artykuł
lipiec 11, 2022

Najsłynniejsze schody na świecie.

Schody są znane od wieków i stanowią ważny element różnego rodzaju budowli.

Na świecie istnieją schody, które są celem podróży kulturowych, duchowych i religijnych. Schody te wiodą odwiedzających na zapierające dech w piersiach szczyty górskie, do świątyń i arcydzieł architektury.

niesamowite schody Chand Baori, Indie

Chand Baori, Indie

Te unikalne, geometryczne stopnie Chand Baori służą zarówno jako schody, jak i część fundamentu schodkowego. Schody, zbudowane w IX wieku w Abhaneri, składają się z ponad 3500 stopni. Ci, którzy cenią sobie wyjątkową architekturę i historię, pokochają te starożytne schody.

Schody do nieba, Chiny

Każdego roku tysiące turystów odbywa podróż po 999 stopniach Schodów do Nieba. Podróż prowadzi ich do zapierającego dech w piersiach naturalnego łuku na wysokości 7455 m nad poziomem morza, wysoko na szczycie góry Tianmen do jaskini Heaven's Gate, w której znajduje się najwyższy na świecie naturalnie uformowany łuk. Budowniczowie celowo zbudowali schody z 999 kamiennymi stopniami, ponieważ 9 jest szczęśliwą, duchową liczbą w chińskiej numerologii. Do dziś wielu odwiedzających uważa, że wejście po tych 999 stopniach to duchowa podróż do niebiańskiego królestwa bogów.

Schody spiralne Double Helix, Watykan

Schody spiralne Double Helix, Watykan

Niesamowite schody spiralne, znane również pod nazwą Momo, zaprojektował genialny włoski inżynier z XX wieku, Guiseppe Momo. Zbudowane w 1932 roku w celu efektywnego zarządzania przepływem zwiedzających, schody Momo składają się z dwóch przepięknych, splecionych ze sobą spiralnych klatek schodowych. Guiseppe Momo w mistrzowski sposób połączył praktyczność z artyzmem, tworząc tę wspaniałą klatkę schodową. Dziś schody Momo są jedną z najczęściej fotografowanych konstrukcji schodowych na świecie.

Lwie schody, Sri Lanka

Lwie Schody w Sigiriya, Sri Lanka

Lwie Schody w Sigiriya, to liczący 1600 lat system schodów wyrzeźbionych w ogromnym kamiennym sfinksie, który strzegł wejścia do najbardziej wnętrza pałacu króla Kasjapy na szczycie Sigiriya Rock. Obecnie, mimo że schody pozostają nienaruszone, z rzeźby sfinksa pozostały jedynie jego ogromne kamienne łapy.

Tajemnicze spiralne schody w kaplicy Loretto, Nowy Meksyk

Od ponad stu lat inżynierowie są głęboko zaintrygowani tajemniczą 33-stopniową konstrukcją spiralnych schodów, znajdujących się w Loretto Chapel w Nowym Meksyku. Historycy szacują, że budowniczy skonstruował kręte schody około roku 1880. Schody łączą parter kaplicy z chórem znajdującym się 22 metry nad głównym piętrem.

Spiralne schody bez centralnego słupa - Kaplica Loretto / Unsplash

Nie ma żadnej oficjalnej informacji o tym, kto je zbudował, jakiego rodzaju drewna użył budowniczy i w jaki sposób ten niezwykle utalentowany rzemieślnik skonstruował spiralne schody, aby mogły się utrzymać bez centralnego słupa.

Museo de Pobo Galego, Hiszpania

Museo De Pobo Galego, czyli Muzeum Ludu Galicyjskiego powstało w Hiszpanii. Zaprojektowane przez Domingo de Andrade w XVII wieku, centralne spiralne schody mają kształt potrójnej spirali. Trzy spiralne klatki schodowe splatają się ze sobą tworząc dynamiczną strukturę architektoniczną. Każda klatka schodowa prowadzi na inne piętro, usprawniając schematy ruchu. Podobno konstrukcja potrójnej spirali została wybrana, aby odzwierciedlić tradycyjny celtycki symbol przesilenia.

Schody spiralne Garvan, Australia

Ta niesamowita klatka schodowa rozciąga się na sześć pięter. Schody są centralnym punktem Instytutu Badań Medycznych Garvan i pasują do nowoczesnego wystroju budynku z elegancką białą podstawą i chromowanymi poręczami. Zastosowanie tej konstrukcji miało uzasadnienie ze względu na wielkość budynku. Przy konieczności dostępu do sześciu pięter, spiralne schody miały największy potencjał, ponieważ zajmowały najmniejszą ilość miejsca.

The Great Fire Monument, Londyn

The Great Fire Monument, Londyn

Zbudowany w latach 1671-1677 pomnik został wzniesiony dla upamiętnienia Wielkiego Pożaru Londynu i odbudowy miasta. Pożar rozpoczął się w domu piekarza 2 września 1666 roku i nie udało się go ugasić aż do 5 września, co spowodowało spalenie znacznej części miasta. Olbrzymia kolumna dorycka posiada wewnętrzne spiralne schody z 311 stopniami, które prowadzą do platformy widokowej. Kolumna ma wysokość 62 m i jest ważnym punktem turystycznym.

Schody są znane od wieków i stanowią ważny element różnego rodzaju budowli. Niezależnie od tego, czy znajdują się one w obiekcie zabytkowym, czy w nowoczesnym atrium, schody są często nieodłącznym elementem designu budynku.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!