artykuł
marzec 14, 2022

Projektowanie schodów

8 wskazówek jak stworzyć idealne schody.

Codziennie wchodzimy i schodzimy po schodach, ale schody to coś więcej niż tylko łączenie różnych poziomów domu. Dobrze zaplanowane, będą integralną i funkcjonalną częcią domu, mieszkania lub biura.

Jak zatem zaplanować dobrze usytuowane schody i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

1. Gdzie umieścić schody?

Podczas planowania domu należy wziąć pod uwagę wiele czynników: rozkład pomieszczeń, rodzaj wykończenia podłóg, miejsce ustawienia mebli itp. Podczas planowania domu, schody powinny być brane pod uwagę w takim samym stopniu, jak wszystkie te inne aspekty. Łącząc parter z pierwszym piętrem, schody mogą być przede wszystkim funkcjonalne lub stanowić przyciągający wzrok element designu.

"Położenie schodów określa się na początku planowania, ponieważ ich rozmieszczenie będzie miało duży wpływ na projekt domu. Schody są elementem architektonicznym i powinny podkreślać i wzbogacać architekturę domu."

W klasycznym podejściu schody mogą być umieszczone przy wejściu jako rozwiązanie funkcjonalne i oszczędzające miejsce. Aby wyeksponować schody jako element przyciągający wzrok, można je ustawić tak, aby zwracały na siebie uwagę jako element dekoracyjny wnętrza. W takim przypadku ważną rolę odgrywa rodzaj zastosowanych schodów.

Nowoczesne schody metalowo-drewniane

2. Odpowiedni typ schodów

W domach charakteryzujących się otwartą przestrzeń, często najlepszym rozwiązaniem są schody o pojedynczym biegu lub schody dzielone z podestem, na którym można zmienić kierunek biegu.
W domach o mniejszej powierzchni można zastosować schody spiralne. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce przy zachowaniu niezbędnej funkcjonalności.

3. Stylowe stopnie

Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji i typu schodów należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Jakie wykończenie powinny mieć stopnie?
Czy schody powinny być z  drewna, czy może z wykładziny dywanowej?
Czy wybrać schody w kontrastowym czy delikatnym kolorze?
Czy schody powinny pasować do reszty podłogi?

Jeśli wybierzesz wykładzinę dywanową na schody, ta sama wykładzina może zostać rozłożona na całym piętrze, aby stworzyć harmonijny wygląd. Alternatywnie, możesz zdecydować się na stworzenie uderzającego kontrastu poprzez użycie zupełnie innego materiału.

Można również zdecydować się na przyciągającą uwagę kombinację kolorów, które odzwierciedlają osobowość i styl właściciela oraz nada wnętrzu indywidualny charakter. Schody i podest mogą być wykonane z dębu lub innego rodzaju drewna. Drewno wybrane na stopnie może być tym samym rodzajem drewna, z którego wykonana jest podłoga w całym domu, tworząc harmonijny wygląd i spokojną, spójną atmosferę wnętrza.

4. Balustrada

W tradycyjnych domach balustrada jest zwykle wsparta na drewnianych lub stalowych słupkach. W nowoczesnych domach często stosuje się balustrady wykonane ze szkła i metalu. Zastosowanie bezpiecznego szkła klejonego pozwala cieszyć się niezakłóconym widokiem przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Innym bardzo popularnym rozwiązaniem jest wypełnienie balustrady z blachy wycinanej laserowo. Dzięki zastosowaniu lasera można stworzyć unikalne, niesamowite wzory, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalny klimat.

5. Poręcz.

Nawet jeśli schody nie są szczególnie strome lub niebezpieczne, poręcz jest niezbędnym elementem każdej klatki schodowej i może stanowić atrakcyjny dodatek. Również w tym przypadku jest wiele możliwości wyboru koloru, kształtu i materiału. Zaokrąglona poręcz z drewna stanowi uzupełnienie stylowej balustrady montowanej przy drewnianych schodach. Dzięki połączeniu szkła i metalu można zaprojektować poręcz komponującą się ze schodami w bardziej nowoczesnym czy industrialnym wnętrzu.

Miejsce do przechowywania pod schodami.

6. Schody z ukrytym schowkiem

Potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania? Jeśli tak, możesz zaprojektować szafę pod schodami. To sprytne rozwiązanie zapewnia miejsce do przechowywania, a jednocześnie jest łatwo dostępne. Dzięki dyskretnej konstrukcji przesuwne drzwi ukrywające dobrze zintegrowany schowek będą prawie niezauważalne.

7. Zobaczyć znaczy uwierzyć

Czy schody naprawdę będą wyglądać tak, jak sobie wymarzyłeś? Komputerowa wizualizacja Twojego domu da Ci realistyczny i dokładny obraz tego, jak  Twój dom będzie wyglądał, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Będziesz mógł obejrzeć projekt, rozkład pomieszczeń z pomysłami rozmieszczenia mebli, dokładnie poznać wymiary, a nawet obejrzeć ogród w jeszcze niewybudowanym domu. Korzystając z zaawansowanego oprogramowania do modelowania komputerowego, już w fazie planowania projektu domu będziesz mógł zobaczyć, jak planowana klatka schodowa będzie wyglądała w rzeczywistości.

8. Jakość, która jest o krok wyżej

W Ske Design od wielu lat zajmujemy się projektowaniem, produkcją i montażem różnego rodzaju schodów ze stali i drewna. Nasze doświadczenie i pozytywne opinie klientów gwarantują bezpieczeństwo oraz unikalny design schodów i balustrad. Jeżeli planujesz zamówienie schodów na wymiar do nowego domu lub zamierzasz wyremontować istniejące schody, to koniecznie skontaktuj się z Ske Design. Z przyjemnością odpowiemy na pytania i bezpłatnie zaprojektujemy Twoje schody.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!