artykuł
listopad 22, 2021

Podstawy projektowania schodów

Elementy klatki schodowej i wymagania dotyczące schodów.

W tym artykule omówimy następujące tematy:

 • Elementy składowe klatki schodowej
 • Wymagania dotyczące schodów

Niezależnie od tego, czy planujesz dodać kolejną kondygnację do swojego domu, czy jesteś w trakcie dużego projektu remontowego, dobrze jest znać podstawy projektowania schodów.

Oczywiście, projektowanie klatki schodowej nie jest łatwym zadaniem. Większość nawet twierdzi, że to zadanie najlepiej pozostawić ekspertom. Jednak nie ma nic złego w uczeniu się czegoś nowego.

Zanim omówimy specyfikacje projektowe i obliczenia, spójrzmy na niektóre z elementów nowoczesnego projektowania schodów:

 • Podstawowe komponenty klatki schodowej
 • Podstawowe komponenty schodów

Komponenty schodów

Niezależnie od projektu, każde schody mają pewne podstawowe komponenty. Aby ten przewodnik był prosty i łatwy do zrozumienia, zaczniemy od omówienia elementów z których składają się niemal każde schody.

Stopień

Schody składają się z zestawu pojedynczych stopni, z których każdy umożliwia wchodzenie lub schodzenie po schodach. Stopień składa się z dwóch głównych części: bieżnika i podstopnicy.

Bieżnik

Pozioma powierzchnia stopnia, na której stawia się stopę podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach, nazywana jest stopnicą.

Podstopnica

Pionowa powierzchnia podpierająca stopień na każdym stopniu nazywana jest pionem.

Nosek

Większość stopni ma kwadratową lub zaokrągloną krawędź wystającą poza lico pionu. Jest to tak zwany nosek.

W schodach marmurowych noski nie są zbyt często spotykane, natomiast w schodach z drewnianymi stopniami są one zazwyczaj obecne.

Bieg

Bieg schodów to ciągła seria stopni lub schodów pomiędzy podestami. Termin ten może być stosowany zarówno w odniesieniu do zestawu stopni między piętrami, jak i zestawu stopni między podestami.

Podesty

Pozioma platforma pomiędzy dwoma biegami nazywana jest podestem.

Poręcz

Poręcze są przymocowane do rogów klatki schodowej, aby zapobiec upadkowi, jak również pomóc ludziom wchodzić i schodzić ze schodów.

Balustrada

Balustrada lub tralka to pionowy słupek wykonany z metalu, drewna lub innego materiału, który jest umieszczony na stopniach schodów w celu wsparcia poręczy.

Wymagania dla dobrego projektu klatki schodowej:

 • Wszystkie klatki schodowe muszą być wystarczająco szerokie, aby umożliwić dwóm osobom wchodzenie i schodzenie w tym samym czasie.
 • Klatka schodowa musi znajdować się bliżej wejścia frontowego.
 • Dobrze jest też, gdy wchodzący przez drzwi wejściowe nie musi przechodzić przez jeden lub więcej pokoi, aby móc wejść na schody.
 • Wszystkie stopnie schodów muszą mieć jednakowy kształt i rozmiar.
  Zasadniczo, szerokość każdego stopnia powinna wynosić co najmniej 85 cm.
  Minimalna długość każdego stopnia (łącznie z noskiem) musi wynosić około 22 cm.
 • Poręcz powinna znajdować się na wysokości około 90 cm od schodów.
 • Nachylenie schodów powinno wynosić od 25 do 40 stopni.
  Idealnie, każdy bieg schodów powinien mieć co najwyżej 12 stopni, a co najmniej 3 stopnie.
 • Materiał konstrukcyjny użyty do budowy schodów musi być solidny i trwały. Materiał użyty na stopnie schodów nie może być śliski.
 • Wielkość i konstrukcja schodów musi umożliwiać ludziom wchodzenie i schodzenie bez żadnych trudności.
 • Klatki schodowe muszą mieć dobre oświetlenie, aby zapobiec niebezpiecznym upadkom i wypadkom.

Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!