artykuł
lipiec 18, 2022

Jak odświeżyć klatkę schodową?

Sprawdź ten przewodnik, aby dowiedzieć się, jak odświeżyć i zakonserwować swoje schody.

Wznieś się na nowe wyżyny aranżacji wnętrz, okazując swojej klatce schodowej trochę miłości. Schody, jako kręgosłup domu, są integralną częścią każdego wnętrza. Ale odświeżenie klatki schodowej może być jednym z trudniejszych projektów do zrealizowania.

Od drobnych modernizacji, takich jak malowanie, dodanie wykładziny lub wymiana balustrady, do tego, jak zbudować od podstaw schody spiralne, przedstawiamy wskazówki, które z pewnością zainspirują ekspertów i nowicjuszy w dziedzinie majsterkowania.

Malowanie i bejcowanie schodów

Jest to najprostszy sposób na odświeżenie schodów, ale pamiętaj, że przygotowanie jest kluczem do uzyskania wysokiej jakości efektu. Najpierw użyj środka czyszczącego lub odtłuszczającego, następnie wypełnij wszelkie pęknięcia w drewnianych elementach dobrej jakości szpachlą do drewna i przeszlifuj do równego wykończenia.

Jeśli istniejąca farba się łuszczy, najlepiej jest zeszlifować ją do gołego drewna. Bejce do podłóg podkreślą naturalny wzór drewna, a druga warstwa przyciemni odcień.

Możesz też użyć podkładu, a następnie pokryć go specjalistyczną farbą do podłóg. Półpołysk jest łatwiejszy do utrzymania w czystości, podczas gdy satynowe wykończenie jest idealne gdy chcesz uzyskać stonowany wygląd.

Ułożenie wykładziny schodowej

Wykładzina tworzy ciepłe wnętrze, ale może być także wykorzystana do stworzenia mocnego akcentu wizualnego. Schody są miejscem o dużym natężeniu ruchu, dlatego należy wybrać wysokiej jakości wykładzinę z 80-procentową zawartością wełny i 20-procentową mieszanka nylonu, która będzie wytrzymała i odporna na plamy. Pamiętaj również o zastosowaniu dobrego podkładu antypoślizgowego, aby wykładzina nie zsuwała się ze stopni.

Jeśli chodzi o kolor, ciemniejsze odcienie będą bardziej przyjazne, ale pamiętaj, że schody są miejscem, w którym możesz użyć odważnego wzoru, który wpłynie na pozostałe części domu.

Budowa nowych schodów

Kompleksowa wymiana schodów to poważne zadanie, podobne do wyburzania ściany konstrukcyjnej. Zanim zaczniesz, skonsultuj to rozwiązanie z ekspertami. Jeśli istniejące schody są niestabilne, źle ustawione lub utrudniają przepływ światła, nowe schody mogą być najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli nie masz bardzo nowoczesnego lub dużego domu, prawie na pewno będziesz ograniczony do powierzchni oryginalnych schodów. Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian należy zawsze skonsultować się z architektem lub specjalistyczną firmą, ponieważ ważne jest, aby schody pasowały zarówno pod względem proporcji, jak i stylu oraz zapewniały odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Drewno jest najczęściej stosowanym materiałem na stopnie, ponieważ jest estetyczne i elastyczne. Metal jest wytrzymały, a dzięki dostępnym wersjom perforowanym i siatkowym może przepuszczać światło. Tworzy jednak twardą, przemysłową estetykę, która może, ale nie musi pasować do reszty domu. Połączenie tych dwóch elementów - drewna i metalu - jest często najlepszym rozwiązaniem.

Szklane schody są piękne i wypełnią Twój dom światłem, ale są drogie w budowie. Jeśli budżet jest ograniczony, lepszą opcją może być szklana balustrada z minimalną ilością mocowań.

Wybór kompaktowych schodów spiralnych

W przypadku niewielkiej powierzchni przeznaczonej na klatkę schodową, warto zastanowić się nad wyborem schodów kręconych. Zapewnią niezbędną funkcjonalność, jednocześnie zajmując niewiele miejsca.

Wymiana stopni i balustrad

Najbardziej widocznymi częściami schodów są stopnie i poręcze. Ich wymiana to sposób na nadanie schodom nowego charakteru. Dopasowanie stopni do istniejącej podłogi jest rozwiązaniem, które sprawi, że Twój dom będzie bardziej elegancki. Z perspektywy montażu jest to proste i może być wykonane przez większość majsterkowiczów.

Aby uzyskać bardziej współczesny wygląd, możesz zastąpić istniejące balustrady. Do wyboru jest wiele rozwiązań - od balustrad szklanych, przez kute, po balustrady wycinane laserowo.

Bezpłatna konsultacja

Jeżeli planujesz wymianę schodów lub balustrad, to skontaktuj się z Ske Design. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i zaproponujemy schody i balustrady dopasowane do Twoich potrzeb. Konsultacja jest bezpłatna i możesz ją zamówić telefonicznie lub poprzez poniższy formularz kontaktowy.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!