artykuł
czerwiec 6, 2022

Schody pływające

Niesamowity typ schodów stalowych.

Schody mają duży wpływ na wygląd Twojego domu. Kiedy ludzie wchodzą do domu, pierwszym punktem, który zazwyczaj rzuca im się w oczy, są schody. Jest to konstrukcja zarówno funkcjonalna, jak i reprezentacyjna, która po dostosowaniu do indywidualnych potrzeb bez problemu wkomponowuje się w architektoniczny styl każdego nowoczesnego lub tradycyjnego domu.

Podczas gdy niektórzy właściciele domów decydują się na schody standardowe, inni podnoszą atrakcyjność swojego domu, wybierając schody pływające.

nowoczesne schody pływające - foto Jonathan Borba 

Co to są schody pływające?

Schody pływające to schody z minimalną lub nawet bez widocznej podłużnicy podtrzymującej stopnie. Zazwyczaj nie mają one podstopnic, co stwarza złudzenie, że się unoszą. W niektórych przypadkach stopnie wystają ze ściany, a z drugiej strony są wsparte na balustradzie. W innych przypadkach schody pływające mają pojedynczą podłużnicę biegnącą pod stopniami.

Schody pływające, są jednymi z bardziej stylowych schodów na rynku, które wzbogacają wystrój wnętrza domu. Złudzenie unoszenia się w powietrzu jest dodatkowo wzmocnione przez inne elementy schodów, takie jak szklane balustrady i minimalistyczne stopnie.

Lekki, a zarazem solidny wygląd schodów pływających przemawia do wielu właścicieli domów, ponieważ mogą one stanowić wyrazisty akcent w wystroju pomieszczenia. W przypadku zastosowania schodów na otwartej przestrzeni schody pozwalają na dopływ światła do wnętrza domu, tworząc relaksujące i naturalne środowisko.

Zalety schodów pływających

Uniwersalność

Schody pływające są bardziej uniwersalne niż schody standardowe, ponieważ można je zamontować praktycznie wszędzie. Można je zainstalować w dowolnym miejscu domu, nawet na środku piętra. Możliwe jest również stworzenie schodów pływających z podestem, które są zarówno piękne, jak i funkcjonalne.

Efektowny akcent.

Pływające schody to coś więcej niż tradycyjne schody, ponieważ dodają dramatycznego akcentu każdemu pomieszczeniu, sprawiając, że ludzie zatrzymują się i patrzą na ich architektoniczną atrakcyjność. Pływające schody mogą stać się centralnym punktem każdego wnętrza, nadając mu ponadczasową prostotę.

Schody pływające otwierają pomieszczenie, tworząc wrażenie większej przestrzeni.

Schowek pod schodami

W zależności od umiejscowienia schodów można wykorzystać przestrzeń pod nimi jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli w domu nie ma zbyt wiele miejsca do przechowywania, a szukasz wygodnego schowka na swoje rzeczy i chcesz uniknąć bałaganu. Schody pływające można zaprojektować w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię podłogi i stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne.

Czy schody pływające są bezpieczne?

Prawidłowo zaprojektowane i fachowo wykonane schody pływające są równie bezpieczne, jak schody standardowe i nadają się zarówno do domów, mieszkań jak i biur.

Dzięki zastosowaniu stalowych podłużnic schody pływające charakteryzują się nośnością, która jest równie wysoka, jak w przypadku innych rodzajów schodów, Wszystkie schody pływające projektowane i montowane przez Ske Design spełniają odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Co więcej, brak podstopnic nie oznacza, że są one mniej bezpieczne dla małych dzieci lub zwierząt domowych. Nasi projektanci dbają o to, aby szczeliny między stopniami były wystarczająco wąskie, aby wyeliminować ryzyko upadku.

niesamowite schody pływające - foto Max Vakhtbovych

Względy stylistyczne

Schody pływające są dostępne w różnych stylach. Dostępne są zarówno proste stopnie drewniane ze szklanymi balustradami, jak i wyrafinowane stopnie stalowe z wyszukanymi poręczami. Wybór odpowiednich schodów pływających zależy od stylu wnętrza domu, dostępnej przestrzeni oraz od tego, czy ściana jest w stanie utrzymać ciężar schodów.

Część ciężaru schodów może być rozłożona na podłużnice. Na przykład niektóre schody pływające są oparte na pojedynczej stalowej belce, który biegnie pod stopniami i jest zamocowana do ściany. Aby jeszcze bardziej rozłożyć obciążenie stopni, można dodać drugą podłużnicę po drugiej stronie stopni. Dodatkowe podłużnica wzmacnia konstrukcję i przenosi część obciążenia na podłogę.

Aby dowiedzieć się, czy ściana w Twoim domu nadaje się do montażu schodów pływających lub czy podłoga jest w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenie, skontaktuj się z naszymi specjalistami od schodów pływających.

schody plywające ze szklaną balustradą i podestem - foto Max Vakhtbovych

Podest schodowy

Niektóre projekty schodów pływających obejmują podesty - fragmenty podłogi pomiędzy zakrętami schodów. Podesty nie tylko podkreślają styl, ale są również elementem bezpieczeństwa. Zapewniają miejsce do odpoczynku dla osób niosących ciężkie przedmioty i zmniejszają długość upadku, jeśli ktoś potknie się na schodach. Jeśli mieszkasz ze zwierzętami, dziećmi lub osobami starszymi, rozważ dodanie podestu, aby zminimalizować ryzyko poważnych obrażeń. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, należy zamontować odpowiednie balustrady i poręcze.

Wybór materiałów na schody

Najbardziej popularne i współczesne materiały stosowane do budowy schodów pływających to szkło, drewno i stal nierdzewna. Aby nadać schodom nowoczesny wygląd, można zastosować szklane balustrady, które pozwolą uzyskać bardziej przestronny wygląd.

Aby uzyskać bardziej tradycyjny wygląd, warto rozważyć zastosowanie podstopnic z litego drewna. Podstopnice są dostępne w różnych gatunkach drewna, dzięki czemu można je dopasować do koloru istniejącej podłogi. Poręcz ze stali nierdzewnej nadaje subtelny wygląd, który pasuje do większości wystrojów wnętrz.

Schody pływające od Ske Design

W Ske Design oferujemy kompletne rozwiązania w zakresie schodów.

Projektujemy i montujemy różnego rodzaju schody wykonane ze stali, drewna i szkła. W ofercie posiadamy różne typy poręczy i balustrad, które stanowią uzupełnienie naszych schodów pływających.

Aby umówić się na bezpłatną konsultację, skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza kontaktowego.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!