artykuł
lipiec 5, 2021

Czym jest skandynawskie wzornictwo?

Jeśli kochasz minimalistyczną estetykę, ale chcesz czegoś, co jest nieco bardziej ciepłe i organiczne, to skandynawski design może być właśnie dla Ciebie.

Skandynawski design to styl projektowania wnętrz i mebli, charakteryzujący się czystymi liniami, minimalistycznymi cechami oraz ciepłym, jasnym drewnem skontrastowanym z ciemniejszymi odcieniami lub metalami, takimi jak żelazo.

Skandynawski design, będący połączeniem form z połowy ubiegłego wieku z minimalistyczną, wypielęgnowaną stylistyką, jest zdecydowanie stylem, w którym mniej znaczy więcej. Chodzi tu o czystą i minimalną estetykę z uporządkowanym i stylowym klimatem. Funkcjonalność jest również kluczowa w skandynawskim wzornictwie. Ten pozbawiony zbędnych ozdobników styl, choć ma tendencję do posiadania pięknej estetyki, ceni funkcję nad formą. Tak więc, w skandynawskim domu wszystko powinno mieć swój cel - nawet wystrój!

Jeśli chodzi o palety kolorów, skandynawskie wnętrza mają tendencję do czarno-białych schematów kolorystycznych. Charakteryzują się neutralną bazą, z dużą ilością bieli i kremów.

Jednak w skandynawskiej przestrzeni prawie zawsze jest jakiś ciemny kontrast, który - w połączeniu z użyciem naturalnych materiałów - pomaga uniknąć wrażenia sterylności.

Skandynawski design celebruje również wykorzystanie naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe. Tkaninowe zasłony i zróżnicowane oświetlenie utrzymują przytulny wygląd w nocy, ale w ciągu dnia skandynawska przestrzeń powinna być skąpana w świetle słonecznym!

Początki skandynawskiego designu

Jak sama nazwa wskazuje, ten styl ma swoje korzenie w krajach skandynawskich, takich jak Szwecja, Norwegia i Dania. Nie jest więc zaskoczeniem, że ten styl aranżacji wnętrz celebruje naturę, która w Skandynawii jest obecna we wszystkich swoich formach. Odbywa się to poprzez wprowadzanie do wnętrz drewna w naturalnych odcieniach i o surowych krawędziach, co nadaje im bardziej organiczny wygląd.

Skandynawski design jako styl projektowania wnętrz pojawił się na scenie w połowie lat 50-tych, mniej więcej w tym samym czasie, gdy popularność zaczął zdobywać styl Mid-Century Modern. Chociaż istnieje wiele podobieństw między tymi dwoma stylami, istnieją pewne wyraźne różnice, zwłaszcza w użytych materiałach.

Popularność skandynawskiego designu

Dziś ten skandynawski styl cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swój uspokajający charakter i estetykę. Ludzie są przyciągani do czystych linii, prostych rozwiązań przechowywania (np. IKEA) i atrakcyjności neutralnych mebli wykonanych z jasnego drewna i bieli. Styl skandynawski można spersonalizować pod względem kolorów, wzorów i akcesoriów dekoracyjnych.

Jak uzyskać styl skandynawski we własnym domu?

Przyjmij minimalistyczną stylistykę. Postaw na funkcjonalność ponad formą. Szukaj mebli inspirowanych minimalizmem. Tekstylia - od pluszowych dywaników po poduszki i narzuty - sprawią, że salon będzie wyjątkowo przytulny. Dodaj elementy o wysokim kontraście. Ciemne akcenty, takie jak lampa wisząca, krzesło i szafka, stanowią miły kontrast dla neutralnej przestrzeni.

Ścianki metalowo-szklane

Zamiast tradycyjnych ścianek działowych z cegły lub płyt kartonowo-gipsowych, wybierz minimalistyczne ścianki z metalu i szkła. Proste linie profili ścianek industrialnych doskonale komponują się ze stylem skandynawskim. Ponadto zastosowanie szkła pozwala maksymalnie wykorzystać światło naturalne, co jest kluczową ideą stylu skandynawskiego.


Wszystkie posty z kategorii "Ścianki"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!