• Facebook
  • SKE Design
  • biuro@ske-design.pl
  • tel.600-182-677
artykuł
marzec 21, 2022

Jak zaprojektować schody?

Podstawy projektowania schodów.

W domach wielopiętrowych niezbędnym elementem konstrukcyjnym i użytkowym są schody. Schody w domu powinny być funkcjonalne, ale jednocześnie pasować do dominującego stylu wnętrza.

Bardzo ważne jest, aby schody były bezpieczne. W tym celu przed montażem należy zapoznać się z rodzajami schodów, materiałami, z których będą wykonane, rodzajami konstrukcji oraz wybrać doświadczonego wykonawcę.

Schody dzielą się na różne typy. Zależy to od ich obciążenia, przeznaczenia, a także od stylu wykonania.

Wybór odpowiedniego typu schodów ma kluczowy wpływ na codzienne funkcjonowanie mieszkańców, dlatego priorytetem podczas projektowania schodów jest wygoda i bezpieczeństwo. Dzisiaj klienci mogą wybierać spośród szerokiej gamy schodów. Różne rodzaje są instalowane w domach różnego typu. Ich wybór często zależy od wielkości domu i stylu, w jakim wykonane jest wnętrze.

Schody należy wybierać, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, a także wygodę korzystania.

Oryginalna klatka schodowa może stać się atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza. Na przykład schody spiralne wyglądają bardzo ładnie, ale w większości przypadków instaluje się je w domach o niewielkiej powierzchni. Ze względu na niewielkie rozmiary i niezbyt ergonomiczny kształt nie są one zbyt wygodne podczas codziennego użytkowania, ale są funkcjonalne i dodają wnętrzu uroku i elegancji.

Z kolei schody jednobiegowe np. pływające instaluje się w domach o dużej powierzchni, gdzie poza funkcjonalnością bardzo ważny jest design.

Gdzie zamontować schody?

Schody można umieścić w dowolnym miejscu. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia i cechy funkcjonalne klatki schodowej. Masywne i wielopoziomowe konstrukcje są zwykle umieszczane w centralnym punkcie pomieszczenia. Taka klatka schodowa spełnia nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną.

Schody należy wybierać, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, a także wygodę korzystania.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę w procesie projektowania schodów:

  • wysokość i szerokość klatki schodowej,
  • kąt nachylenia,
  • wysokość stopnia,
  • szerokość stopnia,
  • rodzaj materiałów konstrukcyjnych.

Wysokość konstrukcji będzie odpowiadała wysokość piętra powiększonej o grubość stropu.  Aby obliczyć długość otworu na schody, należy określić liczbę stopni, ich wysokość i szerokość.

Aby schody były jednocześnie funkcjonalne i bezpieczne, ważne jest, aby podczas projektowania konstrukcji odpowiednio dobrać kąt nachylenia. Zbyt strome schody będą niebezpieczne, a korzystanie z nich będzie utrudnione. Z kolei zaprojektowanie schodów o zbyt łagodnym kącie nachylenia sprawi, że klatka schodowa zajmie dużo miejsca.

Schody stalowe czy drewniane?

Wybierając schody do domu, należy wziąć pod uwagę jakość i wytrzymałość materiałów konstrukcyjnych. Konstrukcja schodów może być wykonana ze stali, betonu lub drewna. Obecnie najczęściej stosuje się konstrukcje stalowe dlatego, że schody wykonane ze stali są znacznie tańsze, szybsze w montażu i  trwalsze niż schody drewniane czy betonowe. Ponadto wykonanie konstrukcji schodów z metalu  pozwala na zminimalizowanie rozmiarów elementów nośnych, co z kolei sprawia, że można zaprojektować i wykonać bardzo wytrzymałe oraz stabilne schody przy jednoczesnym wrażeniu lekkości konstrukcji.

Balustrady schodowe

Kolejnym ważnym elementem są balustrady schodowe, które powinny być solidne, o wysokości min. 90 cm, mierzonej od górnej powierzchni stopnia schodów. Można zdecydować się na rozwiązania ekskluzywne i oryginalne, jednak przede wszystkim balustrada powinna zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Balustrada może być wykonana ze stali nierdzewnej, szkła, drewna. Wszystko zależy od stylu wnętrza i typu schodów. Bardzo popularne, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach są balustrady wycinane laserowo.

Schody stalowe na wymiar.

Zaprojektowanie i wykonanie bezpiecznych i oryginalnych schodów wymaga doświadczenia, znajomości norm budowlanych oraz najnowszych trendów kształtujących współczesne wnętrza. Dlatego, aby mieć pewność, że schody będą wygodne, bezpieczne, a jednocześnie staną się atrakcyjnym elementem wnętrza, należy wybrać sprawdzonego wykonawcę.

W Ske Design od wielu lat projektujemy i wykonujemy nowoczesne schody ze stali. Jeżeli planujesz budowę lub remont klatki schodowej to koniecznie skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz do nas wiadomość.

Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania oraz przygotujemy bezpłatny projekt schodów.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!