Skandynawski design to styl projektowania wnętrz i mebli, charakteryzujący się czystymi liniami, minimalistycznymi cechami oraz ciepłym, jasnym drewnem skontrastowanym z ciemniejszymi odcieniami lub metalami, takimi jak żelazo.
Skandynawski design, będący połączeniem form z połowy ubiegłego wieku z minimalistyczną, wypielęgnowaną stylistyką, jest zdecydowanie stylem, w którym mniej znaczy więcej. Chodzi tu o czystą i minimalną estetykę z uporządkowanym i stylowym klimatem. Funkcjonalność jest również kluczowa w skandynawskim wzornictwie. Ten pozbawiony zbędnych ozdobników styl, choć ma tendencję do posiadania pięknej estetyki, ceni funkcję nad formą. Tak więc, w skandynawskim domu wszystko powinno mieć swój cel - nawet wystrój!
Jeśli chodzi o palety kolorów, skandynawskie wnętrza mają tendencję do czarno-białych schematów kolorystycznych. Charakteryzują się neutralną bazą, z dużą ilością bieli i kremów.
Jednak w skandynawskiej przestrzeni prawie zawsze jest jakiś ciemny kontrast, który - w połączeniu z użyciem naturalnych materiałów - pomaga uniknąć wrażenia sterylności.
Skandynawski design celebruje również wykorzystanie naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe. Tkaninowe zasłony i zróżnicowane oświetlenie utrzymują przytulny wygląd w nocy, ale w ciągu dnia skandynawska przestrzeń powinna być skąpana w świetle słonecznym!
Początki skandynawskiego designu
Jak sama nazwa wskazuje, ten styl ma swoje korzenie w krajach skandynawskich, takich jak Szwecja, Norwegia i Dania. Nie jest więc zaskoczeniem, że ten styl aranżacji wnętrz celebruje naturę, która w Skandynawii jest obecna we wszystkich swoich formach. Odbywa się to poprzez wprowadzanie do wnętrz drewna w naturalnych odcieniach i o surowych krawędziach, co nadaje im bardziej organiczny wygląd.
Skandynawski design jako styl projektowania wnętrz pojawił się na scenie w połowie lat 50-tych, mniej więcej w tym samym czasie, gdy popularność zaczął zdobywać styl Mid-Century Modern. Chociaż istnieje wiele podobieństw między tymi dwoma stylami, istnieją pewne wyraźne różnice, zwłaszcza w użytych materiałach.
Popularność skandynawskiego designu
Dziś ten skandynawski styl cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swój uspokajający charakter i estetykę. Ludzie są przyciągani do czystych linii, prostych rozwiązań przechowywania (np. IKEA) i atrakcyjności neutralnych mebli wykonanych z jasnego drewna i bieli. Styl skandynawski można spersonalizować pod względem kolorów, wzorów i akcesoriów dekoracyjnych.
Jak uzyskać styl skandynawski we własnym domu?
Przyjmij minimalistyczną stylistykę. Postaw na funkcjonalność ponad formą. Szukaj mebli inspirowanych minimalizmem. Tekstylia - od pluszowych dywaników po poduszki i narzuty - sprawią, że salon będzie wyjątkowo przytulny. Dodaj elementy o wysokim kontraście. Ciemne akcenty, takie jak lampa wisząca, krzesło i szafka, stanowią miły kontrast dla neutralnej przestrzeni.
Ścianki metalowo-szklane
Zamiast tradycyjnych ścianek działowych z cegły lub płyt kartonowo-gipsowych, wybierz minimalistyczne ścianki z metalu i szkła. Proste linie profili ścianek industrialnych doskonale komponują się ze stylem skandynawskim. Ponadto zastosowanie szkła pozwala maksymalnie wykorzystać światło naturalne, co jest kluczową ideą stylu skandynawskiego.