artykuł
marzec 8, 2021

Schody metalowe w nowoczesnym wnętrzu

Schody metalowe to doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza.

Obecnie przy projektowaniu schodów wewnętrznych najczęściej wykorzystuje się konstrukcje metalowe. Jest to związane przede wszystkim z wytrzymałością materiału, która pozwala na zminimalizowanie przestrzeni zajmowanej przez ten element wnętrza.

Stal pozwala na dowolne zaginanie biegów schodów, zmniejszanie rozmiarów podestów i dopasowanie schodów do każdego wnętrza. Zdjęcia schodów metalowych we wnętrzach fascynują swoim pięknem.

Rodzaje schodów metalowych

Schody to niezbędny element każdego budynku składającego się z kilku kondygnacji.

Zgodnie z ich przeznaczeniem, schody można podzielić na:

  • międzypoziomowe,
  • schody do pomieszczeń technicznych (strych lub piwnica),
  • pomocnicze (w łaźniach lub basenach).

Metal i przytulna atmosfera

Komfort i wygoda to główne zasady planowania wystroju wnętrza domu. Piękna oprawa jest równie ważna, jak rozsądne zagospodarowanie przestrzeni.

Wiele osób postrzega metal jako materiał nieatrakcyjny i zimny. Dlatego mają wątpliwości co do jego wyboru. Jednak zdjęcia designerskich wnętrz dowodzą, że metalowe schody nie tylko harmonijnie wpiszą się w każde wnętrze, ale uczynią z niego interesujący element wystroju.

Sprzyjają temu trzy wyjątkowe cechy:

  • wytrzymałość,
  • elastyczność,
  • uniwersalność.
schody metalowe - proste i eleganckie

Wytrzymałość

Duża wytrzymałość pozwala na tworzenie metalowych schodów o nietypowej geometrii. Odpowiednio zaprojektowane elementy nośne mogą zostać wizualnie dopasowane do wnętrza lub w razie potrzeby można je łatwo ukryć pod wykończeniem. Metal jest praktycznie jedynym materiałem, z którego można wykonać nowoczesne schody półkowe — mocowane do ściany.

Elastyczność

Schody metalowe pomimo swojej wagi sprawiają wrażenie lekkich. Takie konstrukcje nie obciążają nadmiernie wnętrza i zapewniają niezbędne bezpieczeństwo.

Możliwość stworzenia konstrukcji o dowolnej formie pozwala wpasować ją w każdy projekt, optymalizując wykorzystanie wolnej przestrzeni. Przy tym schody okazują się dość lekkie i pozwalają na zamocowanie ich bez dodatkowych podpór lub za pomocą uchwytów sufitowych/ściennych.

Uniwersalność

Metal jest wykorzystywany w budownictwie od czasów starożytnych. Łatwo łączy się z drewnem, kamieniem i nowoczesnymi materiałami dekoracyjnymi.  

Dla wiejskich domków można wybrać rozwiązania z podbitką z naturalnego drewna. Taka obudowa nie tylko sprawi, że konstrukcja będzie przytulna i "ciepła", ale również wytłumi hałas.

Stopnie metalowych schodów mogą być wykończone kamieniem naturalnym lub sztucznym. Miłośnicy minimalizmu mogą zdecydować się na prostą kolorystykę metalu. Nowoczesne farby i lakiery pozwalają nadać stali dowolny kolor.

Metalowe schody i nowoczesne kierunki projektowania

Schody to jeden z najważniejszych elementów każdego lokalu, który wyznacza ogólną ideę wykończenia. Wybierając ich projekt, należy wziąć pod uwagę styl wnętrza.

Mówiąc o schodach wewnętrznych, wielu właścicieli domów postrzega obecność schodów w domu jako "zło konieczne". Jednak odpowiednio zaprojektowane i wykonane metalowe schody, mogą stać się główną ozdobą salonu lub holu.

Proszę nie myśleć, że metalowe konstrukcje są odpowiednie tylko w stylu miejskiego minimalizmu i pokrewnych kierunków.

Schody kręcone z elementami kutymi doskonale uzupełnią romantyczną nowoczesność, zawsze aktualną klasykę i modny vintage. A połączenie kutego metalu i szkła tworzy fantastyczne kompozycje, które będą wyglądały nowocześnie, delikatnie i bardzo praktycznie. Takie schody doskonale wpisują się w takie style jak high-tech i art déco.

Jednak, mimo że schody kręcone są niezwykle eleganckie i piękne, to są znacznie mniej wygodne i mogą sprawiać trudności przy schodzeniu (nawet jeśli stopnie są wystarczająco szerokie). Nie zaleca się więc montowania ich w domach, w których mieszkają dzieci w wieku przedszkolnym oraz osoby starsze.

nowoczesne schody metalowo drewniane
nowoczesne schody metalowo drewniane

Schody metalowo-drewniane

Wszelkie wyroby metalowe mogą być ozdobione drewnem. Dotyczy to również stopni, które można wykonać z litego drewna. Takie schody okazują się mniej masywne od drewnianych, a jednocześnie znacznie trwalsze. Schody wykończone drewnem doskonale wpisują się w różne kierunki wzornictwa ludowego: wiejski, japoński, skandynawski, prowansalski i klasyczny.

Schody metalowe z kamiennymi stopniami

Elementy metalowe wyglądają ładnie i współgrają z kamieniem. Kamienne stopnie są łatwe w montażu i gwarantują niesamowity efekt. Takie schody wyglądają przepięknie, wymagają niewielkiej pielęgnacji i są bardzo trwałe. Podkreślą zarówno tradycyjne wykończenie w stylu empire, jak i powściągliwe piękno konstruktywizmu i minimalizmu.

Nowoczesne schody metalowe będą doskonałą ozdobą każdego domu. Mogą mieć dowolny design i pozwalają na realizację najśmielszych pomysłów w aranżacji wnętrz. Jednak piękno to nie jedyna ich zaleta. Metalowa konstrukcja zapewni bezpieczeństwo i trwałość. Takie schody nie wymagają szczególnej pielęgnacji i będą Państwu służyć przez dziesiątki lat bez konieczności napraw.

Projektowanie schodów metalowych

Zespół Ske Design chętnie odpowie na wszelkie pytania i uwagi dotyczące montażu i instalacji schodów. Ponadto, jesteśmy gotowi przygotować, wykonać i zamontować praktycznie każdy rodzaj schodów metalowych. Jeżeli zastanawiają się Państwo, jaki rodzaj schodów najlepiej sprawdzi się w waszym wnętrzu, to prosimy o kontakt. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i przygotujemy indywidualny projekt schodów.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!