artykuł
styczeń 10, 2022

Typy balustrad szklanych.

Rodzaje mocowań i typy szkła.

Jaki rodzaj szkła jest stosowany do produkcji balustrad?

Szkło stosowane w balustradach wewnętrznych to szkło hartowane i laminowane. Szkło hartowane i laminowane nazywane jest również szkłem bezpiecznym, ponieważ jest ono produkowane w taki sposób, że w przypadku pęknięcia tafli szklanej kruszy się ona na drobne kawałki, ale dzięki procesowi laminowania tafla pozostaje w całości.

Jeżeli balustrada posiada słupki i poręcz jako elementy nośne, tafla szklana nie jest elementem konstrukcyjnym, lecz służy jako wypełnienie.

Balustrady ze szkła są często wybierane przez architektów i projektantów.

Balustrady ze szkła to kluczowy element w nowoczesnym projektowaniu schodów, gdy priorytetem jest współczesny i elegancki styl budynku.

Mocowanie balustrad szklanych

W zależności od projektu balustrady szklanej można zastosować różne mocowania.

Balustrada szklana z mocowaniem dystansowym

Jest to chyba najpopularniejszy (i najbardziej ekonomiczny) system. Szkło mocowane jest do płyty stropowej za pomocą mocowań dystansowych ze stali nierdzewnej, odpowiednio zaprojektowanych i przetestowanych, aby wytrzymać wymagane obciążenie konstrukcyjne.

Jeśli chcą Państwo uzyskać elegancki wygląd w rozsądnej cenie, to balustrada szklana bezramowa z mocowaniem dystansowym jest prawdopodobnie najlepszym wyborem w przypadku balustrad szklanych stosowanych w budownictwie mieszkaniowym.

Balustrada szklana - Zdjęcie autorstwa Laura Tancredi z Pexels

Balustrada szklana mocowana w profilu ze stali nierdzewnej

Mamy wielu klientów, którym nie podoba się wygląd mocowań stojących, a chcą unowocześnić mocowanie balustrady podestowej, aby dopasować ją do projektu schodów lub uzyskać nowoczesne wykończenie. W takim przypadku możemy przymocować szklaną balustradę do płyty stropowej za pomocą stalowego profilu. Profil można osłonić listwą ze stali malowanej proszkowo, stali nierdzewnej lub drewna, tak aby dopasować wygląd do podłużnic schodów.

Balustrada szklana z widoczną szyną

Zdarza się, że szczegóły konstrukcyjne nie pozwalają na mocowanie balustrady szklanej do czoła płyty stropowej. W takim przypadku proponujemy zamocowanie balustrady szklanej na powierzchni podłogi za pomocą aluminiowego lub stalowego ceownika (szyny),

Balustrada szklana z niewidoczną szyną

Szyna montażowa może zostać ukryta w podłodze. Dzięki temu mocowanie jest praktycznie niewidoczne, co sprawia że balustrada wygląda lekko i nowocześnie.

Nowoczesna balustrada szklana - Zdjęcie autorstwa Max Vakhtbovych z Pexels

Balustrada szklana z zaciskami ze stali nierdzewnej

Inną elegancką opcją mocowania balustrady do podłogi jest zastosowanie nierdzewnych klamer. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów zacisków. Zaciski muszą być jednak przetestowane pod kątem wytrzymałości na wymagane obciążenie balustrady szklanej. W przypadku balustrad szklanych w budynkach komercyjnych i publicznych zazwyczaj zalecamy system mocowania z szyną lub fasetą, które zapewniają lepsze podparcie dla szkła.

Balustrady z wypełnieniem szklanym

Innym wariantem balustrady schodowej lub balustrady balkonowej jest balustrada z wypełnieniem szklanym. W tym systemie częściami konstrukcyjnymi balustrady są poręcz i słupki, a nie samo szkło.

Można wybrać poręcz i słupki malowane proszkowo lub wykonane ze stali nierdzewnej. Szkło mocowane jest do słupków za pomocą zacisków ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo.

Dobrym rozwiązaniem, aby uzyskać współczesny i klasyczny wygląd jednocześnie, jest wypełnienie szklane mocowane do drewnianej poręczy i drewnianych słupków (najbardziej popularne jest drewno dębowe). W tym systemie szkło będzie przymocowane do słupków za pomocą klamer.

Jeśli nie podoba się Państwu wygląd stali nierdzewnej, można wybrać rozwiązanie polegające na bezpośrednim mocowaniu szkła do drewnianej poręczy i słupków. Słupki mogą być mocowane do płyty stropowej lub do podłogi.

Balustrady zewnętrzne i balkony

Szkła to materiał który jest odpowiedni również do balustrad zewnętrznych. Elementy mocujące powinny posiadać atest do użytku zewnętrznego. W miejscach publicznych i komercyjnych, takich jak restauracje, bary, centra handlowe, szpitale i szkoły, często wymagane są wysokie normy dotyczące obciążenia. W tym przypadku należy zastosować grubsze tafle szkła.

Rodzaje szkła i mocowania balustrad szklanych do zastosowań zewnętrznych są podobne do tych stosowanych w projektowaniu wnętrz. Elementy konstrukcyjne, takie jak poręcz i słupki, muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Stal ocynkowana ogniowo lub stal nierdzewna aisi 316 są najbardziej odpowiednie. Jeśli projekt wymaga drewnianych elementów konstrukcyjnych, najlepszym drewnem do użytku zewnętrznego jest drewno tekowe lub iroko.

Niezależnie od wybranego systemu należy zwrócić szczególną uwagę na elementy konstrukcyjne balkonu lub budynku, do których balustrada szklana ma być przymocowana (np. płyta stropowa lub podłoga). Jeżeli konstruktorzy nie wykonają tych elementów w sposób solidny, wymagany przez normy konstrukcyjne, balustrada ze szkła bezpiecznego nigdy nie będzie w stanie wytrzymać nałożonych na nią obciążeń.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jaki rodzaj szkła jest najlepszy do balustrad lub poznać koszty balustrad szklanych prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi klienta.


Wszystkie posty z kategorii "Balustrady"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!