artykuł
kwiecień 4, 2022

Porównanie schodów stalowych z betonowymi.

Porównanie schodów betonowych i stalowych.

Zalety i zastosowanie stali.

Z wielu względów stal stała się materiałem wybieranym w rozmaitych gałęziach przemysłu. Sektor budowlany zużywa ogromne ilości stali do budowy wszelkiego rodzaju konstrukcji. Stal od dawna jest popularnym materiałem do realizacji szerokiej gamy projektów. Stal można wykorzystać do wykonania ram industrialnych drzwi wewnętrznych czy ścianek loftowych. Wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że ze stali można budować większe konstrukcje zewnętrzne takie jak mosty czy szkielety drapaczy chmur. Stal jest również wykorzystana do produkcji schodów.

W swojej najczystszej postaci stal jest niezwykle wytrzymała. Niektórzy konstruktorzy twierdzą, że jest nawet 1000 razy mocniejsza od żelaza. To sprawia, że jest ona szczególnie przydatna do budowy wszelkiego rodzaju konstrukcji mieszkalnych i komercyjnych.

Przemysł stalowy jest także drugą co do wielkości gałęzią przemysłu na świecie, po sektorze naftowym i gazowym.

Jak wspomniano wcześniej, stal szybko staje się materiałem chętnie wybieranym przez projektantów i konstruktorów na całym świecie. Szacuje się, że przemysł mieszkaniowy i budowlany zużywa około połowy całej stali produkowanej globalnie. Ponadto, około 75% wszystkich głównych urządzeń gospodarstwa domowego wykonanych jest ze stali.

stal to podstawa przemysłu budowlanego

Warto podkreślić, że istnieje ponad 3500 gatunków stali, a każdy z nich posiada własne, unikalne właściwości fizyczne i chemiczne. Mnogość gatunków stali sprawia, że jest ona materiałem niezwykle uniwersalnym. W praktyce stal nierdzewna stała się modna przede wszystkim dlatego, że jest obecnie najbardziej odpornym na korozję rodzajem stali na świecie.

Jeśli chodzi o przyjazność dla środowiska, stal jest tańsza i łatwiejsza w recyklingu. Jej przetworzenie wymaga mniej czasu i pieniędzy niż wydobycie nowej rudy żelaza. Stal jest również jednym z niewielu metali, które można poddać recyklingowi bez obaw, że będzie on mniej solidny i trwały. Wszystkie te właściwości podkreślają ogromną wartość i wszechstronność, jaką oferuje stal.

Schody ze stali czy z betonu?

Jeśli chodzi o schody, wielu właścicieli domów często staje przed wyborem pomiędzy schodami stalowymi a betonowymi. Niektórzy uważają, że samo porównanie cen konstrukcji stalowych i betonowych wystarczy do podjęcia decyzji. Jednak wybór rzadko jest tak prosty. Koszt schodów niewątpliwie będzie musiał zmieścić się w budżecie. Trzeba też wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak wykończenie, jakość, dokładność, okładziny i balustrady.

Schody betonowe są dość powszechne w przypadku dostępu do piwnic lub suteren. Mogą one jednak wyglądać nieco nieelegancko, gdy są stosowane w głównych pomieszczeniach mieszkalnych. W przeciwieństwie do schodów betonowych, schody stalowe są bardzo wytrzymałe, ale wizualnie lekkie. Umożliwiają także zwiększenie przepływu światła. Można na przykład zdecydować się na schody stalowe z otwartymi stopniami. Osiągnięcie podobnego efektu przy użyciu betonu jest praktycznie niemożliwe.

Schody betonowe

Właściwości mieszanki betonowej zależą od różnych czynników. Należą do nich temperatura, skład mieszanki i jej konsystencja. Czynniki te sprawiają, że trudno jest odlewać konstrukcje betonowe z przewidywalną dokładnością. W przeciwieństwie do betonu, wykorzystanie stali gwarantuje dokładność i wysokiej jakości efekt. Dzieje się tak dlatego, że zaawansowane metody projektowania komputerowego oraz nowoczesne metody produkcji elementów stalowych i cechy stali pozwalają na kontrolowanie całego procesu produkcji.

Betonowe klatki schodowe zawsze wymagają tynkowania lub malowania. Schody stalowe wymagają zastosowania okładzin do pokrycia szorstkiego betonu. W przypadku schodów stalowych można zdecydować się na stylowe stopnie z drewna i eleganckie stalowe podłużnice, które uzupełnią wygląd schodów.

Wykonawcy często spędzają dużo czasu na szalowaniu i zbrojeniu betonu, zanim będą mogli odlać schody. Z drugiej strony, wykonanie konstrukcji stalowej nie jest tak pracochłonne ani czasochłonne co znacząco wpływa na czas wykonania, zużycie materiału i cenę.

stal - nieograniczone możliwości projektowe

Schody stalowe czy betonowe?

Zdecydowanie stalowe! Ze względu na koszty produkcji, czas wykonania, możliwości projektowe oraz cenę, schody stalowe to najlepszy wybór.

Jeżeli masz pytania odnośnie schodów stalowych lub chcesz zamówić schody stalowe na wymiar, to koniecznie skontaktuj się z Ske Design.

Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i przygotujemy bezpłatną wycenę oraz projekt schodów.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!