artykuł
sierpień 2, 2021

Różnice i podobieństwa schodów stalowych i betonowych (część 2).

Druga część porównania schodów stalowych i betonowych.

Schody stalowe vs schody betonowe - konserwacja.

Zarówno schody stalowe, jak i betonowe są łatwe w utrzymaniu. Schody stalowe wymagają niewielkiej konserwacji. Stalowe schody zewnętrzne mogą być ocynkowane, aby zapobiec rdzewieniu i korozji. Następnie można je czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli stal jest malowana proszkowo, najlepiej użyć mopa lub gąbki, aby nie uszkodzić wykończenia. Schody stalowe wewnętrzne, podobnie jak schody na antresolę, można czyścić zamiatając je lub myjąc mopem z dodatkiem łagodnego detergentu.

Podobnie jak schody metalowe, schody betonowe są również łatwe w utrzymaniu. Schody betonowe wewnętrzne wystarczy przetrzeć mopem, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Schody betonowe zewnętrzne można bezpiecznie myć pod ciśnieniem, aby usunąć brud i inne nagromadzenia bez ryzyka uszkodzenia betonu.

Nowoczesne schody stalowe

Cena schodów stalowych a cena schodów betonowych

Koszt wykonania schodów stalowych jest zazwyczaj niższy niż cena schodów betonowych. Po pierwsze, stal jest tańszym materiałem do produkcji. Po drugie, niższe koszty pracy przyczyniają się do niższej ceny schodów stalowych. Budowa schodów ze stali zajmuje mniej czasu niż budowa z betonu. Wszystkie elementy schodów stalowych mogą być wyprodukowane poza miejscem montażu i dostarczone w postaci gotowych elementów. Gotowe modułowe komponenty zdecydowanie skracają czasu montażu, co pozwala utrzymać koszty robocizny na niskim poziomie.

Schody betonowe są droższe od schodów stalowych ze względu na wysokie koszty robocizny związane z bardziej skomplikowanym procesem technologicznym. Budowa schodów betonowych polega na przygotowaniu fundamentu, wykonaniu szalunku, umieszczeniu metalowych prętów zbrojeniowych, wylaniu betonu, a następnie jego wykończeniu i utwardzeniu. Ten proces, który jest czasochłonny i  ostatecznie prowadzi do wyższych kosztów schodów wykonanych z betonu w porównaniu z tymi wykonanymi ze stali.

Schody stalowe vs schody betonowe  - wpływ na środowisko.

Zarówno stal, jak i beton są niezwykle trwałymi materiałami budowlanymi. Stal w 100% nadaje się do recyklingu. Stal może być  wielokrotnie przetwarzana bez uszczerbku dla jej wytrzymałości i trwałości. Beton może być kruszony w celu ponownego wykorzystania, co sprawia, że  zarówno schody betonowe i stalowe mają neutralny wpływ na środowisko naturalne.

Schody stalowe czy schody betonowe - podsumowanie.

Zarówno schody stalowe, jak i betonowe są łatwe w utrzymaniu i trwałe, jednak schody stalowe mają wiele zalet w porównaniu do tych wykonanych z betonu.

Beton jest mocny i trwały, wytrzymuje duże obciążenia i uderzenia, ale stal jest prawie pięć razy mocniejsza.

Konstrukcja stalowa schodów - nieograniczone możlliwości projektowe

Konstrukcja stalowa wygrywa również pod względem estetyki i wzornictwa schodów. Schody stalowe są nowoczesne i wyrafinowane, można je wykonać w niemal każdym kształcie, podczas gdy możliwości projektowe dla schodów betonowych są mocno ograniczone.

Schody stalowe są łatwiejsze do obłożenia niż schody betonowe. Ponadto wybór stali gwarantuje wyższą precyzję wykonania.

Być może najważniejszą zaletą schodów stalowych jest ich niższy koszt. Wykonanie schodów betonowych jest niezwykle pracochłonne i dlatego ich budowa jest znacznie droższa.

W większości przypadków schody stalowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego obiektu przemysłowego, handlowego lub mieszkalnego. Są jednak przypadki, w których schody betonowe lub schody stalowe z betonowymi stopniami mogą być lepszym rozwiązaniem. Ponieważ beton jest ognioodporny, może być dobrym wyborem dla klatek schodowych używanych jako wyjścia ewakuacyjne. Ponieważ jest dźwiękochłonny i ciepłochłonny, schody betonowe mogą być stosowane do izolacji akustycznej i zmniejszenia kosztów ogrzewania.Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!