artykuł
maj 2, 2022

Schody stalowe czy drewniane?

Schody stalowe kontra schody drewniane

Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy myślimy o schodach, jest tworzywo, z którego mają być one wykonane. Do wyboru jest wiele materiałów, ale najpopularniejsze z nich to drewno, stal i beton prefabrykowany.

schody stalowe - wytrzymałe i długowieczne

Jaki materiał na schody?

Na wybór materiału, z którego mają być wykonane schody, może wpłynąć kilka czynników, m.in.:

  1. Koszt - możemy użyć tylko tego, na co nas stać. Niekiedy trudno jest znaleźć równowagę między ceną a jakością.
  2. Trwałość - warto wybrać materiały, które posłużą nam jak najdłużej.
  3. Osobiste upodobania i preferencje - w zależności od projektu wnętrza i oczekiwanych rezultatów niektórzy inwestorzy wybierają drewno, a inni stal.

Schody stalowe kontra schody drewniane

Stal i drewno to dwa zdecydowanie różniące się rodzaje materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Wbrew pozorom konkurencja pomiędzy stalą i drewnem jest dość zacięta, ponieważ każdy z tych materiałów ma swoje mocne i słabe strony i każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników.

Schody stalowe

Schody stalowe zyskały ostatnio popularność, zwłaszcza w domach, biurach i siedzibach firm. Zastępują one raczej przestarzałe schody betonowe, które były znane z tego, że były drogie i trudne w budowie.

Schody z metalu są bardziej elastyczne i wytrzymałe niż schody z innych materiałów. Można je produkować w różnych wariantach - schody spiralne, pływające itp. Inne materiały, takie jak drewno i prefabrykaty betonowe, również mogą być brane pod uwagę, jeśli chodzi o bardziej skomplikowane projekty schodów, ale są znacznie trudniejsze w obróbce, wymagają więcej czasu i generują wyższe koszty.

Zalety schodów stalowych

Trwałość
Schody stalowe wytrzymują duże naprężenia i nie ulegają szkodnikom, dzięki czemu mogą być użytkowane przez lata.

Elastyczne i wszechstronne
Ponieważ metal jest bardziej elastyczny niż drewno czy beton, można go łatwo modyfikować, tworząc różne wzory i style, np. schody spiralne.

Łatwość montażu
Ponieważ metal jest uniwersalny, można wyprodukować schody stalowe dopasowane do każdej przestrzeni. Można je również łatwo zmontować za pomocą śrub lub techniką spawania.

Unikalny design
Obecnie panuje moda na produkty ze stali, począwszy od naczyń kuchennych, a skończywszy na elementach ozdobnych. Stalowe schody to świetny sposób na uzupełnienie innych elementów wnętrza domu.

Łatwo dostępne
Ze względu na ochronę środowiska w większości regionów świata coraz trudniej jest pozyskać drewno w zrównoważony sposób. Stal natomiast jest materiałem który można poddać recyklingowi w 100%.
Z tego powodu dostępność stali jest znacznie większa niż drewna.

Wady schodów stalowych
Korzystanie ze stalowych schodów może wiązać się z powstawaniem hałasu, co może powodować niedogodności zwłaszcza w miejscach wymagających ciszy. Można jednak zastosować stopnie ze szkła czy drewna lub dodać wykładzinę, która pomoże wytłumić hałas.

schody stalowe - unikalny design

Schody drewniane

Schody drewniane są praktycznie, poza kamiennymi, najstarszym typem schodów. Produkty drewniane dodają obiektom i domom klasyczny element, a także odrobinę stylu i bogactwa. Choć schody drewniane nie są tak trwałe, jak stalowe, mogą służyć przez wiele lat, gdy poddaje się je regularnym zabiegom konserwacyjnym opóźniającym naturalny proces degradacji.

Jednak troska o środowisko naturalne, a co za tym idzie, ograniczenie wycinki drzew powoduje, że drewno wkrótce stanie się rzadkością. Pozyskanie drewna z roku na rok staje się coraz droższe, więc projektanci i wykonawcy są zmuszeni do szukania innych, tańszych i bardziej ekologicznych rozwiązań.

Zalety schodów drewnianych

Bardziej naturalne wykończenie
Schody drewniane nadają budynkowi cieplejsze i bardziej naturalne wykończenie, dzięki czemu są one nieco bardziej przyjazne niż schody ze stali nierdzewnej.

Wady schodów drewnianych

Problemy z trwałością
Niezależnie od tego, czy są impregnowane, czy nie, trwałość jest głównym problemem produktów drewnianych. Schody drewniane nie wytrzymają tak długo, jak schody stalowe, ponieważ drewno może wytrzymać mniejsze obciążenia i jest mniej odporne na czynniki zewnętrzne.

Podatność na uszkodzenia
Ponieważ drewno nie jest tak trwałe, jak metal, może ulec uszkodzeniom w codziennym użytkowaniu lub zostać zniszczone przez szkodniki.

Schody stalowe czy drewniane - co wybrać?

Chociaż schody drewniane mają pewne plusy, warto wybrać schody stalowe ze względu na ich liczne zalety w porównaniu z drewnianymi odpowiednikami. Stal jest znacznie mocniejsza i trwalsza niż drewno. Schody stalowe są również znacznie łatwiejsze i tańsze w montażu niż schody drewniane.

Wycena schodów stalowych online

Jesteśmy ekspertami w zakresie różnych typów schodów stalowych, pasujących do każdego stylu i budynku. Nasze wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm przekładają się na produkcję wysokiej jakości schodów stalowych. Skontaktuj się z Ske Design przy pomocy formularza lub zadzwoń, aby uzyskać wstępną wycenę schodów stalowych.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!