artykuł
listopad 21, 2022

PRZEWODNIK PO SCHODACH WEWNĘTRZNYCH

Zdefiniuj swój styl za pomocą wyjątkowych schodów!

Schody to coś więcej niż konstrukcja, która pozwala przejść z jednego piętra na drugie, to centralny element wystroju i jedna z pierwszych rzeczy, które zauważasz, gdy wchodzisz do nowej przestrzeni. Schody umożliwiają również określenie stylu domu, mieszkania, biura lub przestrzeni komercyjnej, poprzez łączenie komponentów (tralki, słupki, podłużnice stalowe itp.), materiałów (drewno, metal, stal, szkło) i stylów, aby stworzyć unikalne i trwałe schody.

Przygotowaliśmy dla Państwa przewodnik po schodach wewnętrznych, w którym omówione zostaną różne aspekty związane z budową schodów, takie jak rodzaje schodów, style schodów, komponenty schodów i materiały, które można wykorzystać do budowy schodów.

Ten przewodnik pomoże Ci dokonać świadomego wyboru dotyczącego przyszłej budowy i pozwoli Ci zaoszczędzić czas i energię.

schody proste

JAKIE SĄ GŁÓWNE TYPY SCHODÓW?

Schody proste

Schody proste to te, które najczęściej spotykamy na rynku. Mają klasyczny wygląd i składają się z jednego biegu schodów bez zmiany kierunku. Są najprostszym typem schodów do zaprojektowania i wykonania. Ponadto, schody proste są zazwyczaj najtańsze w budowie.

Schody proste z podestem

Jeśli masz do dyspozycji wysokie pomieszczenie, to proste schody z centralnym podestem są idealnym wyborem. Główną wadą schodów prostych z centralnym podestem jest zwiększona przestrzeń, której wymagają. Częściej można spotkać ten typ schodów w firmach i budynkach komercyjnych niż w domach prywatnych.

Schody ćwierćobrotowe (schody w kształcie litery L)

Nazywane również schodami L, schody ćwierćobrotowe charakteryzują się zmianą kierunku biegu o 90 stopni. Schody w kształcie litery L pozwalają na znaczną oszczędność miejsca. Są krótsze niż schody proste i można je łatwo dopasować do małych powierzchni lub zamontować w rogu pomieszczenia. Cena schodów ćwierćobrotowych jest nieco wyższa niż schodów prostych.

Schody półobrotowe (schody kształcie litery U)

Znane również jako schody w kształcie litery U, schody półobrotowe charakteryzują się zmianą kierunku biegu o 180 stopni. Podobnie jak schody L, schody półobrotowe oszczędzają miejsce i pozwalają na montaż schodów w mniejszych pomieszczeniach. Wraz z prostymi schodami jest to jeden z najczęściej stosowanych typów schodów w nowych konstrukcjach.

schody z podestem

Schody kręcone

W przeciwieństwie do schodów w kształcie litery L i U, schody kręcone, jak sama nazwa wskazuje, biegną po łuku i są pozbawione podestów. Schody kręcone nadadzą unikalnego wyglądu każdej przestrzeni oraz zwiększą wartość każdego budynku. Schody kręcone można dopasować niemal do każdej konfiguracji architektonicznej i nie zajmują tyle miejsca, co zwykłe schody.

Schody spiralne

Niezwykły design schodów spiralnych kontrastuje z regularnością kwadratowych narożników tradycyjnie podkreślanych przez większość innych rodzajów schodów. Subtelną różnicą pomiędzy schodami spiralnymi a okrągłymi jest obecność centralnego słupa, który zmniejsza powierzchnię schodów.

Schody spiralne wyróżniają się uniwersalnością i możliwością dostosowania do małych przestrzeni, takich jak mieszkania, lofty, domki i małe biura. Finalnie, dzięki swojej konstrukcji, schody spiralne zajmują bardzo mało miejsca.

schody spiralne

Jakie są zalety spiralnych schodów?

Idealne do małych przestrzeni:

W przeciwieństwie do schodów prostych lub w kształcie litery U, schody spiralne wymagają niewiele miejsca na ich budowę. Możesz zainstalować je w mieszkaniu, lofcie lub nawet jako drugą klatkę schodową w swoim obecnym domu.

Zapewniają dostęp do dodatkowej przestrzeni:

Schody spiralne mogą okazać się jedynym rozwiązaniem, aby uzyskać dostęp do powierzchni takich jak strych czy poddasze, który można przekształcić np. w dodatkową sypialnię.

Jakie są wady schodów spiralnych?

Fakt, że schody spiralne zajmują tak mało miejsca, jest jednocześnie zaletą i wadą. Kąt nachylenia stopni jest z konieczności większy i może być problemem dla niektórych osób, zwłaszcza starszych. Schody spiralne utrudniają również przenoszenie nieporęcznych przedmiotów (jak meble).


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!