• Facebook
 • SKE Design
 • biuro@ske-design.pl
 • tel.600-182-677
artykuł
listopad 29, 2021

Poręcze metalowe

Wady i zalety balustrad i poręczy metalowych.

Poręcze i balustrady to obowiązkowe elementy każdej klatki schodowej, których podstawową funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa. Oprócz swojego przeznaczenia, elementy te powinny również spełniać wymagania estetyczne.

W tym artykule poruszymy następujące kwestie:

 • Balustrady metalowe: estetyka i bezpieczeństwo
 • Zalety poręczy metalowych
 • Cechy konstrukcyjne poręczy metalowych
 • Prefabrykowane i spawane konstrukcje balustrad
 • Chromowane poręcze i balustrady

Balustrady metalowe: estetyka i bezpieczeństwo

Poręcze to nieodłączny element każdej klatki schodowej. Z konstrukcyjnego punktu widzenia, najważniejszą cechą schodów jest wygoda i bezpieczeństwo: dotyczy to zarówno stopni i poręczy.

Główną funkcją poręczy jest ochrona przed upadkiem ze schodów, co oznacza, że muszą one spełniać następujące wymagania:

 • Poręcze muszą być wykonane z wysokiej jakości i mocnych materiałów, które mogą wytrzymać duże obciążenia.
 • Materiały do produkcji balustrad i poręczy muszą być zgodne z wytycznymi określonymi w przepisach budowlanych.
 • Instalacja poręczy i balustrad musi być wykonywana przez specjalistów.

Zalety metalowych poręczy.

Metalowe poręcze i balustrady schodowe pełnią również funkcję dekoracyjną, dlatego są dostępne w różnych formach, wariantach i wersjach kolorystycznych. Dzięki temu można z powodzeniem wkomponować takie konstrukcje w każde wnętrze - od klasycznego po nowoczesne.

Podczas produkcji można wykorzystać rury i profile o różnych średnicach. Jednak przy wyborze materiału, nie należy ograniczać się do jego wyglądu. Na przykład poręcze chromowane przy całym swoim pięknie nie zawsze są praktyczne, a zbyt cienkie konstrukcje nie spełnią swojej funkcji i nie zapewnią bezpieczeństwa osobom korzystającym ze schodów.

Odpowiednio dobrane poręcze i balustrady mają szereg zalet, w tym odporność na uszkodzenia mechaniczne, zdolność do wytrzymywania obciążeń przy zachowaniu funkcji dekoracyjnej.

Niezależnie od wykończenia, koloru balustrady schodowe są przede wszystkim odpowiedzialne za bezpieczeństwo: musisz nie tylko wybrać materiały wysokiej jakości, ale także prawidłowo zamocować je na klatce schodowej.

Cechy konstrukcyjne metalowych poręczy.

Metalowe poręcze schodowe są często montowane w domach prywatnych, jednak przede wszystkim metalowe poręcze są przeznaczone do budynków o wysokiej przepustowości, ponieważ są bardziej odporne na zużycie i mogą wytrzymać duże obciążenia.

W zależności od warunków pracy można użyć różnych metali:

 • Stal (do pomieszczeń o wysokiej przepustowości).
 • Aluminium (głównie dla małych biur).
 • Poręcze kute i metalowe (mimo niepozornego wyglądu, takie konstrukcje są odporne na wszelkie oddziaływania mechaniczne i atmosferyczne, a także zmiany temperatury).
 • Chrom.

Prefabrykowane i spawane konstrukcje balustrad

W zależności od przeznaczenia balustrady metalowe mogą być spawane lub prefabrykowane. Te pierwsze przeznaczone są do montażu w budynkach, w których element estetyczny jest ważniejszy od trwałości konstrukcji. Oczywiście, prefabrykowane konstrukcje są również niezawodne i zdolne do wytrzymania dużych obciążeń: jednak ze względu na pewne cechy, ich mocowania nie są wystarczająco mocne, aby działać w szczególnie trudnych warunkach. Na przykład, nie stosuje się ich zazwyczaj w budynkach przemysłowych.

Konstrukcje spawane charakteryzują się wysoką wytrzymałością: są to podstawowe konstrukcje, zdolne do wytrzymania praktycznie każdego obciążenia. Balustrady spawane mogą wyglądać równie atrakcyjnie jak modele prefabrykowane, jednak charakteryzują się niższym kosztem wykonania i montażu.

Chromowane poręcze i balustrady

Główną zaletą chromowanych konstrukcji jest atrakcyjny wygląd. Niemniej jednak takie elementy mają jedną istotną wadę: z czasem powłoka chromowana blaknie w wyniku działania czynników zewnętrznych.

Poza tym, w przeciwieństwie do powłoki stalowej, chrom jest wrażliwy na zmiany temperatury, a wszelkie uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do naruszenia warstwy zewnętrznej, wgnieceń i zarysowań.


Wszystkie posty z kategorii "Balustrady"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!