artykuł
wrzesień 20, 2021

Typu schodów (część 2)

Porównanie typów schodów - część 2.

Schody naprzemienne

W przypadku standardowych schodów stopa zazwyczaj korzysta tylko z około połowy stopnia. W przypadku schodów naprzemiennych stopnie mają szerokość połowy standartowego stopnia. Dzięki temu w przypadku stromych schodów można uzyskać większą głębokość stopnia.

Zastosowanie schodów naprzemiennych

Te oszczędzające miejsce schody są stosunkowo rzadko spotykane w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i komercyjnym. Umożliwiają dotarcie na strych, do piwnicy, antresoli lub innej przestrzeni, gdzie brakuje przestrzeni na schody standardowe.

Zalety schodów naprzemiennych

Schody naprzemienne wymagają mniejszej powierzchni niż schody standardowych. Schody o zmiennym biegu są bezpieczniejsze niż schody drabiniaste czy okrętowe.

Ze względu na mniejszą ilość stopni schody o biegu naprzemiennym są zazwyczaj tańsze od schodów standardowych.

Wady schodów naprzemiennych

Ze względu na nietypową konstrukcję, nauka wchodzenia po schodach naprzemiennych może wymagać wprawy.

Schody z biegiem naprzemiennym nie są przeznaczone do użytku jako schody główne.

schody drabiniaste

Schody drabiniaste (schody okrętowe)

Schody drabiniaste lub schody okrętowe to bardzo strome schody. Stosowane do ciasnych pomieszczeń i małych domów, schody drabiniaste są bardzo efektywne przestrzennie.

Schody drabiniaste mogą być budowane w różnych stylach od wyglądających dosłownie jak drabina do bardziej designerskich wersji.

Zastosowania schodów drabiniastych

Schody drabiniaste stosuje się w pomieszczeniach, gdzie priorytetem jest oszczędność przestrzeni.

Zalety schodów drabiniastych

Schody drabiniaste można montować w ciasnych pomieszczeniach. Ze względu na swoją prostą konstrukcję schody drabiniaste są bardzo ekonomiczne.

Wady schodów drabiniastych

Ze względu na ich stromość, przepisy budowlane uniemożliwiają stosowanie tego rodzaju schodów jak schodów głównych. Schody drabiniaste są najtrudniejsze do pokonania i najmniej bezpieczne.

schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe.

Cechą charakterystyczną schodów wachlarzowych jest zaokrąglony bieg. Jednak w odróżnieniu od schodów spiralnych, bieg schodów wachlarzowych nie tworzy zamkniętego koła.

Zastosowania schodów wachlarzowych

Schody wachlarzowe są najczęściej stosowane w wejściach do budynków mieszkalnych.

Zalety schodów wachlarzowych.

Schody wachlarzowe są eleganckie i często uważane za tradycyjne. Jednak mogą być również stosowane w bardziej współczesnych projektach.
Jeśli promień schodów jest wystarczająco duży, bardzo łatwo się po nich poruszać.

Wady schodów wachlarzowych

Schody wachlarzowe są trudne do wykonania ze względu na ilość detali. Również zbudowanie poręczy jest wyzwaniem ze względu na krzywiznę. Ponieważ są trudne w budowie, schody kręcone są również jednym z najdroższych rodzajów schodów.

schody wspornikowe

Schody wspornikowe.

Schody wspornikowe to bardziej atrakcyjna wizualnie forma schodów prostych. Często stopnie schodów są przymocowane do ściany tak, że konstrukcja nośna nie jest zauważalna.

Zastosowanie schodów wspornikowych.

Schody wspornikowe mogą być stosowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych, aby zapewnić nowoczesny wygląd i wrażenie otwartości.

Zalety schodów wspornikowych.

W przeciwieństwie do typowych schodów prostych schody pływające wnoszą do pomieszczenia więcej atrakcyjności wizualnej i przestronności. Konstrukcja nośna jest zazwyczaj umieszczona z jednej strony lub ukryta w ścianie, co pozwala na uzyskanie większej przestrzeni.

Wady schodów wspornikowych

Schody wspornikowe mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, zwłaszcza jeśli nie mają poręczy.

schody spiralne

Schody spiralne.

Schody spiralne charakteryzują się zwartą konstrukcją. Schody spiralne mają jeden centralny słup, do którego przymocowane są stopnie.

Zastosowania schodów spiralnych

Schody spiralne są powszechnie stosowane w małych przestrzeniach. Schody spiralne są również stosowane w przemyśle dla zapewnienia dostępu do urządzeń i antresoli.

Zalety schodów spiralnych

Główną zaletą schodów spiralnych jest ich kompaktowa konstrukcja. Spiralne schody mogą być atrakcyjne wizualnie dzięki wielu różnym stylom balustrad. Prosta konstrukcja schodów spiralnych sprawia, że instalacja jest z reguły łatwiejsza niż w przypadku innych rodzajów schodów.

Wady schodów spiralnych

Wąskie, klinowate stopnie schodów spiralnych są trudniejsze do pokonania niż w przypadku innych rodzajów schodów.
Ze schodów spiralnych może korzystać jednocześnie tylko jedna osoba. Przenoszenie dużych przedmiotów jest niezwykle trudne.