• Facebook
  • SKE Design
  • biuro@ske-design.pl
  • tel.600-182-677
artykuł
wrzesień 13, 2021

Typy schodów

Porównanie różnych typów schodów.

Schody są istotną cechą każdego budynku wielopoziomowego. Schody i klatki schodowe istnieją prawie tak długo, jak ludzie. Poza windami i drabinami to praktycznie jedyny sposób na przemieszczenie się pomiędzy piętrami.

Podczas projektowania budynku, ważne jest, aby świadomie wybrać odpowiedni rodzaj schodów.

Ile jest rodzajów schodów?

Schody mogą być zaprojektowane w niemal nieskończonej kombinacji różnych form i typów, aby jak najlepiej dopasować się do przestrzeni, funkcji i estetyki Twojego projektu.

Różne typy architektury schodów zapewniają różne rodzaje atrakcyjności wizualnej, a także zajmują zróżnicowaną powierzchnię. Niektóre rodzaje schodów są bardziej powszechne w rezydencjach, podczas gdy inne są częściej spotykane w obiektach komercyjnych lub przemysłowych.

Do podstawowych typów schodów można zaliczyć schody proste, kręcone lub zabiegowe, a także schody dwubiegowe lub łamane.Poszczególne elementy schodów mogą się różnić w zależności od ich funkcji lub stylu.

Różne rodzaje stopnic np. drewniane, szklane, stalowe lub z płytek, mogą wpływać zarówno na funkcjonalność, jak i na atrakcyjność wizualną schodów.

Rodzaj schodów i ich kształt muszą pasować do wymagań przestrzennych i funkcji klatki schodowej. Styl schodów zależy od architektury i wzornictwa budynku.

Jakie są rodzaje schodów stosowanych w budownictwie?

Każdy typ schodów ma swoje wady i zalety. Poniżej omawiamy niektóre z najczęstszych typów i form schodów, aby pomóc Ci wybrać najlepszy rodzaj schodów dla Twojego projektu.

schody proste

Schody proste

Najbardziej podstawowym i powszechnym projektem schodów są schody proste, które charakteryzują się pojedynczym biegiem bez zmiany kierunku.

Zastosowania schodów prostych.

Ten klasyczny styl jest powszechnie stosowany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym.

Zalety schodów prostych.

Ze względu na prostą konstrukcję, schody proste są najłatwiejsze w budowie. Nie wymagają specjalnego wsparcia i pozwalają na łatwiejszy montaż poręczy i balustrad. Ze względu na łatwość budowy, schody proste są również niedrogie. Schody proste są zwykle najłatwiejsze do pokonania dla człowieka.

Wady schodów prostych

Schody proste zajmują więcej miejsca w przestrzeni liniowej.

schody proste z podestem

Schody proste z podestem

W tej wersji schodów prostych, podest rozdziela długą przestrzeń biegu schodów.

Schody proste z podestem - zastosowanie

Schody proste ze spocznikiem są najczęściej stosowane w dużych budynkach komercyjnych, ale występują również w budynkach mieszkalnych.

Zalety schodów prostych z podestem

Ten typ schodów ma te same ogólne zalety co schody proste bez podestu, w tym łatwość budowy, prostotę i łatwość poruszania się.

Dodatkowo podest stanowi punkt odpoczynku dla osób wchodzących i schodzących po schodach.

Wady schodów prostych z podestem

Główną wadą schodów prostych z podestem jest to, że zajmują dużo przestrzeni.

schody w kształcie litery L

Schody w kształcie litery L

Ciekawszą wersją schodów prostych są schody w kształcie litery L.

Zastosowania schodów w kształcie litery L

Schody w kształcie litery L są często spotykane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Zalety schodów w kształcie litery L

Tego typu schody są bardziej atrakcyjne wizualnie niż schody proste. Mogą być stosowane w narożniku pomieszczenia. Są łatwiejsze do pokonania i bezpieczniejsze niż schody proste. Podest zapewnia miejsce do odpoczynku.

Wady schodów w kształcie litery L

Ten rodzaj schodów jest bardziej skomplikowany i nieco droższy w budowie niż schody proste. Duże przedmioty mogą być trudne do przenoszenia, ze względu na załamanie schodów.

schody w kszatałcie litery U

Schody zabiegowe w kształcie litery U.

To inny rodzaj schodów prostych, który charakteryzują się zakrętem o 180 stopni, na podeście znajdującym się pomiędzy dwoma równoległymi biegami schodów.

Zastosowanie schodów zabiegowych

Tego rodzaju schody najczęściej spotykane są w budynkach biurowych. Jeśli zdarzyło Ci się korzystać w pracy ze schodów zamiast windy, to prawdopodobnie korzystałeś ze schodów w kształcie litery U.

Zalety schodów zabiegowych typu U

Zajmują mniej miejsca i łatwiej je wkomponować w plan architektoniczny. Podest pomiędzy biegami stanowi miejsce odpoczynku dla osób wchodzących lub schodzących po schodach.

Wady schodów zabiegowych typu U

Schody tego typu są trudniejsze w budowie niż schody proste. Obrót o 180 stopni może utrudniać przenoszenie większych przedmiotów.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!