artykuł
sierpień 23, 2021

Rodzaje poręczy i balustrad. (część 1).

Porównanie materiałów i rodzajów balustrad i poręczy.

Jednym z głównych elementów zapewniających bezpieczeństwo na schodach są poręcze i balustrady, które pomagają zapobiegać upadkom i urazom. Balustrady i poręcze mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno lub szkło. Rodzaj balustrady schodowej i rodzaj zastosowanej poręczy wpływają na wygląd schodów.

Poręcz a balustrada: jaka jest różnica?

Poręcz i balustrada to dwa elementy schodów, które często są mylone.

Poręcz to część schodów, która zapewnia wsparcie podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Poręcz może być wykonana z różnych materiałów. Może być przymocowana do ściany lub wieńczyć balustradę schodów.

Balustrada jest barierą, która chroni przed upadkiem. Balustrady mogą także być wykonane z różnych materiałów i w różnym stylu: od serii prostych pionowych słupków, poprzez balustrady z wypełnieniem z linek stalowych aż po balustrady wycinane laserowo.

Jaki jest najlepszy materiał na poręcze i balustrady schodowe?

Dobór materiału na poręcze i balustrady zależy od typu klatki schodowej i oczekiwanego wyglądu. Metale, takie jak stal, aluminium i kute żelazo, są popularnym wyborem dla powierzchni komercyjnych i przemysłowych oraz wnętrz współczesnych domów i mieszkań. Drewno stosuje się zazwyczaj we wnętrzach gdzie pożądany jest bardziej klasyczny wygląd. Szkło jest często stosowane, aby uzyskać wrażenie otwartej przestrzeni.

Poręcze i balustrady ze stali.

Stal jest popularnym materiałem na poręcze i balustrady schodów komercyjnych, ewakuacyjnych, przemysłowych i mieszkalnych. Stal jest również najlepszym materiałem do wykonania konstrukcji schodów. Aby zapobiec rdzewieniu, często stosuje się stal galwanizowaną lub nierdzewną. Stal galwanizowana jest pokryta cynkiem, aby zapobiec uszkodzeniu stali przez czynniki korozyjne. Aby zapewnić odporność na korozję, do stali dodaje się chrom, nikiel, azot i molibden.

Prosta balustrada stalowa - wyjście ewakuacyjne

Zastosowanie poręczy stalowych.

Stalowe poręcze mogą być stosowane w niemal każdym środowisku. Poręcz stalowa malowana proszkowo lub galwanizowana jest popularnym wyborem w przypadku prefabrykowanych schodów przemysłowych, gdzie inne elementy schodów wykonane są ze stali. W domach i przestrzeniach komercyjnych poręcze ze stali nierdzewnej zapewniają elegancki, nowoczesny wygląd. Poręcze ze stali nierdzewnej mogą być stosowane z balustradami wykonanymi z innych materiałów, takich jak szkło, aby stworzyć nowoczesny projekt.

Zastosowania balustrad stalowych

Balustrady stalowe mogą być również stosowane w różnych przestrzeniach, w tym przemysłowych, komercyjnych i mieszkalnych. W domach i biurach, balustrady ze stali nierdzewnej zapewniają czyste linie i nowoczesny wygląd. Można je stosować z różnymi materiałami poręczy, takimi jak drewno. Obecnie coraz bardziej popularne są balustrady ze stali wycinanej laserowo. Wycinanie laserowe gwarantuje praktycznie nieograniczone możliwości projektowe i unikalny wygląd.

Stalowe poręcze i balustrady - wady i zalety

Plusy

Stal jest niezwykle wytrzymała i znana ze swojej trwałości, co czyni ją jednym z najbezpieczniejszych materiałów do zastosowania w poręczach i balustradach.
Stal może być powlekana farbami proszkowymi lub malowana ręcznie.
Stal ocynkowana i nierdzewna wymaga niewielkiej konserwacji i może być czyszczona przy użyciu gąbki i łagodnego detergentu.
Stal jest uniwersalnym i odpornym na warunki atmosferyczne materiałem, który może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz.

Wady

W ekstremalnym upale stal może się wyginać. Instalacja balustrad i poręczy stalowych, wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.

Nowoczesna balustrada metalowo-szklana

Aluminiowe poręcze i balustrady

Aluminium jest materiałem, który ma mniejszą gęstość niż inne metale, co czyni go lżejszym w porównaniu do stali. Aluminium jest naturalnie odporne na rdzę i korozję bez dodatkowej obróbki.

Zastosowanie aluminiowych poręczy schodowych.

Aluminiowe poręcze można znaleźć w wielu różnych miejscach. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów, budynków komercyjnych i przemysłowych.

Zastosowania balustrad aluminiowych

Aluminiowe poręcze są często montowane przy schodach wejściowych. Jednakże mogą one być również montowane wewnątrz w każdym rodzaju obiektów.

Aluminiowe poręcze schodowe i poręcze zalety i wady

Plusy

Podobnie jak stal, aluminium jest bardzo mocne i trwałe.
Aluminium wytrzymuje nawet najtrudniejsze warunki pogodowe i wymaga niewielkiej konserwacji.
Ponieważ aluminium jest znacznie lżejsze od stali, jest łatwiejsze w instalacji.
Aluminium jest również łatwiejsze do cięcia i formowania niż stal.
Aluminiowe poręcze i balustrady mogą być malowane proszkowo, aby zapewnić wiele opcji kolorystycznych.

Wady

Główną wadą stosowania aluminium do produkcji poręczy i balustrad jest to, że jest ono droższe niż stal.
Aluminiowe poręcze i balustrady są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż poręcze i balustrady stalowe.


Wszystkie posty z kategorii "Balustrady"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!