artykuł
październik 25, 2021

Rodzaje stopni schodowych (część 1)

Zalety i wady materiałów wykorzystywanych do wykonania stopni.

Podczas projektowania lub budowy schodów, ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj schodów, ale także rodzaj stopnic i nosków. Niezależnie od tego, czy schody są częścią nowej konstrukcji, czy są odnawiane, rodzaj wybranych stopni i nosków będzie miał wpływ na wygląd schodów, a także na ogólne bezpieczeństwo poruszania się po nich. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze tych elementów.

Ile jest rodzajów stopnic schodowych?

Stopień schodów to pozioma część schodów, po której stąpamy wchodząc lub schodząc po schodach. Ze wszystkich części schodów, stopnie są najbardziej widocznym elementem. Dlatego też rodzaj stopni, który wybierzesz, będzie miał duży wpływ na ogólny wygląd schodów. Stopnie schodowe mogą być wykonane z różnych materiałów.

Jaki jest najlepszy materiał na stopnie schodowe?

Wybór materiału na stopnie zależy od wielu czynników. Niektóre materiały są bardziej odpowiednie do użytku wewnętrznego, podczas gdy inne, bardziej wytrzymałe, mogą być stosowane na zewnątrz. Różne rodzaje klatek schodowych wymagają różnych rodzajów stopnic schodowych. To, czy klatka schodowa jest przemysłowa, handlowa czy mieszkalna, może również wpływać na rodzaj materiału, z którego wykonane są stopnie.

stopnie stalowe

Stal

Stal jest stopem składającym się z żelaza, węgla i innych materiałów. Stal używana do produkcji stopni może być zagruntowana i pomalowana, aby dopasować się do projektu budynku, mieć wykończenie farbą proszkową lub być pokryta powłoką cynkową, która zapobiega przedostawaniu się substancji korozyjnych do stali. Stalowe stopnie są niezwykle trwałe i ognioodporne, co czyni je długotrwałym, bezpiecznym materiałem do wielu zastosowań.

Rodzaje i zastosowania stalowych stopni schodowych

Stalowe stopnie schodowe są często używane w zastosowaniach przemysłowych i zewnętrznych. Stalowe lub metalowe stopnie schodowe z blachy ryflowanej, z powierzchnią kratownicową lub z powłoką powłoka ścierna mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków mieszkalnych i komercyjnych. Stalowe stopnie schodowe są również stosowane w domach prywatnych i są powszechnie spotykane na schodach spiralnych.

Wady i zalety stalowych stopni schodowych

Plusy

Stalowe stopnie są bardzo wytrzymałe i są w stanie wytrzymać duży ciężar i ekstremalne warunki środowiskowe.
Schody z bieżnikami stalowymi są niezwykle trwałe. Są odporne na korozję, gnicie i uszkodzenia spowodowane przez szkodniki.
Stal jest uniwersalna i może być produkowana w różnych kształtach i wzorach.
W porównaniu do innych materiałów, takich jak beton i drewno, stal jest bardzo ekonomicznym wyborem na stopnie schodów.

Wady

Główną wadą stalowych bieżników jest to, że mogą być śliskie, zwłaszcza gdy są mokre. Należy zastosować jakiś rodzaj zabezpieczenia antypoślizgowego, jak np. powłoka ścierna.

stopnie aluminiowe

Aluminium

Aluminium jest srebrzystobiałym metalem - trzynastym pierwiastkiem w układzie okresowym. Aluminium jest naturalnie odporne na korozję bez żadnej dodatkowej obróbki. Aluminium jest również lekkie, waży ponad 50% mniej niż stal przy tej samej objętości.

Zastosowania stopni aluminiowych

Podobnie jak stopnie stalowe, stopnie aluminiowe są używane w różnych zastosowaniach przemysłowych, komercyjnych i mieszkaniowych. Stopnie aluminiowe są powszechnie stosowane w schodach przeciwpożarowych i schodach przemysłowych. Ze względu na swoją lekkość i odporność na korozję, aluminium jest odpowiednim materiałem na schody dachowe i schody okrętowe.

Zalety i wady aluminiowych stopni schodów

Plusy

Aluminium jest trwałe i stosunkowo lekkie.
Ponieważ stopnie aluminiowe są o ponad 50% lżejsze od stalowych, mogą być dobrym rozwiązaniem, gdy waga niska waga jest priorytetem, np. w przypadku schodów dachowych lub schodów przenośnych.

Wady

Stopnie aluminiowe są z reguły droższe niż stalowe.
Choć trwałe, stopnie aluminiowe nie są tak odporne na warunki atmosferyczne, jak stopnie stalowe z powłoką galwaniczną.
Stopnie aluminiowe są bardziej podatne na zadrapania i wgniecenia niż stalowe.