• Facebook
  • SKE Design
  • biuro@ske-design.pl
  • tel.600-182-677
artykuł
marzec 8, 2021

Schody metalowe w nowoczesnym wnętrzu

Schody metalowe to doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza.

Obecnie przy projektowaniu schodów wewnętrznych najczęściej wykorzystuje się konstrukcje metalowe. Jest to związane przede wszystkim z wytrzymałością materiału, która pozwala na zminimalizowanie przestrzeni zajmowanej przez ten element wnętrza.

Stal pozwala na dowolne zaginanie biegów schodów, zmniejszanie rozmiarów podestów i dopasowanie schodów do każdego wnętrza. Zdjęcia schodów metalowych we wnętrzach fascynują swoim pięknem.

Rodzaje schodów metalowych

Schody to niezbędny element każdego budynku składającego się z kilku kondygnacji.

Zgodnie z ich przeznaczeniem, schody można podzielić na:

  • międzypoziomowe,
  • schody do pomieszczeń technicznych (strych lub piwnica),
  • pomocnicze (w łaźniach lub basenach).

Metal i przytulna atmosfera

Komfort i wygoda to główne zasady planowania wystroju wnętrza domu. Piękna oprawa jest równie ważna, jak rozsądne zagospodarowanie przestrzeni.

Wiele osób postrzega metal jako materiał nieatrakcyjny i zimny. Dlatego mają wątpliwości co do jego wyboru. Jednak zdjęcia designerskich wnętrz dowodzą, że metalowe schody nie tylko harmonijnie wpiszą się w każde wnętrze, ale uczynią z niego interesujący element wystroju.

Sprzyjają temu trzy wyjątkowe cechy:

  • wytrzymałość,
  • elastyczność,
  • uniwersalność.
schody metalowe - proste i eleganckie

Wytrzymałość

Duża wytrzymałość pozwala na tworzenie metalowych schodów o nietypowej geometrii. Odpowiednio zaprojektowane elementy nośne mogą zostać wizualnie dopasowane do wnętrza lub w razie potrzeby można je łatwo ukryć pod wykończeniem. Metal jest praktycznie jedynym materiałem, z którego można wykonać nowoczesne schody półkowe — mocowane do ściany.

Elastyczność

Schody metalowe pomimo swojej wagi sprawiają wrażenie lekkich. Takie konstrukcje nie obciążają nadmiernie wnętrza i zapewniają niezbędne bezpieczeństwo.

Możliwość stworzenia konstrukcji o dowolnej formie pozwala wpasować ją w każdy projekt, optymalizując wykorzystanie wolnej przestrzeni. Przy tym schody okazują się dość lekkie i pozwalają na zamocowanie ich bez dodatkowych podpór lub za pomocą uchwytów sufitowych/ściennych.

Uniwersalność

Metal jest wykorzystywany w budownictwie od czasów starożytnych. Łatwo łączy się z drewnem, kamieniem i nowoczesnymi materiałami dekoracyjnymi.  

Dla wiejskich domków można wybrać rozwiązania z podbitką z naturalnego drewna. Taka obudowa nie tylko sprawi, że konstrukcja będzie przytulna i "ciepła", ale również wytłumi hałas.

Stopnie metalowych schodów mogą być wykończone kamieniem naturalnym lub sztucznym. Miłośnicy minimalizmu mogą zdecydować się na prostą kolorystykę metalu. Nowoczesne farby i lakiery pozwalają nadać stali dowolny kolor.

Metalowe schody i nowoczesne kierunki projektowania

Schody to jeden z najważniejszych elementów każdego lokalu, który wyznacza ogólną ideę wykończenia. Wybierając ich projekt, należy wziąć pod uwagę styl wnętrza.

Mówiąc o schodach wewnętrznych, wielu właścicieli domów postrzega obecność schodów w domu jako "zło konieczne". Jednak odpowiednio zaprojektowane i wykonane metalowe schody, mogą stać się główną ozdobą salonu lub holu.

Proszę nie myśleć, że metalowe konstrukcje są odpowiednie tylko w stylu miejskiego minimalizmu i pokrewnych kierunków.

Schody kręcone z elementami kutymi doskonale uzupełnią romantyczną nowoczesność, zawsze aktualną klasykę i modny vintage. A połączenie kutego metalu i szkła tworzy fantastyczne kompozycje, które będą wyglądały nowocześnie, delikatnie i bardzo praktycznie. Takie schody doskonale wpisują się w takie style jak high-tech i art déco.

Jednak, mimo że schody kręcone są niezwykle eleganckie i piękne, to są znacznie mniej wygodne i mogą sprawiać trudności przy schodzeniu (nawet jeśli stopnie są wystarczająco szerokie). Nie zaleca się więc montowania ich w domach, w których mieszkają dzieci w wieku przedszkolnym oraz osoby starsze.

nowoczesne schody metalowo drewniane
nowoczesne schody metalowo drewniane

Schody metalowo-drewniane

Wszelkie wyroby metalowe mogą być ozdobione drewnem. Dotyczy to również stopni, które można wykonać z litego drewna. Takie schody okazują się mniej masywne od drewnianych, a jednocześnie znacznie trwalsze. Schody wykończone drewnem doskonale wpisują się w różne kierunki wzornictwa ludowego: wiejski, japoński, skandynawski, prowansalski i klasyczny.

Schody metalowe z kamiennymi stopniami

Elementy metalowe wyglądają ładnie i współgrają z kamieniem. Kamienne stopnie są łatwe w montażu i gwarantują niesamowity efekt. Takie schody wyglądają przepięknie, wymagają niewielkiej pielęgnacji i są bardzo trwałe. Podkreślą zarówno tradycyjne wykończenie w stylu empire, jak i powściągliwe piękno konstruktywizmu i minimalizmu.

Nowoczesne schody metalowe będą doskonałą ozdobą każdego domu. Mogą mieć dowolny design i pozwalają na realizację najśmielszych pomysłów w aranżacji wnętrz. Jednak piękno to nie jedyna ich zaleta. Metalowa konstrukcja zapewni bezpieczeństwo i trwałość. Takie schody nie wymagają szczególnej pielęgnacji i będą Państwu służyć przez dziesiątki lat bez konieczności napraw.

Projektowanie schodów metalowych

Zespół Ske Design chętnie odpowie na wszelkie pytania i uwagi dotyczące montażu i instalacji schodów. Ponadto, jesteśmy gotowi przygotować, wykonać i zamontować praktycznie każdy rodzaj schodów metalowych. Jeżeli zastanawiają się Państwo, jaki rodzaj schodów najlepiej sprawdzi się w waszym wnętrzu, to prosimy o kontakt. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i przygotujemy indywidualny projekt schodów.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!