artykuł
marzec 21, 2022

Jak zaprojektować schody?

Podstawy projektowania schodów.

W domach wielopiętrowych niezbędnym elementem konstrukcyjnym i użytkowym są schody. Schody w domu powinny być funkcjonalne, ale jednocześnie pasować do dominującego stylu wnętrza.

Bardzo ważne jest, aby schody były bezpieczne. W tym celu przed montażem należy zapoznać się z rodzajami schodów, materiałami, z których będą wykonane, rodzajami konstrukcji oraz wybrać doświadczonego wykonawcę.

Schody dzielą się na różne typy. Zależy to od ich obciążenia, przeznaczenia, a także od stylu wykonania.

Wybór odpowiedniego typu schodów ma kluczowy wpływ na codzienne funkcjonowanie mieszkańców, dlatego priorytetem podczas projektowania schodów jest wygoda i bezpieczeństwo. Dzisiaj klienci mogą wybierać spośród szerokiej gamy schodów. Różne rodzaje są instalowane w domach różnego typu. Ich wybór często zależy od wielkości domu i stylu, w jakim wykonane jest wnętrze.

Schody należy wybierać, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, a także wygodę korzystania.

Oryginalna klatka schodowa może stać się atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza. Na przykład schody spiralne wyglądają bardzo ładnie, ale w większości przypadków instaluje się je w domach o niewielkiej powierzchni. Ze względu na niewielkie rozmiary i niezbyt ergonomiczny kształt nie są one zbyt wygodne podczas codziennego użytkowania, ale są funkcjonalne i dodają wnętrzu uroku i elegancji.

Z kolei schody jednobiegowe np. pływające instaluje się w domach o dużej powierzchni, gdzie poza funkcjonalnością bardzo ważny jest design.

Gdzie zamontować schody?

Schody można umieścić w dowolnym miejscu. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia i cechy funkcjonalne klatki schodowej. Masywne i wielopoziomowe konstrukcje są zwykle umieszczane w centralnym punkcie pomieszczenia. Taka klatka schodowa spełnia nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną.

Schody należy wybierać, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, a także wygodę korzystania.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę w procesie projektowania schodów:

  • wysokość i szerokość klatki schodowej,
  • kąt nachylenia,
  • wysokość stopnia,
  • szerokość stopnia,
  • rodzaj materiałów konstrukcyjnych.

Wysokość konstrukcji będzie odpowiadała wysokość piętra powiększonej o grubość stropu.  Aby obliczyć długość otworu na schody, należy określić liczbę stopni, ich wysokość i szerokość.

Aby schody były jednocześnie funkcjonalne i bezpieczne, ważne jest, aby podczas projektowania konstrukcji odpowiednio dobrać kąt nachylenia. Zbyt strome schody będą niebezpieczne, a korzystanie z nich będzie utrudnione. Z kolei zaprojektowanie schodów o zbyt łagodnym kącie nachylenia sprawi, że klatka schodowa zajmie dużo miejsca.

Schody stalowe czy drewniane?

Wybierając schody do domu, należy wziąć pod uwagę jakość i wytrzymałość materiałów konstrukcyjnych. Konstrukcja schodów może być wykonana ze stali, betonu lub drewna. Obecnie najczęściej stosuje się konstrukcje stalowe dlatego, że schody wykonane ze stali są znacznie tańsze, szybsze w montażu i  trwalsze niż schody drewniane czy betonowe. Ponadto wykonanie konstrukcji schodów z metalu  pozwala na zminimalizowanie rozmiarów elementów nośnych, co z kolei sprawia, że można zaprojektować i wykonać bardzo wytrzymałe oraz stabilne schody przy jednoczesnym wrażeniu lekkości konstrukcji.

Balustrady schodowe

Kolejnym ważnym elementem są balustrady schodowe, które powinny być solidne, o wysokości min. 90 cm, mierzonej od górnej powierzchni stopnia schodów. Można zdecydować się na rozwiązania ekskluzywne i oryginalne, jednak przede wszystkim balustrada powinna zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Balustrada może być wykonana ze stali nierdzewnej, szkła, drewna. Wszystko zależy od stylu wnętrza i typu schodów. Bardzo popularne, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach są balustrady wycinane laserowo.

Schody stalowe na wymiar.

Zaprojektowanie i wykonanie bezpiecznych i oryginalnych schodów wymaga doświadczenia, znajomości norm budowlanych oraz najnowszych trendów kształtujących współczesne wnętrza. Dlatego, aby mieć pewność, że schody będą wygodne, bezpieczne, a jednocześnie staną się atrakcyjnym elementem wnętrza, należy wybrać sprawdzonego wykonawcę.

W Ske Design od wielu lat projektujemy i wykonujemy nowoczesne schody ze stali. Jeżeli planujesz budowę lub remont klatki schodowej to koniecznie skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz do nas wiadomość.

Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania oraz przygotujemy bezpłatny projekt schodów.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!