W ostatnich latach styl industrialny zyskuje coraz więcej zwolenników, a rosnąca popularność tego stylu, choć typowego dla miejskich mieszkań, przemawia do wielu osób, ponieważ łączy w sobie nowoczesną estetykę i elementy industrialne, akcenty vintage i rustykalne, tworząc świetny efekt wizualny.
Wnętrza domowe z elementami stylu industrialnego wyglądają szczególnie atrakcyjnie ze względu na ich bezpretensjonalny wygląd, naturalny charakter materiałów i faktur. W tym artykule przyjrzymy się bliżej drzwiom industrialnym, ponieważ są one elementem wystroju, który ma duże znaczenie dla ogólnego wyglądu wnętrza, dodaje do atmosfery domu i akcentuje styl.
Drzwi w stylu industrialnym
Styl industrialny we wnętrzu domu jest bliski minimalizmowi i łączy w sobie najpotrzebniejsze przedmioty i meble z praktycznego punktu widzenia. Dekoracje i dodatki są ograniczone, akcent pada na materiały i surowe formy, dlatego drzwi industrialne są zarówno elementem architektonicznym, jak i dekoracyjnym.
Projektanci wykorzystują prostotę nieobrobionych powierzchni w wyrazisty sposób, aby podkreślić styl i funkcjonalność. Komfort i wygoda - to wszystko, co jest niezbędne dla współczesnego zabieganego człowieka i to motto jest punktem wyjścia dla industrialnego wnętrza.
Szorstkie tekstury w industrialnym wystroju wnętrza są uderzające w swoim pięknie. Cegła, płytki ścienne, a nawet betonowe ściany są często spotykane w industrialnych wnętrzach. Szczególnie popularne są konstrukcje stalowe, odsłonięte belki stropowe, rury, drewniane lub malowane podłogi, które nadają pomieszczeniu prawdziwy wygląd vintage.
Barn doors
Jednym z typów drzwi, które często można spotkać w mieszkaniach w stylu przemysłowych są "barn doors" - drzwi do stodoły. Z powodzeniem można je stosować we wnętrzach industrialnych, ponieważ całkowicie wpisują się w koncepcję stylu, który miesza elementy o rustykalnym charakterze z zużytym i wyeksploatowanym wyglądem.
Drzwi przesuwne z nowego lub recyklingowanego drewna mogą nadać niepowtarzalny charakter nie tylko sypialni. Można je wykorzystać jako drzwi do szafy lub w łazience urządzonej w stylu industrialnym i oczywiście jako ścianki działowe w mieszkaniach typu loft, pomagające w podziale przestrzeni mieszkalnej na strefy.
Wielką zaletą jest to, że drzwi stodoły są przyjazne dla środowiska. Dodatkowo kontrast pomiędzy betonowymi ścianami i fakturą drewna z odzysk tworzy wizualną estetykę, która wyróżnia się swoją wyjątkowością. W połączeniu z ceglanymi ścianami i odsłoniętymi belkami stropowymi przesuwne drzwi stodoły tworzą unikalny styl wnętrza.
Z praktycznego punktu widzenia drzwi przesuwne są doskonałym rozwiązaniem oszczędzającym przestrzeń.
Metalowe drzwi przemysłowe - zaakcentuj styl swojego wnętrza
Metal odgrywa główną rolę w stylu industrialnym, a drzwi wewnętrzne wykonane z metalu - stali, miedzi, blachy falistej - bezsprzecznie należą do tego stylu. Z przeszkleniami lub bez, metalowe drzwi w stylu przemysłowym są elementem przyciągającym wzrok.
Solidny wygląd metalowych drzwi przemysłowych doskonale współgra z odsłoniętymi rurami, które są typowe dla tego stylu oraz meblami industrialnymi, schodami, akcentami dekoracyjnymi i oprawami oświetleniowymi.
Metal współgra również z drewnem, co jest kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na metalowe drzwi w domu w stylu industrialnym. Neutralny kolor metalowych powierzchni komponuje się z paletą barw tego stylu - szarością, cegłą, błękitem, czernią lub bielą. Tworzą one atmosferę surowych pomieszczeń przemysłowych.
Metalowo-szklane drzwi przesuwne
Innym typowym projektem drzwi przemysłowych jest kombinacja metalu i szkła. Takie drzwi są doskonałym wyborem, ponieważ nie blokują przepływu naturalnego światła i mogą być używane jako ścianki działowe czy jako drzwi tarasowe itp.
Zazwyczaj metal jest pomalowany na czarno, co dodaje dodatkowego stylu.
Oczywiście, trzeba zdać sobie sprawę, że same drzwi nie mogą stworzyć wnętrza w stylu przemysłowego. Jest to jego element. Kiedy projektujesz wnętrze w tym stylu, musisz przestrzegać jego podstawowych zasad - wyeksponuj cegły, skorzystaj z żelaznych lub betonowych filarów, gdzie tylko możesz użyj naturalnego drewna - jako materiału na podłogę, na meble, szafki kuchenne itp.
Nie przesadzaj z dekoracją i unikaj nadmiernego użycia jasnych kolorów. Mogą one być używane jako akcenty, ale główna paleta kolorów powinna być neutralna i naturalna.