artykuł
listopad 13, 2020

Schody wspornikowe

Doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych, otwartych wnętrz.


Czym są schody wspornikowe?

Schody wspornikowe wykonane są tak, aby stopnie schodów sprawiały wrażenie unoszących się w powietrzu. Aby uzyskać taki wygląd, w ścianie montuje się belkę stalową, do której montuje się profile podtrzymujące stopnie.

Profile umieszcza się wewnątrz stopni lub bezpośrednio pod nimi. Dzięki temu rozwiązaniu konstrukcja jest praktycznie niewidoczna, co nadaje schodom nowoczesny i unikalny wygląd.

Czasami belka nośna, zamiast w ścianie montowana jest bezpośrednio pod stopniami. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się, gdy ściana wykonana jest np. ze szkła.

Określenie wymaganego obciążenia nośnego schodów to podstawa, aby uzyskać bezpieczne i stabilne schody.

Przygotowanie projektu schodów

Tworzenie projektu schodów wspornikowych rozpoczyna się od zmierzenia powierzchni klatki schodowej, zapoznania się z projektem konstrukcyjnym budynku oraz rozmieszczeniem ścian nośnych.

Następnie należy wykonać dokładny projekt schodów na podstawie obliczenia naprężeń konstrukcji i dokonanych pomiarów. Odpowiednio przygotowany projekt schodów wspornikowych to jeden z warunków otrzymania stabilnych i bezpiecznych schodów.

Na etapie projektowania musimy również wybrać materiał na stopnie. Na stopnie schodów wspornikowych zazwyczaj wybiera się drewno, metal lub szkło.

Kolejnym elementem schodów, który warunkuje bezpieczeństwo i niepowtarzalny wygląd konstrukcji jest wybór odpowiedniej balustrady. Możemy zdecydować się na balustradę szklaną, ale doskonale prezentują się również balustrady metalowe wykonane z wycinanej laserowo blachy.

schody metalowo-drewniane

Przygotowanie konstrukcji schodów

Gdy projekt jest gotowy, można przystąpić do realizacji.

Profile o odpowiednich przekrojach są cięte i spawane, a następnie zabezpieczane powłoką lakierniczą.

Następnie konstrukcja schodów jest przygotowana do transportu. Poszczególne elementy nośne oraz stopnice i balustrady zabezpieczone przed uszkodzeniem dostarczane są na miejsce montażu.

Montaż schodów wspornikowych

We wcześniej przygotowane otwory montuje się szynę nośną. Następnie zakładane są stopnie i montowane balustrady.

Po wykonaniu montażu, konstrukcja zostaje sprawdzona pod względem wytrzymałości. Gdy wszystko jest wykonane zgodnie z projektem i sztuką budowlaną, następuje podpisanie protokołu odbioru i schody są gotowe do użytku.

Jeżeli zastanawiasz się nad zamontowaniem schodów wspornikowych w swoim domu, to koniecznie skontaktuj się z SKE Design. Mamy odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, aby wykonać bezpieczne i niepowtarzalne schody wspornikowe.