artykuł
luty 8, 2021

Rodzaje balustrad

Wybierz materiał i styl, który najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie.

Wybór poręczy do schodów w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wpływa na bezpieczeństwo, koszty konserwacji oraz estetykę wnętrza.

Podczas gdy drewno od dawna służy jako tradycyjny materiał na poręcze schodów, barierki metalowe oferują wytrzymałość i trwałość, której drewno po prostu nie może zaoferować.

Tradycyjne balustrady z kutego żelaza

Od stuleci podstawową metodą produkcji balustrad było kucie żelaza. Ta metoda pozwala tworzyć wytrzymałe, a zarazem estetyczne balustrady zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Balustrady z kutego żelaza charakteryzują się wytrzymałością i trwałością. Jednak balustrady zewnętrzne wykonane z żelaza, ze względu na działanie czynników atmosferycznych i pojawianie się rdzy, wymagają regularnej konserwacji i malowania.

Zazwyczaj wykończone w kolorze czarnym, balustrady schodowe z kutego żelaza mogą mieć również wykończenie bardziej dekoracyjne, nadające im połyskujący srebrny lub złoty odcień.

Projektowanie balustrad z kutego żelaza pozwala tworzyć różnego rodzaju wzory - od prostych sekcji do niestandardowych artystycznych rozwiązań.

Nowoczesne balustrady ze stali nierdzewnej

Aby uzyskać polerowany, czysty wygląd, należy rozważyć wykonanie balustrady schodowej ze stali nierdzewnej.

Mieszanka stali i chromu jest odporna na rdzę i korozję, dzięki czemu nadaje się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Stal nierdzewna pozwala na wykonanie różnej grubości elementów o nieograniczonych wzorach, które mogą być łączone w celu stworzenia różnych kształtów poręczy.

W przypadku montażu wewnątrz pomieszczeń poręcze ze stali nierdzewnej doskonale komponują się z innymi elementami wnętrza np. urządzeniami agd ze stali nierdzewnej lub nowoczesnymi meblami z metalu.

Stal nierdzewna często łączona jest z panelami szklanymi, aby uzyskać wrażenie lekkości w nowoczesnym stylu. Barierki ze stali nierdzewnej mogą mieć stonowaną satynową powierzchnię lub wysoko polerowane wykończenie lustrzane.

Balustrady aluminiowe

Aluminium stanowi niedrogą alternatywę dla kutego żelaza lub stali nierdzewnej. Oferuje wysoki stosunek wytrzymałości do wagi, jak również naturalną odporność na korozję i rdzę, dzięki czemu dobrze nadaje się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Aluminiowe poręcze oferują wiele opcji wykończenia, od miękkich matowych lub satynowych, aż po polerowane bardziej błyszczące powierzchnie. Podczas gdy satynowe wykończenia łatwiej utrzymać w czystości, lustrzane aluminium zazwyczaj wymaga dużej ilości konserwacji. Balustrady aluminowe można malować proszkowo na różne kolory.

Stylowe balustrady mosiężne

Mosiężne poręcze nadają wnętrzu klasyczny, elegancki wygląd. Ten stop miedzi i cynku występuje w odcieniach od żółtego i złotego do czerwonego lub brązowego, a zawartość miedzi nadaje materiałowi naturalne właściwości antybakteryjne.

Mosiądz może być stosowany zarówno do produkcji balustrad wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ale ma tendencję do matowienia, gdy jest wystawiony na działanie powietrza. Aby uniknąć matowienia, balustrady z mosiądzu wymagają regularnego czyszczenia i polerowania.

Balustrady miedziane

Miedź dodaje ciepła i koloru wewnętrznym i zewnętrznym balustradom schodowym. Balustrady wykonane z tego materiału, charakteryzują się czerwonawym lub złoto-brązowym odcieniem, a z czasem nabierają zielonej patyny, która dodatkowo pomaga chronić metal przed korozją.

Miedź jest jedną z droższych opcji balustrad schodowych, co czyni ją mniej popularnym rozwiązaniem. Podobnie jak balustrady mosiężne, balustrady miedziane posiadają naturalne właściwości antybakteryjne.

balustrada wycinana laserowo - projekt i wykonanie SKE Design

Balustrady z blachy wycinanej laserowo

Nowoczesna technika laserowa pozwala tworzyć wzory i ornamenty, jakie do tej pory nie były możliwe do wykonania metodami tradycyjnymi.

Wykorzystanie techniki laserowej umożliwia stworzenie praktycznie każdego wzoru ograniczonego jedynie wizją projektanta. Balustrady z blachy wycinanej laserowo doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Jednak wybór bardziej eklektycznych ornamentów pozwala na dopasowanie tego rodzaju balustrad niemal do każdego stylu wykończenia wnętrza.

Balustrady z blachy wycinanej laserowo można pomalować w każdym kolorze z palety RAL, co dodatkowo wpływa na uniwersalność tego rozwiązania. Łatwa konserwacja, długotrwałość i niewątpliwa estetyka powoduje, że balustrady wycinane laserowo coraz częściej zastępują balustrady wykonywane metodami tradycyjnymi.

Indywidualny projekt balustrad

Jeżeli zastanawiasz się, jakie materiał na balustrady najlepiej sprawdzi się w Twoim domu czy biurze, to koniecznie skontaktuj się z SKE Design.

Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą, zaprojektujemy i wykonamy bezpieczne balustrady spełniające Twoje oczekiwania.


Wszystkie posty z kategorii "Balustrady"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!