artykuł
marzec 7, 2022

Schody pływające

Rodzaje i zalety schodów pływających.

Termin "schody pływające" jest często błędnie rozumiany. Zazwyczaj uważa się, że jest to każdy rodzaj schodów, który nie ma podstopnic, ale nie jest to do końca prawda. Schody pływające mają zazwyczaj pojedynczą, zagłębioną podłużnicę na środku lub z boku schodów, co daje wizualny efekt "unoszenia się" stopni w przestrzeni. Schody pływające są podkategorią schodów z otwartym pionem.

Zalety schodów pływających

Choć schody pływające mogą być postrzegane jako luksus dla tych, którzy dysponują odpowiednimi środkami, to w porównaniu z tradycyjnymi schodami mają one wiele zalet, takich jak:

Walory estetyczne.

Jedną z podstawowych zalet schodów pływających są walory estetyczne. Schody pływające będą absolutnym hitem w każdej przestrzeni. Dlaczego? Po pierwsze, są po prostu inne. Niemal każdy z nas jest przyzwyczajony do standardowego układu schodów przymocowanych do jednej lub dwóch ścian, z zabudowanymi podstopnicami i obudowaną podłużnicą.

Szeroka gama materiałów na stopnie.

Schody pływające pozwalają położyć nacisk na wygląd stopni schodów. Ponieważ stopnie schodów mogą być wykonane w różnych stylach i z różnych gatunków drewna, użytkownik może dowolnie kształtować wygląd schodów, a nie tylko dopasowywać je do ściany lub podłogi.

schody pływające z jedną podłużnicą

Prosta konstrukcja

Różnorodność materiałów, z których wykonane są stopnie schodów, sprawia, że schody pływające wyróżniają się na tle innych. Ponieważ nie trzeba się martwić o dopasowanie stopnic i podstopnic, prostota schodów pływających jest tym, co wielu uważa za atrakcyjne. Schody składają się tylko z dwóch części — stopni i podłużnicy. Wymagana jest również poręcz, ale często jest to poręcz o mniejszym znaczeniu, w neutralnym odcieniu, zaprojektowana tak, aby wtopić się w otoczenie.

Oszczędność miejsca

Schody pływające pozwalają na wykorzystanie przestrzeni pod schodami. W przeciwieństwie do tradycyjnych schodów, które zmniejszają lub ograniczają przestrzeń pod podłużnicami, schody pływające otwierają całą przestrzeń, optymalizując wykorzystanie powierzchni użytkowej.

Dodatkowa przestrzeń użytkowa

Otwartej przestrzeń pod schodami, którą zapewniają schody pływające, skutkuje większą ilością miejsca do przechowywania. Podczas gdy w przypadku standardowych schodów przestrzeń ta byłaby zamknięta lub stanowiła niewygodny, mały schowek, po uwolnieniu jej od ograniczeń w postaci masywnych podłużnic staje się ona sporą przestrzenią do przechowywania.

Schody z otwartymi pionami

Schody jednopodłużnicowe pływające to po prostu schody pływające, w których do podparcia każdego stopnia użyto pojedynczej podłużnicy umieszczonej pośrodku. Zazwyczaj jest to podłużnica metalowa, która podpiera każdy stopień za pomocą przyspawanego wspornika lub nacięcia.

Schody pływające dwupodłużnicowe są podobne do schodów pływających jednopodłużnicowych, z tą różnicą, że posiadają dwie podłużnice zamiast jednej. Schody pływające z podwójnymi podłużnicami stosuje się w przypadku bardzo szerokich stopni lub schodów z bardzo dużą ilością stopni.

Podłużnice mogą być wykonane z metalu lub drewna, ale należy pamiętać, że metal jest najczęściej wybieranym rodzajem podłużnic do schodów ruchomych z kilku powodów. Po pierwsze, jest on mocniejszy niż drewno. Zastosowanie metalu umożliwia zmniejszenie rozmiarów podłużnic, co oszczędza miejsce i nadaje schodom lekkości.

schody pływające z podłużnicą zamontowaną w ścianie

Czy schody pływające są bezpieczne?

Schody pływające są całkowicie bezpieczne, jeżeli spełniają wymagania przepisów budowlanych. Jednak sama definicja schodów ruchomych powinna skłonić osoby z małymi dziećmi do zastanowienia się nad tym, że "pływające" oznaczają, że pomiędzy stopniami będą przestrzenie, które potencjalnie mogą umożliwić małemu dziecku przejście lub przynajmniej potknięcie się i zrobienie sobie krzywdy.

Niebezpieczeństwo związane ze schodami ruchomymi polega na tym, że nie mają one podstopnicy, która fizycznie zatrzymywałaby stopę. Jeśli źle oszacujemy szerokość stopnia, istnieje ryzyko, że podczas wchodzenia zahaczymy stopą o stopień znajdujący się powyżej.

Inną kwestią jest samodzielna próba skonstruowania schodów ruchomych przez amatora. Jeżeli nie jesteś inżynierem i nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, nie powinieneś podejmować się tego zadania samodzielnie.

Wreszcie, piękno schodów ruchomych może prowadzić do pytania, czy nie są one bardziej śliskie niż schody tradycyjne. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ schody pływające nie są bardziej "śliskie" niż jakiekolwiek inne schody. Zależy to wyłącznie od wykończenia stopni schodów — jeśli są one śliskie, należy użyć dostępnego na rynku produktu zwiększającego przyczepność.

Wnioski

Bez względu na to, czy wybierzesz schody tradycyjne, czy pływające, pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Schody pływające nie są projektem, który można wykonać samodzielnie w weekend. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującego się w projektowaniu i montażu schodów pływających.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!