artykuł
wrzesień 19, 2022

Przemysłowe schody aluminiowe.

6 powodów, dla których warto wykonać schody zewnętrzne z aluminium.

Coraz więcej właścicieli obiektów komercyjnych i przemysłowych decyduje się na wykonanie schodów zewnętrznych z aluminium.

Oto 6 powodów, dla których warto wykonać schody zewnętrzne z aluminium.

Długa żywotność produktu

Aluminium nigdy nie będzie rdzewieć lub wypaczać się, więc integralność strukturalna i oryginalny wygląd pozostają nienaruszone dłużej niż w przypadku innych popularnych materiałów budowlanych. Aluminium jest odporne na korozję. Kiedy aluminium reaguje z tlenem zawartym w powietrzu, tworzy się cienka warstwa tlenku, która w naturalny sposób chroni materiał przed korozją. Warstwa tlenku może sprawić, że aluminium wyda się matowe, ale nie ma to wpływu na integralność strukturalną tego materiału. Warstwa tlenku zapewnia lepszą przyczepność dla podkładów malarskich i klejów niż w przypadku innych surowych metali.

Stal ocynkowana jest często wykorzystywana do budowy schodów zewnętrznych, ponieważ jest w pewnym stopniu odporna na korozję. Ochronna powłoka cynkowa nakładana na materiał w procesie galwanizacji zapobiega rdzewieniu, jednak powłoka cynkowa ostatecznie pokrywa się naturalnym węglanem powstającym podczas procesu łączenia dwutlenku siarki z wodą deszczową, co powoduje powstanie kwasu siarkowego.

Dwutlenek siarki jest emitowany ze spalania paliw kopalnych, co oznacza, że istnieje wyższe stężenie w obszarach wysoko uprzemysłowionych (gdzie schody ocynkowane są zazwyczaj używane) ze względu na dużą ilość pojazdów transportowych. Węglan na powierzchni stali ocynkowanej staje się kruchy i w końcu pęka, odsłaniając świeży cynk, który ulega korozji. Ponieważ powłoka cynku jest cienka, metal podstawowy również często ulega korozji. W obszarach silnie uprzemysłowionych, gdzie występuje duża ilość samochodów ciężarowych, stal ocynkowana może ulegać korozji, podczas gdy aluminium zachowa integralność strukturalną.

Brak konieczności konserwacji.

Aluminium jest bardziej odporne na korozję niż jakikolwiek inny materiał i nie wymaga regularnej konserwacji. Konserwacja schodów aluminiowych polega na oczyszczeniu schodów ze śniegu, liści i innych elementów naturalnych.

Podkreślając wiele korzyści płynących z zastosowania aluminium w porównaniu ze stalą w przypadku schodów i podestów, należy również pamiętać o konieczności skoncentrowania się na instalacji systemów i produktów, które przejdą próbę czasu.

Zamiast skupiać się wyłącznie na kosztach początkowych, należy upewnić się, że instalowane systemy są zgodne z przepisami, solidne i trwałe. Pomimo że cena jest dość często głównym czynnikiem decyzyjnym, często okazuje się, że takie podejście przynosi krótkotrwałe korzyści ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne.

Schody alumione - idealne do zastosowań przemysłowych / foto micheile

Prosta instalacja

Ze względu na swoją niską wagę, produkcja i montaż schodów z aluminium jest szybsza, łatwiejsza i wymaga mniejszych nakładów finansowych niż w przypadku cięższych materiałów konstrukcyjnych.

Optymalny stosunek wytrzymałości do wagi

Aluminium spełnia wymagania dotyczące nośności i jest łatwiejsze w montażu niż stal, ponieważ jest lekkie. Aluminium ma około 1/3 gęstości stali i dlatego schody wykonane z aluminium ważą znacznie mniej niż schody stalowe czy betonowe.

Koszty materiału

Zazwyczaj aluminium i stal są preferowanymi materiałowymi do produkcji metalowych przemysłowych schodów i platform,  Stal nierdzewna, choć wysoce odporna na korozję i mocna, jest droga w porównaniu zarówno ze stalą, jak i aluminium, i dlatego jest rzadziej wybierana w zastosowaniach przemysłowych. Porównując koszty produkcji aluminium i stali, aluminium prawie zawsze kosztuje więcej z powodu wyższych cen surowców. W typowej instalacji schodów i platform stalowych wymagane jest zazwyczaj cięcie i spawanie na miejscu. Elementy stalowe wymagają również malowania lub zabezpieczenia przed rdzą i korozją. Wszystkie te procesy wydłużają czas montażu i podnoszą koszty wykonania schodów stalowych. Aluminium nie wymaga zabezpieczenia przed korozją, więc koszty robocizny i konserwacji są znacznie niższe. Oszczędność czasu pracy sprawia, że schody i platformy aluminiowe z nawiązką rekompensują nieco wyższe koszty materiału. Oprócz kosztów robocizny i materiału mogą pojawić się dodatkowe koszty, które należy uwzględnić w przypadku instalacji schodów i platform stalowych. Ze względu na swój ciężar, większość elementów stalowych nie może być bezpiecznie przenoszona ręcznie. Powoduje to konieczność sprowadzenia na miejsce budowy ciężkiego sprzętu, co jest dodatkowym kosztem, który często jest pomijany podczas planowania budżetu.

Kolejnym obszarem oszczędności kosztów w przypadku aluminium w porównaniu ze stalą jest dostawa. Im mniejszy ciężar, tym mniejsza opłata za transport, co jest szczególnie atrakcyjne w przypadku lokalizacji w odległych miejscach.

Schody aluminiowe - nie wymagają konserwacji / foto unsplash

Aluminium kontra stal - wytrzymałość.

Podczas gdy stal jest 2,5 razy gęstsza, zapewniając wyższy stopień wytrzymałości, aluminium nadal ma bardzo imponujący stosunek wytrzymałości do wagi, a w przypadku zastosowania w schodach i platformach przemysłowych oferuje znacznie więcej niż wymagana wytrzymałość.

Podsumowanie

Podczas gdy stal jest z naturalnie odpornym materiałem, często zakłada się, że jest tańsza. Jednak również aluminium jest niezwykle praktycznym i opłacalnym materiałem do produkcji platform i schodów przemysłowych. Jak wykazaliśmy, istnieje wiele czynników, poza początkowymi kosztami dostawy i montażu, które mają znaczący wpływ na ostateczny koszt całkowity systemu.

Aluminium jest lekkie, mocne i trwałe, i z tych powodów pozostaje najlepszym materiałem do produkcji schodów przemysłowych.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!