artykuł
wrzesień 13, 2021

Typy schodów

Porównanie różnych typów schodów.

Schody są istotną cechą każdego budynku wielopoziomowego. Schody i klatki schodowe istnieją prawie tak długo, jak ludzie. Poza windami i drabinami to praktycznie jedyny sposób na przemieszczenie się pomiędzy piętrami.

Podczas projektowania budynku, ważne jest, aby świadomie wybrać odpowiedni rodzaj schodów.

Ile jest rodzajów schodów?

Schody mogą być zaprojektowane w niemal nieskończonej kombinacji różnych form i typów, aby jak najlepiej dopasować się do przestrzeni, funkcji i estetyki Twojego projektu.

Różne typy architektury schodów zapewniają różne rodzaje atrakcyjności wizualnej, a także zajmują zróżnicowaną powierzchnię. Niektóre rodzaje schodów są bardziej powszechne w rezydencjach, podczas gdy inne są częściej spotykane w obiektach komercyjnych lub przemysłowych.

Do podstawowych typów schodów można zaliczyć schody proste, kręcone lub zabiegowe, a także schody dwubiegowe lub łamane.Poszczególne elementy schodów mogą się różnić w zależności od ich funkcji lub stylu.

Różne rodzaje stopnic np. drewniane, szklane, stalowe lub z płytek, mogą wpływać zarówno na funkcjonalność, jak i na atrakcyjność wizualną schodów.

Rodzaj schodów i ich kształt muszą pasować do wymagań przestrzennych i funkcji klatki schodowej. Styl schodów zależy od architektury i wzornictwa budynku.

Jakie są rodzaje schodów stosowanych w budownictwie?

Każdy typ schodów ma swoje wady i zalety. Poniżej omawiamy niektóre z najczęstszych typów i form schodów, aby pomóc Ci wybrać najlepszy rodzaj schodów dla Twojego projektu.

schody proste

Schody proste

Najbardziej podstawowym i powszechnym projektem schodów są schody proste, które charakteryzują się pojedynczym biegiem bez zmiany kierunku.

Zastosowania schodów prostych.

Ten klasyczny styl jest powszechnie stosowany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym.

Zalety schodów prostych.

Ze względu na prostą konstrukcję, schody proste są najłatwiejsze w budowie. Nie wymagają specjalnego wsparcia i pozwalają na łatwiejszy montaż poręczy i balustrad. Ze względu na łatwość budowy, schody proste są również niedrogie. Schody proste są zwykle najłatwiejsze do pokonania dla człowieka.

Wady schodów prostych

Schody proste zajmują więcej miejsca w przestrzeni liniowej.

schody proste z podestem

Schody proste z podestem

W tej wersji schodów prostych, podest rozdziela długą przestrzeń biegu schodów.

Schody proste z podestem - zastosowanie

Schody proste ze spocznikiem są najczęściej stosowane w dużych budynkach komercyjnych, ale występują również w budynkach mieszkalnych.

Zalety schodów prostych z podestem

Ten typ schodów ma te same ogólne zalety co schody proste bez podestu, w tym łatwość budowy, prostotę i łatwość poruszania się.

Dodatkowo podest stanowi punkt odpoczynku dla osób wchodzących i schodzących po schodach.

Wady schodów prostych z podestem

Główną wadą schodów prostych z podestem jest to, że zajmują dużo przestrzeni.

schody w kształcie litery L

Schody w kształcie litery L

Ciekawszą wersją schodów prostych są schody w kształcie litery L.

Zastosowania schodów w kształcie litery L

Schody w kształcie litery L są często spotykane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Zalety schodów w kształcie litery L

Tego typu schody są bardziej atrakcyjne wizualnie niż schody proste. Mogą być stosowane w narożniku pomieszczenia. Są łatwiejsze do pokonania i bezpieczniejsze niż schody proste. Podest zapewnia miejsce do odpoczynku.

Wady schodów w kształcie litery L

Ten rodzaj schodów jest bardziej skomplikowany i nieco droższy w budowie niż schody proste. Duże przedmioty mogą być trudne do przenoszenia, ze względu na załamanie schodów.

schody w kszatałcie litery U

Schody zabiegowe w kształcie litery U.

To inny rodzaj schodów prostych, który charakteryzują się zakrętem o 180 stopni, na podeście znajdującym się pomiędzy dwoma równoległymi biegami schodów.

Zastosowanie schodów zabiegowych

Tego rodzaju schody najczęściej spotykane są w budynkach biurowych. Jeśli zdarzyło Ci się korzystać w pracy ze schodów zamiast windy, to prawdopodobnie korzystałeś ze schodów w kształcie litery U.

Zalety schodów zabiegowych typu U

Zajmują mniej miejsca i łatwiej je wkomponować w plan architektoniczny. Podest pomiędzy biegami stanowi miejsce odpoczynku dla osób wchodzących lub schodzących po schodach.

Wady schodów zabiegowych typu U

Schody tego typu są trudniejsze w budowie niż schody proste. Obrót o 180 stopni może utrudniać przenoszenie większych przedmiotów.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!