kroku

Wybór schodów i proces wykonania.

Wybierając schody, które najlepiej spełnią Twoje potrzeby, należy przemyśleć kilka kluczowych aspektów, takich jak:

 • z jakich materiałów będą wykonane schody,
 • jaki układ schodów będzie najlepiej pasował do przestrzeni,
 • jaki profil schodów wybrać,
 • z jakiego materiału będą wykonane stopnie oraz balustrady.

Materiały do budowy schodów

W pierwszej kolejności należy wybrać materiały, z których zostanie wykonana konstrukcja schodów, kierując się zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi (np. czy schody będą znajdowały się wewnątrz, czy na zewnątrz).

Do wyboru masz między innymi:

 • stal miękką (niskowęglowa stal przeznaczona do zastosowań przemysłowych), która może być malowana lub ocynkowana,
 • stal nierdzewna,
 • drewno,
 • szkło.
Nowoczesne schody

Układ schodów

Schody mogą występować w wielu różnych układach, które można dopasować do konkretnego projektu.

Schody proste.

Schody proste występują w kilku odmianach, co ułatwia dopasowanie ich do Twojego projektu.

Schody w kształcie litery L

Zasadniczo są to schody proste z małym podestem ustawionym pod kątem do biegu schodów (zwykle kątem prostym, który tworzy kształt litery L).

Schody w kształcie litery U.

Schody w kształcie litery U są bardzo podobne do schodów w kształcie litery L, ale z obrotem o 180º. Schody w kształcie litery U to dobre rozwiązanie do mniejszych przestrzeni.

Schody pływające

To nowoczesne schody, w których stopnie zamontowane są do ukrytej w ścianie konstrukcji. Dzięki temu schody wyglądają, jak by unosiły się w powietrzu.

Drabiny

W pomieszczeniach nienadających się do zamieszkania, takich jak strychy, drabiny architektoniczne mogą wyglądać świetnie i zaoszczędzić dużo miejsca.

Schody spiralne

Profile schodowe

Schody z podwójną podłużnicą

To schody, które mają dwie belki nośne, które biegną pod schodami. Podłużnice mogą mieć kształt belek, płaskowników lub profili ze stali konstrukcyjnej o kształcie litery C.

Schody jednopodłużnicowe.

Jak sama nazwa wskazuje, mają tylko jedną podłużnicę. Schody jednopodłużne doskonale prezentują się w domach nowoczesnych i w stylu mid-century, pozwalając na maksymalne wykorzystanie światła naturalnego.

Schody spiralne

Schody te biegną wokół centralnego słupa. Zajmują niewiele miejsca, ale mogą być trudne do pokonania. Dobrze wyglądają zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych domach.

Schody otwarte

W tym stylu schodów pionowa przestrzeń między stopniami nie jest wypełniona drewnem lub innymi materiałami budowlanymi, ale pozostaje otwarta. Schody otwarte przepuszczają światło i nie zasłaniają widoku.

Nowoczesne schody stalowe z drewnianymi stopniami

Rodzaje stopni

Stopnie drewniane.

Stopnie drewniane są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów stopni. Stopnie drewniane mogą być wykonane z różnych gatunkach drewna, takich jak dąb, wiśnia itd.

Stopnie perforowane.

Perforowane stopnie to stalowe stopnie z charakterystycznym wzorem małych otworów, które tworzą powierzchnię antypoślizgową. Umożliwiają one przepływ powietrza i przedostawanie się światła.

Antypoślizgowe stopnie z blachy stalowej

Tego typu stopnie mają regularny wytłoczony wzór, który zwiększa odporność na poślizg. Doskonale sprawdzają się w warunkach przemysłowych, mogą też fantastycznie wyglądać w nowoczesnych domach. Dobrze sprawdzają się w przypadku schodów zewnętrznych i wewnętrznych.

Proces projektowania schodów krok po kroku.

Konsultacja

Pierwszym krokiem jest konsultacja, podczas której określimy zakres projektu, ustalimy, jaki styl Ci się podoba, zapoznamy się z planami budynku, rozwiążemy problemy i odpowiemy na wszelkie pytania.

Wykonanie pomiarów

Zazwyczaj dokonujemy pomiarów w fazie konsultacji projektowych, ale jeśli wolisz zrobić to sam, jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:

 • wysokość od podłogi do podłogi,
 • maksymalna odległość w poziomie od stropu do pierwszego stopnia,
 • szerokość stopni,
 • grubość stropu,

Należy również sprawdzić, czy na schodach jest wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować balustradę.

Wykonanie rysunku technicznego.

Następnie tworzymy rysunek techniczny, który jest szczegółowym schematem projektu.

Zatwierdzenie projektu

Po zatwierdzeniu projektu, przystępujemy do procesu produkcji schodów.

Wykonanie schodów

Podczas procesu produkcji, nasz zespół przygotuje wymagane komponenty i wykona je zgodnie z wybranym projektem i wymiarami. Następnie nasz zespół dokonuje dokładnego przeglądu produktu w celu zapewnienia najwyższej jakości. W zależności od Twojego wyboru możemy zainstalować schody lub dostarczyć na miejsce w celu samodzielnego montażu.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!