artykuł
styczeń 18, 2021

Loft style

Czy wiesz czym różni się hard, soft i California Loft ?

Mieszkanie loftowe

Mieszkanie loftowe jest zazwyczaj definiowane jako duża, otwarta przestrzeń, zwykle bez ścian wewnętrznych (z wyjątkiem łazienki), zazwyczaj w starych budynkach handlowych lub przemysłowych, które zostały przekształcone w lokale mieszkalne.

Oprócz otwartej powierzchni, mieszkania na poddaszu charakteryzują się również wysokimi sufitami, odsłoniętymi rurami, rurami wentylacyjnymi oraz belkami i słupami nośnymi, drewnianymi lub betonowymi podłogami, a także ponadgabarytowymi, często sięgającymi od podłogi do sufitu, oknami.

Hard loft, soft loft

Sformułowanie "hard loft" odnosi się zazwyczaj do mieszkań znajdujących się w budynkach, które pierwotnie były wykorzystywane do celów przemysłowych lub komercyjnych.

"Soft Loft" to z kolei apartamenty, w budynkach wznoszonych do celów mieszkaniowych inspirowane stylem przemysłowym. Często mieszkania te określane są jako "loftowe", a nie jako prawdziwe lofty.

Nowy Jork - początek stylu loftowego

Początki stylu loftowego

Istnieje pewna niezgoda co do lokalizacji pierwszych budynków określanych mianem "hard loft". Jednak większość architektów zgadza się, że początki nowoczesnej koncepcji apartamentu loftowego sięgają Soho, końca lat 60. i początku 70. ubiegłego wieku.

W tym czasie Soho - historyczny i architektonicznie spójny obszar graniczący z Houston, West Broadway, Canal i Lafayette, biegnący z północy na wschód - był w dużej mierze opustoszałym terenem "przemysłowych nieużytków".

Bohema

Artyści i rzemieślnicy, zazwyczaj niezbyt bogaci, szukający przestrzeni, w której mogliby pracować i (często potajemnie i nielegalnie) mieszkać, zaczęli zakładać swoje pracownie w starych fabrykach i magazynach.

Połączenie funkcji pracowni artystycznej i mieszkania, wypełnionego wyposażeniem z odzysku odrestaurowanym przez innowacyjnych artystów, w krótkim czasie doprowadziło do powstania niesamowitych i unikalnych przestrzeni.

Ograniczone środki i styl życia ograniczał budowanie ścian działowych na rzecz tymczasowych przegród zapewniających minimalny poziom prywatności.

Mieszkania w stylu loftowym

Ze względu na rosnące zainteresowanie apartamentami loftowymi i niewielką dostępność tego typu lokali na rynku, deweloperzy zaczęli projektować i budować mieszkania bazujące na cechach charakterystycznych pierwotnych loftów.

Nowo budowane mieszkania w stylu przemysłowym również charakteryzowały się odkrytymi instalacjami i wysokimi oknami. Jednak ze względu na fakt, że kupującymi często były rodziny z dziećmi, mieszkania wymagały podziału powierzchni.

Aby zachować otwartą przestrzeń, a jednocześnie spełnić oczekiwania kupujących projektanci zaczęli stosować ścianki metalowo-szklane.

Ścianki loftowe - design i funkcjonalność

Ścianki loftowe

Niewątpliwe zalety ścianek metalowo-szklanych takie jak łatwa konserwacja, szybki montaż, niski koszt, maksymalne wykorzystanie światła i unikalny design sprawiły, że tego rodzaju rozwiązanie szybko zyskało popularność nie tylko w nowo budowanych apartamentach.

Ścianki loftowe doskonale sprawdzają się podczas przebudowy niewielkich mieszkań. Ze względu na wysoką cenę nieruchomości w centrach dużych miast na całym świecie, projektanci wnętrz zaczęli poszukiwać rozwiązań umożliwiających maksymalne wykorzystanie powierzchni mieszkalnej.

Adaptacja kuchni na sypialnię i utworzenie aneksu kuchennego w pokoju pozwala przekształcić kawalerkę w dwupokojowe, komfortowe mieszkanie. Zastąpienie tradycyjnych ścian działowych ściankami loftowymi, sprawia, że mieszkanie wydaje się większe i bardziej przestronne. Zastosowanie drzwi przesuwnych w stylu loftowym pozwala maksymalnie wykorzystać kubaturę mieszkania przy zachowaniu unikalnego designu.

Antresola i schody metalowo-drewniane

California loft apartment

W niektórych rejonach świata, sformułowanie "loft apartment" lub "California loft apartment" - oznacza mieszkanie na poddaszu z częściowo otwartą antresolą z widokiem na główną przestrzeń.

Zazwyczaj antresola pełni funkcję sypialni, choć w pewnych okolicznościach może to być domowa przestrzeń biurowa, salon, itp.

Konstrukcja antresoli wykonywana jest zazwyczaj z drewna, jednak coraz częściej stosuje się konstrukcję stalową.

schody metalowo-drewniane

Schody loftowe

Komunikacja odbywa się zazwyczaj zwykłymi schodami lub schodami spiralnymi, w zależności od układu mieszkania. Jako materiał do wykonania schodów najczęściej stosuje się drewno i metal.

Metalowa konstrukcja schodów gwarantuje stabilność, a drewniane stopnie wykonane z dębu lub jesionu ocieplają wnętrze.

Balustrady industrialne

Doskonałym uzupełnieniem schodów industrialnych są balustrady wykonane z blachy wypalanej laserowo lub profili spawanych. Balustrady metalowe są nie tylko wytrzymałe i łatwe w konserwacji, ale również gwarantują unikalny design.

Bez względu na to czy Twoje mieszkanie znajduje się w starej fabryce, nowoczesnym apartamentowcu czy budynku jednorodzinnym i zamierzasz wykorzystać w swoim projekcie ścianki industrialne, zbudować antresolę na konstrukcji stalowej czy zamówić unikalne schody metalowo-drewniane skontaktuj się z Ske Design.

Z przyjemnością udzielimy ci bezpłatnej porady i przygotujemy projekt.

W ofercie SKE Design znajdziesz np.:

  • industrialne ścianki metalowo-szklane,
  • drzwi przesuwne np. typu Slim,
  • proste i zabiegowe schody metalowo-drewniane,
  • balustrady z blachy wycinanej laserowo,
  • balustrady spawane z profili,
  • wiatrołapy industrialne,
  • konstrukcje spawane.

Do produkcji ścianek loftowych i drzwi przesuwnych stosujemy bezpieczne szkło VSG 33.1 lub dodatkowo hartowane szkło typu VSG/ESG.


Wszystkie posty z kategorii "Ścianki"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!