artykuł
lipiec 25, 2022

Jak wybrać schody?

Na co zwrócić uwagę projektując schody?

Klatka schodowa jest niezbędnym elementem wielu domów. Odpowiednie dobrane schody spełniają swoją funkcję, zapewniając dostęp do wyższych poziomów budynku. Schody łączą piętra, umożliwiają korzystanie z antresoli, sypialni, tarasu słonecznego lub ogrodu.

Oprócz funkcjonalności schody są ważnym elementem designu.

Schody występują w wielu odmianach i wybierając rodzaj schodów, powinniśmy rozważyć różne opcje i wybrać rozsądnie. Oczywiście, większość z nas nie ma zbyt często okazji do wyboru nowych schodów. Dlatego też, jeśli dopiero planujesz budowę własnego domu, to niech ten blog pomoże Ci zdecydować o rodzaju schodów, które będą odpowiednie dla Twojego domu i Twojej rodziny.

Budżet

Jednym z głównych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu klatki schodowej jest budżet. Budżet determinuje wybór materiałów, które mogą być zastosowane do budowy schodów, a co za tym idzie i styl schodów. Na przykład schody metalowe są tańsze niż schody z litego drewna, ale istnieją różne połączenia tych dwóch materiałów, które mieszczą się w różnych przedziałach cenowych. Znajdź typ schodów, który Ci się podoba i zamów bezpłatną konsultację w Ske Design. Podczas konsultacji przedstawimy wycenę schodów i zaproponujemy alternatywne rozwiązania, które mogą sprawdzić się w Twoim projekcie.

Przestrzeń

Przyjrzyj się dokładnie przestrzeni, którą masz do dyspozycji. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać typ schodów najbardziej pasujący do Twojego wnętrza.

Jeśli masz dużo miejsca, możesz zdecydować się na większe i bardziej dekoracyjne schody, jeśli natomiast dysponujesz mocno ograniczoną powierzchnią, może warto zdecydować się na schody kręcone lub proste?

Schody proste zajmą więcej miejsca w pomieszczeniu poniżej, ale będą wymagały stosunkowo długiego, prostokątnego otworu w suficie. Jeżeli planujesz umieścić schody w narożniku pomieszczenia, to warto rozważyć schody spiralne. Spiralne schody zajmują mniej miejsca w pomieszczeniu na parterze, ale wymagają kwadratowego lub okrągłego otworu w suficie, więc wymagają odpowiedniej ilości miejsca na wyższym piętrze.

Bezpieczne schody

Bardzo istotne jest, aby twoje schody były bezpieczne. Przepisy budowlane definiują minimalne wymagania dotyczące szerokości i wysokości schodów w zależności od typu i zastosowania. Przepisy określają również wymiary balustrad oraz poręczy. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane schody spiralne są tak samo bezpieczne, jak każdy inny rodzaj schodów.

Pomyśl o mieszkańcach.

Jeśli jesteś wykonawcą, deweloperem lub wybierasz schody do swojego domu, weź pod uwagę mieszkańców swojej nieruchomości. To właśnie oni będą korzystali z klatki schodowej. Na przykład, jeśli w rodzinie są seniorzy i dzieci, wskazane byłoby zastosowanie schodów z podestami i poręczami.

Materiały na schody

Istnieje wiele rodzajów materiałów, które można wykorzystać do wykonania schodów. Może to być drewno, kamień, stal, czy beton. W Ske Design do produkcji schodów najczęściej używamy stali i litego drewna. Połączenie tych dwóch materiałów pozwala na montaż praktycznie każdego typu schodów, a jednocześnie gwarantuje ponadczasowy design.

Projekty schodów

Oprócz materiałów, można również wybierać spośród różnych wzorów schodów. Mogą to być schody proste, schody półobrotowe, schody ćwierćobrotowe lub oczywiście schody spiralne. Należy również pamiętać, że schody spiralne są dobrym sposobem na zaoszczędzenie miejsca i zmniejszenie ilości zajmowanej przestrzeni, zwłaszcza na niższym piętrze.

Podejmij właściwą decyzję.

Jeśli chodzi o wybór projektu schodów, musisz mieć pewność, że decyzja została skonsultowana, przemyślana i że rozważyłeś każdy szczegół. Zanim przystąpisz do działania, musisz mieć pewność, że wybrałeś najlepszy typ schodów i materiałów, bo przebudowa klatki schodowej nie jest rzeczą prostą.

Schody na wymiar

W Ske Design projektujemy, produkujemy i montujemy schody na wymiar. Mamy niezbędne doświadczenie, które gwarantuje, że nasze schody są bezpieczne, wygodne i unikalne pod względem designu.

Dysponujemy parkiem maszynowym, który umożliwia wykonanie najwyższej jakości schodów spiralnych, prostych czy pływających.

Balustrady i poręcze wykonywane przez naszą firmę zapewniają bezpieczne i komfortowe użytkowanie przez lata. Projektujemy i wykonujemy balustrady szklane, metalowe i wycinane laserowo.

Jeżeli chcesz przeprowadzić remont klatki schodowej lub zaprojektować schody do nowego domu, lub mieszkania, to koniecznie zamów bezpłatną konsultację w Ske Design.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!