• Facebook
  • SKE Design
  • biuro@ske-design.pl
  • tel.600-182-677
artykuł
maj 25, 2020

Industrialny styl

Przemysłowe wnętrza istnieją od wieków, ale na początku nie był to "styl" . A przynajmniej nie miał być. Zobacz czym charakteryzuje się wnętrze w stylu przemysłowym.

W IX wieku wybuchła rewolucja przemysłowa i zmieniła świat. Fabryki powstały we wszystkich większych miastach Europy i Ameryki. Budynki fabryczne były duże, proste, a przede wszystkim funkcjonalne. Charakteryzowały się otwartą powierzchnią oraz ogromnymi oknami, przez które wpadało naturalne światło. Aby zaoszczędzić pieniądze i zminimalizować ryzyko pożaru, ścian nie malowano farbą, a cegły, rury i kanały wentylacyjne pozostawały całkowicie odsłonięte.

Dwieście lat później, postęp w budownictwie pozwolił nam na tworzenie większych, lepszych i wydajniejszych konstrukcji. Stare fabryki zostały zamknięte, ustępując miejsca nowoczesnym zakładom produkcyjnym na obrzeżach miasta.

Ale fabryki nie zostały opuszczone na długo. W połowie XX wieku wiele z tych pomieszczeń zyskało nowe życie. Nie jako fabryki, ale jako mieszkania.

W ten sposób narodził się tzw. "styl przemysłowy".


Wyeksponowane rury

W większości domów, rury i belki konstrukcyjne byłyby otynkowane, zakryte i pomalowane, ale przy projektowaniu wnętrz przemysłowych, można pominąć ten krok, aby uzyskać niepowtarzalnych wygląd mieszkania. Odsłonięte rury i kanały wentylacyjne są podstawą stylu przemysłowego.

Photo by Derick McKinney / Unsplash

Beton i cegła

Jednym z najprostszych sposobów na osiągnięcie przemysłowego klimatu jest pozostawienie betonowych lub ceglanych ścian w niewykończonej formie - bez malowania i tynkowania.

Jasnoczerwona cegła stanowi wspaniałe tło dla wnętrz. Dobrze współgra z czarnym metalem i drewnem.

Beton natomiast doskonale łączy się zarówno z neutralnymi, jak i kontrastowymi kolorami.

Bokeh Lights
Photo by seabass creatives / Unsplash

Żarówka Edisona

Oświetlenie w stylu przemysłowym może przybierać różne formy, z których większość to stare, zabytkowe lampy, które obecnie wracają do łask. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem oświetlenia stosowanym w stylu przemysłowym jest żarówka Edisona. Te żarówki z XX wieku emitują przyjemną, ciepłą żółto-pomarańczową poświatę.

Nie musisz jednak wymieniać swoich energooszczędnych żarówek na żarówki stuletnie; istnieje wiele wersji LED w tym stylu vintage. Zawieś je luźno na drutach lub opraw w metalową ramę, aby uzyskać odpowiedni wygląd.                  
Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!