artykuł
maj 25, 2020

Industrialny styl

Przemysłowe wnętrza istnieją od wieków, ale na początku nie był to "styl" . A przynajmniej nie miał być. Zobacz czym charakteryzuje się wnętrze w stylu przemysłowym.

W IX wieku wybuchła rewolucja przemysłowa i zmieniła świat. Fabryki powstały we wszystkich większych miastach Europy i Ameryki. Budynki fabryczne były duże, proste, a przede wszystkim funkcjonalne. Charakteryzowały się otwartą powierzchnią oraz ogromnymi oknami, przez które wpadało naturalne światło. Aby zaoszczędzić pieniądze i zminimalizować ryzyko pożaru, ścian nie malowano farbą, a cegły, rury i kanały wentylacyjne pozostawały całkowicie odsłonięte.

Dwieście lat później, postęp w budownictwie pozwolił nam na tworzenie większych, lepszych i wydajniejszych konstrukcji. Stare fabryki zostały zamknięte, ustępując miejsca nowoczesnym zakładom produkcyjnym na obrzeżach miasta.

Ale fabryki nie zostały opuszczone na długo. W połowie XX wieku wiele z tych pomieszczeń zyskało nowe życie. Nie jako fabryki, ale jako mieszkania.

W ten sposób narodził się tzw. "styl przemysłowy".


Wyeksponowane rury

W większości domów, rury i belki konstrukcyjne byłyby otynkowane, zakryte i pomalowane, ale przy projektowaniu wnętrz przemysłowych, można pominąć ten krok, aby uzyskać niepowtarzalnych wygląd mieszkania. Odsłonięte rury i kanały wentylacyjne są podstawą stylu przemysłowego.

Photo by Derick McKinney / Unsplash

Beton i cegła

Jednym z najprostszych sposobów na osiągnięcie przemysłowego klimatu jest pozostawienie betonowych lub ceglanych ścian w niewykończonej formie - bez malowania i tynkowania.

Jasnoczerwona cegła stanowi wspaniałe tło dla wnętrz. Dobrze współgra z czarnym metalem i drewnem.

Beton natomiast doskonale łączy się zarówno z neutralnymi, jak i kontrastowymi kolorami.

Bokeh Lights
Photo by seabass creatives / Unsplash

Żarówka Edisona

Oświetlenie w stylu przemysłowym może przybierać różne formy, z których większość to stare, zabytkowe lampy, które obecnie wracają do łask. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem oświetlenia stosowanym w stylu przemysłowym jest żarówka Edisona. Te żarówki z XX wieku emitują przyjemną, ciepłą żółto-pomarańczową poświatę.

Nie musisz jednak wymieniać swoich energooszczędnych żarówek na żarówki stuletnie; istnieje wiele wersji LED w tym stylu vintage. Zawieś je luźno na drutach lub opraw w metalową ramę, aby uzyskać odpowiedni wygląd.                  
Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!