artykuł
listopad 29, 2021

Poręcze metalowe

Wady i zalety balustrad i poręczy metalowych.

Poręcze i balustrady to obowiązkowe elementy każdej klatki schodowej, których podstawową funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa. Oprócz swojego przeznaczenia, elementy te powinny również spełniać wymagania estetyczne.

W tym artykule poruszymy następujące kwestie:

 • Balustrady metalowe: estetyka i bezpieczeństwo
 • Zalety poręczy metalowych
 • Cechy konstrukcyjne poręczy metalowych
 • Prefabrykowane i spawane konstrukcje balustrad
 • Chromowane poręcze i balustrady

Balustrady metalowe: estetyka i bezpieczeństwo

Poręcze to nieodłączny element każdej klatki schodowej. Z konstrukcyjnego punktu widzenia, najważniejszą cechą schodów jest wygoda i bezpieczeństwo: dotyczy to zarówno stopni i poręczy.

Główną funkcją poręczy jest ochrona przed upadkiem ze schodów, co oznacza, że muszą one spełniać następujące wymagania:

 • Poręcze muszą być wykonane z wysokiej jakości i mocnych materiałów, które mogą wytrzymać duże obciążenia.
 • Materiały do produkcji balustrad i poręczy muszą być zgodne z wytycznymi określonymi w przepisach budowlanych.
 • Instalacja poręczy i balustrad musi być wykonywana przez specjalistów.

Zalety metalowych poręczy.

Metalowe poręcze i balustrady schodowe pełnią również funkcję dekoracyjną, dlatego są dostępne w różnych formach, wariantach i wersjach kolorystycznych. Dzięki temu można z powodzeniem wkomponować takie konstrukcje w każde wnętrze - od klasycznego po nowoczesne.

Podczas produkcji można wykorzystać rury i profile o różnych średnicach. Jednak przy wyborze materiału, nie należy ograniczać się do jego wyglądu. Na przykład poręcze chromowane przy całym swoim pięknie nie zawsze są praktyczne, a zbyt cienkie konstrukcje nie spełnią swojej funkcji i nie zapewnią bezpieczeństwa osobom korzystającym ze schodów.

Odpowiednio dobrane poręcze i balustrady mają szereg zalet, w tym odporność na uszkodzenia mechaniczne, zdolność do wytrzymywania obciążeń przy zachowaniu funkcji dekoracyjnej.

Niezależnie od wykończenia, koloru balustrady schodowe są przede wszystkim odpowiedzialne za bezpieczeństwo: musisz nie tylko wybrać materiały wysokiej jakości, ale także prawidłowo zamocować je na klatce schodowej.

Cechy konstrukcyjne metalowych poręczy.

Metalowe poręcze schodowe są często montowane w domach prywatnych, jednak przede wszystkim metalowe poręcze są przeznaczone do budynków o wysokiej przepustowości, ponieważ są bardziej odporne na zużycie i mogą wytrzymać duże obciążenia.

W zależności od warunków pracy można użyć różnych metali:

 • Stal (do pomieszczeń o wysokiej przepustowości).
 • Aluminium (głównie dla małych biur).
 • Poręcze kute i metalowe (mimo niepozornego wyglądu, takie konstrukcje są odporne na wszelkie oddziaływania mechaniczne i atmosferyczne, a także zmiany temperatury).
 • Chrom.

Prefabrykowane i spawane konstrukcje balustrad

W zależności od przeznaczenia balustrady metalowe mogą być spawane lub prefabrykowane. Te pierwsze przeznaczone są do montażu w budynkach, w których element estetyczny jest ważniejszy od trwałości konstrukcji. Oczywiście, prefabrykowane konstrukcje są również niezawodne i zdolne do wytrzymania dużych obciążeń: jednak ze względu na pewne cechy, ich mocowania nie są wystarczająco mocne, aby działać w szczególnie trudnych warunkach. Na przykład, nie stosuje się ich zazwyczaj w budynkach przemysłowych.

Konstrukcje spawane charakteryzują się wysoką wytrzymałością: są to podstawowe konstrukcje, zdolne do wytrzymania praktycznie każdego obciążenia. Balustrady spawane mogą wyglądać równie atrakcyjnie jak modele prefabrykowane, jednak charakteryzują się niższym kosztem wykonania i montażu.

Chromowane poręcze i balustrady

Główną zaletą chromowanych konstrukcji jest atrakcyjny wygląd. Niemniej jednak takie elementy mają jedną istotną wadę: z czasem powłoka chromowana blaknie w wyniku działania czynników zewnętrznych.

Poza tym, w przeciwieństwie do powłoki stalowej, chrom jest wrażliwy na zmiany temperatury, a wszelkie uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do naruszenia warstwy zewnętrznej, wgnieceń i zarysowań.


Wszystkie posty z kategorii "Balustrady"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!