artykuł
grudzień 19, 2022

Najpopularniejsze typy schodów ze stali

Jakie schody wybrać?

Wszyscy korzystamy z klatek schodowych, zazwyczaj nie zastanawiając się zbytnio nad ich konstrukcją. Jednak każde schody muszą spełniać co najmniej dwa podstawowe wymagania: po pierwsze i najważniejsze, muszą być dostosowane do swojego przeznaczenia, ponadto powinny zapewniać bezpieczeństwo i ochronę, aby użytkownicy nie byli narażeni na ryzyko wypadku lub urazu. Ponadto schody muszą być precyzyjnie zaprojektowane i starannie zainstalowane, tak aby były wygodne i komfortowe w użyciu, a także stanowiły uzupełnienie miejsca, w którym się znajdują.

Stal jest powszechnie stosowana w konstrukcji schodów, częściowo dlatego, że zapewnia wytrzymałość gwarantującą bezpieczną funkcjonalność, a częściowo dlatego, że jej wszechstronność pozwala spełnić szereg kryteriów użytkowych, na których opierają się architekci i projektanci.

Aby pokazać, jak to działa w praktyce, przyjrzyjmy się pięciu typom schodów.

Schody architektoniczne

Schody architektoniczne stawiają na pierwszym miejscu na estetyczny wygląd i odgrywają rolę centralnego punktu przestrzeni. Stal jest na tyle plastyczna, że można ją wykorzystać do stworzenia niekonwencjonalnych projektów, a jej naturalna wytrzymałość zapewnia stabilność konstrukcji. Ogólnie rzecz biorąc, schody architektoniczne to projekty na stosunkowo niewielką skalę.

schody stalowe

Schody zewnętrzne

Klatki schodowe umożliwiające łatwy dostęp do budynków, zapewniające szybką drogę na inne poziomy, są powszechne we wszystkich budynkach komercyjnych i przemysłowych. Oprócz podstawowych funkcji użytkowych schody zewnętrzne są często wymagane przez prawo i są projektowane jako podstawowa forma drogi ewakuacyjnej. W tym przypadku często chodzi o zapewnienie bezpiecznego, ale nie rzucającego się w oczy sposobu ucieczki. Po raz kolejny, wytrzymałość, trwałość i elastyczność stali gwarantuje, że schody zewnętrzne spełnią swoje zadanie.

Wewnętrzne schody komercyjne

Schody wewnętrzne muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby sprostać przewidywanemu natężeniu ruchu w budynku. Ten rodzaj schodów jest również zazwyczaj centralną cechą projektu w wielu budynkach korporacyjnych. Schody powinny być zaprojektowane tak, aby komponowały się z otoczeniem i stanowiły element dekoracyjny.

Schody spiralne i kręcone

Ten kompaktowy rodzaj schodów pozwala na zagospodarowanie ciasnych klatek schodowych, ale może być stosunkowo niewygodny dla użytkowników, a stromy, spiralny bieg może potęgować niedogodności. Niemniej jednak rozsądnie zaprojektowane schody spiralne w miejscach o niewielkim ruchu mogą być jednocześnie wspaniałą ozdobą. Stal jest zazwyczaj preferowanym materiałem do stworzenia atrakcyjnego projektu, który zapewni bezpieczeństwo i stabilność.

Schody proste

Schody proste to tradycyjne "schody", ale mogą być również zaprojektowane z uwzględnieniem takich elementów jak podesty i zakręty. Dłuższe biegi są często niemożliwe do wykonania ze względu na ograniczoną przestrzeń. Mimo to, solidne i funkcjonalne lub stylowe i eleganckie, proste schody wykonane ze stali zawsze wytrzymają próbę czasu.

Dlaczego warto wybrać schody spiralne do małych pomieszczeń?

Potrzebujesz bezpiecznie połączyć dwa piętra, ale nie masz zbyt wiele miejsca na żadnym z nich? Zakończyłeś renowację poddasza lub przebudowę strychu i chcesz zrezygnować z używania wysuwanej drabiny? Szukasz gustownego, efektywnego, ale nierzucającego się w oczy dodatku do swojej przestrzeni komercyjnej? Jeśli tak, to schody spiralne na wymiar od Ske Design będą najlepszym wyborem!

Praktyczne i stylowe schody spiralne

Spiralne schody to stylowe, nowoczesne rozwiązanie złożonego problemu. Schody spiralne wznoszą się wokół centralnego słupa, tworząc tytułową spiralę. Schody spiralne mogą być wykonane z drewna, metalu i szkła. Solidna konstrukcja stalowa jest najbardziej popularnym wyborem dla biur, fabryk i sklepów.

schody spiralne

Zalety schodów spiralnych

Spiralne konstrukcje mają kilka zalet w stosunku do tradycyjnych schodów prostych.

  • Zajmują mniej miejsca niż jakiekolwiek inne schody (oprócz drabin).
  • Mogą być wykonane jako kompaktowe lub szerokie w zależności od potrzeb.
  • Oś centralna i balustrady mogą być dostosowane do różnych szerokości i stylów.
  • Można je również zamontować na środku pomieszczenia, bez konieczności uwzględniania ścian i zakrętów.

Wolnostojące, skręcane konstrukcje stosowane w (niektórych) schodach spiralnych mogą być demontowane, przenoszone i ponownie montowane w innych miejscach.

Ta elastyczność pozwala na ponowne wykorzystanie spiralnych schodów.

Schody spiralne pasują do każdej aranżacji wnętrza.

Ogromna różnorodność materiałów wykończeniowych takich jak drewno, szkło i metal, które można zastosować do zbudowania tych kompaktowych schodów, oznacza, że mogą one wtopić się w niemal każdy schemat kolorystyczny lub charakter wnętrza. Jeśli natomiast nie chcesz eksponować schodów w swoim budynku, niewielka powierzchnia schodów spiralnych sprawia, że łatwo możesz je ukryć za innymi elementami architektonicznymi.


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!