artykuł
styczeń 18, 2022

Czy szklane schody są bezpieczne?

Jakie szkło stosuje się na stopnie i balustrady.

Szklane klatki schodowe są bezpieczne, jeśli są wykonane z paneli ze szkła bezpiecznego i są zgodne z obowiązującymi przepisami i normami budowlanymi.

Szkło bezpieczne to hartowane szkło laminowane, znacznie mocniejsze i bezpieczniejsze niż zwykłe szkło. Dlatego szkło bezpieczne jest szeroko stosowane w oknach samochodowych, ale także w projektach mieszkaniowych, na przykład drzwiach szklanych, drzwiach prysznicowych, ścianach szklanych lub w projektach komercyjnych, takich jak fronty sklepowe, szklane zadaszenia.

Szkło hartowane

Hartowanie znacznie zwiększa odporność szkła na pękanie. Jeśli natomiast szkło hartowane pęknie, to rozpada się na małe, okrągłe i bezpieczne kawałki, a nie na ostre odłamki.

Szkło laminowane

Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia proces laminowania, który polega na połączeniu kilku tafli szkła przy pomocy folii PVB. Dzięki temu w przypadku pęknięcia szkło pozostaje w jednym kawałku.

Stopnie szklane

Stopnie na schodach wykonane są najczęściej ze szkła hartowanego i laminowanego o grubości ok. 33 mm (3 warstwy szkła hartowanego po 10 mm każda i dwie warstwy folii PVB o grubości 1,52 mm pomiędzy nimi).

Balustrady szklane

Grubość szkła stosowanego na poręczach i balustradach wynosi natomiast 21,52 mm (2 warstwy szkła hartowanego o grubości 10 mm połączone warstwą folii PVB o grubości 1,52 mm).

Grubości te dają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zalecany przez przepisy budowlane dotyczące klatek schodowych w wielu krajach na świecie.

Systemy mocowania szkła na klatkach schodowych

O bezpieczeństwie schodów decyduje jednak nie tylko zastosowanie atestowanego szkła bezpiecznego, ale również rodzaj mocowań służących do mocowania szkła do konstrukcji głównej schodów. Stosujemy tylko takie systemy, które są przebadane i sprawdzone konstrukcyjnie, aby wytrzymały wymagane obciążenie.

Systemy mocowania szkła na balustradach podestów i poręczach

Na szczycie klatki schodowej często musimy zamontować balustradę, aby zabezpieczyć otwór w stropie lub antresolę. W tym przypadku również płyta stropowa i antresola muszą być wykonane w sposób konstrukcyjnie pewny, aby utrzymać obciążenie balustrady szklanej. Balustrady szklane są zatem bezpieczne, jeżeli można je zamocować do stabilnej konstrukcyjnie podpory.

Istnieją różne sposoby mocowania balustrady szklanej do płyty lub antresoli. W przypadku paneli szklanych montowanych z boku możemy zastosować atestowane, widoczne mocowania stojące ze stali nierdzewnej (śruby ze stali nierdzewnej). Innym bardzo eleganckim i schludnym, systemem jest przykrycie mocowania szkła maskownicą ze stali nierdzewnej, malowaną proszkowo lub drewnianą.
Jeżeli balustrada szklana ma być mocowana do górnej powierzchni podłogi, możemy zastosować aluminiową szynę utrzymującą szkło. Szyna jest zwykle ukryta w podłodze, a efektem jest szkło wychodzące bezpośrednio z podłogi, bez widocznych podpór.

Właściwości antypoślizgowe

Szklane stopnie są mniej śliskie, jeśli są na nich dwa lub trzy oszronione paski. Opcja ta jest bardzo elegancka, ale listwy matowe czasami nie są tak łatwe do utrzymania w czystości.
Na stopniach można również przykleić listwy antypoślizgowe, które od czasu do czasu można wymienić.
Najbardziej elegancką opcją jest jednak wykonanie stopnic ze szkła trawionego, choć jest to opcja droższa.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!