artykuł
październik 24, 2022

Produkcja stali na świecie.

Jak wygląda obecnie produkcja stali na świecie?

Co to jest stal?

Stal jest metalem, stopem 97,9-99,998% żelaza i 2,1-0,002% węgla, który jest jednym z najbardziej wszechstronnych i istotnych materiałów na świecie.

Do czego wykorzystuje się stal?

Mocna, niedroga w produkcji i w 98% nadająca się do recyklingu, stal jest praktycznie wszechobecna we współczesnym świecie, wykorzystywana do budowy budynków, samochodów, pociągów i torów, urządzeń, broni, łodzi, mostów i milionów innych przedmiotów.

Jak powstają różne odmiany stali?

Różne odmiany stali mogą być tworzone poprzez dodanie materiałów takich jak bor, chrom, mangan, molibden, nikiel, krzem, wolfram czy wanad podczas procesu produkcyjnego. Na przykład, dodanie chromu powoduje powstanie stali nierdzewnej.

Najwięksi producenci stali.

Chociaż stal jest szeroko stosowana na całym świecie, tylko 64 z ponad 193 krajów świata produkuje ją w znaczących ilościach. W 2020 roku te 64 kraje wyprodukowały 98% światowej stali. W przeciwieństwie do wielu branż produkcja stali stosunkowo dobrze zniosła pandemię COVID-19 - w 2020 roku produkcja rok do roku spadła o mniej niż 1%. Globalna produkcja stali osiągnęła 1 950,5 mln ton (Mt) w 2021 r., co stanowi wzrost o 3,7% w stosunku do poprzedniej wartości 1 880,4 Mt w 2020 r.

Top 10 krajów produkujących stal na świecie

Top 10 krajów produkujących stal na świecie - mln ton (Mt) w 2021 r.:

  • Chiny - 1.032,8
  • Indie - 118,1
  • Japonia - 96,3
  • Stany Zjednoczone - 86,0
  • Rosja - 76,0 (szacunkowo)
  • Korea Południowa - 70,6
  • Turcja - 40,4
  • Niemcy - 40,1
  • Brazylia - 36,0
  • Iran - 28,5 (szacunkowo)

Sześć krajów, które produkują najwięcej stali.

Chiny

W 1990 r. Chiny były dopiero czwartym co do wielkości producentem stali na świecie, wyprzedzając Japonię, Stany Zjednoczone i ZSRR. Dziś Chiny są zdecydowanym liderem w produkcji stali, a ich produkcja jest większa niż produkcja reszty świata razem wzięta.

Dysponując mnóstwem ogromnych, państwowych firm stalowych, Chiny mają około 10 razy większe zdolności produkcyjne niż Stany Zjednoczone. Jednakże nawet najnowocześniejsze techniki produkcji stali uwalniają znaczne ilości gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza, co jest sprzeczne z celem Chin, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 roku. W związku z tym Chiny próbują zminimalizować zanieczyszczenia poprzez zmniejszenie produkcji stali - całkowita produkcja w 2021 r. jest niższa niż w 2020 r. - jednak produkcja stali odgrywa znaczącą rolę w chińskiej gospodarce, więc nie jest jasne, do jakiego stopnia Chiny mogą sobie pozwolić na zmniejszenie produkcji stali.

Indie

Indie prześcignęły Japonię, aby stać się drugim co do wielkości producentem stali na świecie w 2019 roku i nadal zwiększają moce produkcyjne, wydajność i modernizację swojego przemysłu stalowego. Minister Unii Indii Dharmendra Pradhan twierdzi, że nie ma ustalonego rocznego celu dla produkcji stali i że poszczególne firmy decydują o ilości stali, która musi być produkowana w oparciu o względy handlowe i wymagania rynkowe. Rząd pozostaje jednak zaangażowany, a indyjskie Ministerstwo Stali co roku aktualizuje Narodową Politykę Stali, aby odzwierciedlić najnowsze zmiany w takich kwestiach jak łańcuch dostaw stali, popyt rynkowy czy konkurencja międzynarodowa.

Japonia

Podobnie jak wiele krajów rozwiniętych, Japonia dąży do osiągnięcia neutralności węglowej - lub nawet do stania się krajem neutralnym węglowo. Doprowadziło to do celowej redukcji japońskiego przemysłu stalowego, który jest znaczącym źródłem zanieczyszczenia powietrza. Ponadto, podczas gdy chińska stal była kiedyś uważana za gorszą od japońskiej, różnica ta znacznie się zmniejszyła, umożliwiając Chinom bycie bardziej konkurencyjnym na rynku eksportowym. W Japonii największy popyt na stal występuje w sektorze budowlanym, a następnie w sektorze maszyn przemysłowych i przemyśle samochodowym. Popyt w przemyśle stoczniowym był historycznie niższy, ale w ostatnich latach stopniowo wzrastał.

Stany Zjednoczone

Choć pod względem wielkości zajmuje "dopiero" czwarte miejsce na świecie, amerykański przemysł stalowy jest bardziej przyjazny środowisku i bardziej innowacyjny technologicznie niż wielu innych dużych konkurentów. W rezultacie, producenci stali w Stanach Zjednoczonych uwalniają do 320% mniej węgla na tonę wyprodukowanej stali niż producenci w większości innych krajów - w szczególności w Chinach, Indiach i Rosji. Ponad 60% stali produkowanej obecnie w Stanach Zjednoczonych jest poddawane recyklingowi w celu wykorzystania go jako materiału źródłowego zamiast surowej rudy.

Rosja

Rosja posiada trzecie co do wielkości rezerwy rudy żelaza na świecie, za Australią i Brazylią, i jest jednym z głównych światowych eksporterów zarówno rudy żelaza, jak i stali. Produkcja stali w Rosji spadła od czasu rozpadu Związku Radzieckiego, ale można to w dużej mierze przypisać temu, że niektóre z regionów Związku Radzieckiego produkujących najwięcej stali są obecnie odrębnymi państwami, jak np. Ukraina.

Jak inwazja Rosji na Ukrainę wpływa na przemysł stalowy?

Rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym 2022 roku - a w jej wyniku poważne sankcje nałożone na Rosję przez społeczność międzynarodową - zakłóciła globalny łańcuch produkcji stali. Rosja i Ukraina, będące trzecim i ósmym największym eksporterem stali na świecie, wyeksportowały w 2020 roku łącznie 43,8 mln ton stali - więcej niż Chiny (51,4 mln ton). Jednak inwazja skutecznie wyeliminowała Rosję i Ukrainę z globalnego rynku eksportu stali.

Ta nagła zmiana spowodowała gwałtowny wzrost cen stali, ponieważ linie zaopatrzenia skurczyły się i pojawiły się niedobory. Nie wiadomo, jak długo potrwa powrót cen do poziomu sprzed inwazji - nie mówiąc już o pandemii w 2020 r., która spowodowała znaczne niedobory jeszcze przed inwazją. Biorąc jednak pod uwagę zakres zniszczeń na Ukrainie i surowość sankcji nałożonych na Rosję, oczekuje się, że powrót do równowagi potrwa dość długo.

Korea Południowa

Obok elektroniki, telekomunikacji, chemii i motoryzacji, stal jest jedną z największych gałęzi przemysłu w Korei Południowej i odgrywa znaczącą rolę we wzroście gospodarczym kraju. Podobnie jak w wielu innych krajach, południowokoreański przemysł stalowy koncentruje się obecnie na zwiększaniu samowystarczalności i wdrażaniu bardziej ekologicznych technik produkcji, przy jednoczesnej poprawie wydajności produkcji.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!