Z mieszanką odsłoniętej stali i rustykalnego drewna, wystrój przemysłowy jest jednym z ulubionych stylów współczesnych projektantów.
Jest jednocześnie organiczny i designerski, odważny i wyrafinowany, męski i kobiecy.
Jak zaprojektować dom w stylu industrialnym?
Pomysły na styl industrialny
Przed przystąpieniem do realizacji jakiegokolwiek projektu aranżacji wnętrz, ważne jest, aby zaczerpnąć inspiracji z różnych źródeł np. stron internetowych, sklepów, książek o designie.
Jako zwolennik łamania konwencjonalnych zasad i mieszania różnych szkół projektowania, zauważysz, że projekty domów industrialnych zawierają elementy innych stylów, które doskonale uzupełniają styl przemysłowy.
Ściany działowe
Pomieszczenia w stylu industrialnym charakteryzują się otwartą przestrzenią.
Gdy twoje mieszkanie nie znajduje się w zaadaptowanym budynku starej fabryki i posiada ograniczoną powierzchnię, to musisz dokonać podziału na strefy.
W takim wypadku najlepiej zdecydować się na ścianki loftowe wykonane z metalu i szkła.
Ścianki działowe w stylu przemysłowym doskonale dopasują się do twojego industrialnego wnętrza, a jednocześnie pozwolą podzielić mieszkanie na strefy.
W pomieszczeniach wymagających prywatności, takich jak łazienka czy sypialnia warto zdecydować się na szkło mleczne lub ornamentowe.
Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy naturalne światło, jednocześnie zapewniając poczucie izolacji.
Niewątpliwą zaletą ścianek industrialnych jest zoptymalizowana dystrybucja naturalnego światła słonecznego do wszystkich pomieszczeń.
Niskie koszty montażu i krótki czas montażu oraz unikalny styl sprawiają, że ścianki metalowo-szklane to must have w industrialnym wnętrzu.
Industrialne ścianki dzięki zastosowaniu szkła VSG 33.1 lub szkła hartowanego ESG są bezpieczne i wytrzymałe.
Drzwi loftowe.
Wybór odpowiednich drzwi do wnętrza loftowego to bardzo ważny element designu.
Jeżeli decydujesz się na industrialne ścianki działowe z metalu i szkła to naturalnym wyborem stają się metalowe drzwi loftowe ze szklanym wypełnieniem.
Gdy priorytetem jest oszczędność miejsca to najlepiej wybrać drzwi przesuwne.
Jeśli natomiast masz dużo miejsca, możesz zdecydować się na drzwi metalowo-szklane mocowane na standardowych zawiasach.
W obu przypadkach ważne jest, aby styl podkreślić industrialny styl drzwi poprzez zastosowanie naturalnych materiałów takich jak stal i szkło.
Ważnym elementów drzwi loftowych są również okucia. W stylu industrialnym najlepiej sprawdzają się metalowe okucia z surowego metalu lub malowane proszkowo.
Wiatrołap industrialny.
Jeżeli projektujesz dom, to koniecznie musisz wziąć pod uwagę montaż wiatrołapu przy drzwiach wejściowych.
Dzięki temu zminimalizujesz straty ciepła podczas otwierania drzwi zewnętrznych oraz zapobiegniesz przedostawaniu się śniegu, liści bezpośrednio do wnętrza podczas wietrznych pór roku.
Wiatrołap możesz zbudować z płyt gipsowych lub cegły. Jednak takie rozwiązanie optycznie pomniejszy powierzchnię użytkową.
Dlatego zastanów się nad wykonaniem wiatrołapu w stylu industrialnym. Zastosowanie tafli szkła osadzonych w metalowych profilach doskonale spełni swoje zadanie, a jednocześnie doskonale skomponuje się ze ściankami i drzwiami w stylu loftowym.
Schody industrialne
Jeżeli twoje mieszkanie lub dom posiada więcej niż jedną kondygnację, koniecznością jest zaprojektowanie schodów.
Możesz wybrać schody wykonane z żelbetu, jednak takie rozwiązanie nie będzie pasowało do wnętrza industrialnego.
Betonowe schody sprawiają wrażenie ciężkich i charakteryzują się długim czasem wykonania oraz wysokimi kosztami.
Pierwszym etapem wykonania schodów z betonu i stali jest wykonanie szalunku i zalanie betonem konstrukcyjnym. Dopiero gdy odpowiednio wyschnie (minimum 30 dni), można rozpocząć wykończenie schodów. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie stopni z drewna, musisz liczyć się z dużym kosztem materiału oraz samej robocizny. Schody betonowe można wykończyć również wykładziną, jednak takie rozwiązanie kompletnie nie pasuje do minimalistycznego stylu loftowego.
Możesz również rozważyć wykonanie schodów z drewna.
W takim przypadku weź pod uwagę, że koszt wykonania schodów na jedną kondygnację wyniesie minimum 10000 złotych. Poza tym schody z drewna wymagają konserwacji, a z czasem zaczynają skrzypieć.
Zdecydowanie najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o schody do wnętrza industrialnego, jest wykonanie schodów ze stali.
Stal charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie, jest niepalna, ekologiczna i praktycznie nie wymaga konserwacji.
Schody loftowe wykonane ze stali to nie tylko najlepsze rozwiązanie pod względem technicznym, ale również doskonały materiał dla projektantów wnętrz.
Dzięki zastosowaniu stali możemy wykonać praktycznie każdy projekt schodów, jaki tylko przyjdzie nam do głowy, jednak warto pamiętać, aby schody we wnętrzu industrialnym cechowały się prostotą i podkreśleniem przemysłowego wyglądu stali.
Doskonale sprawdzi się również połącznie konstrukcji stalowej ze stopniami z litego drewna.
Kolory rustykalne
Wybór odpowiedniej palety kolorów jest niezbędny do stworzenia podstaw wystroju wnętrza.
Jeśli w Twoim domu znajdują się odsłonięte ściany z cegły, cementowa podłoga lub dowolne drewno, to jesteś już w połowie drogi. Rustykalne schematy kolorystyczne charakteryzują się zwykle dużą ilością brązów i beżów. Pamiętaj, że Twoja sofa, krzesła i stoły będą prawdopodobnie wykonane ze skóry i surowego drewna, więc twoje wnętrze naturalnie zyska kolory brązów lub spalonego pomarańczu. Daje to wiele możliwości zastosowania kolorów akcentujących do dywanika i innych dekoracji.
Meble industrialne
Meble w stylu przemysłowym w dużym stopniu opierają się na surowym niedokończonym drewnie. Niezależnie od tego, czy jest to stolik do kawy, stół w jadalni, czy stół kuchenny, przynajmniej jeden drewniany stolik jest niezbędny do osiągnięcia prawdziwego przemysłowego wystroju.
Choć stół może być wykonany z litego drewna, może mieć również odsłonięte stalowe nogi.
Ostatnim trendem, który zyskuje na popularności, jest stosowanie żelbetu. Stół z betonowym blatem wygląda niesamowicie i doskonale wpisuje się w styl industrialny.
Przemysłowe sofy i krzesła często mają wykończenie skórzane. Mimo że materiały są podobne, styl mebli skórzanych może się znacząco różnić. Można wybrać tradycyjne kanapy w stylu chesterfield lub zdecydować się na bardziej nowoczesną sofę niskoprofilową.
Jeśli nie lubisz skóry, lniane tapicerowane sofy i krzesła są również dobrym rozwiązaniem. Tradycyjny wzór mebli z pikowanymi siedziskami i oparciami z widocznymi stalowymi łbami gwoździ będzie wspaniale komponował się z pozostałymi elementami mieszkania.
Dywany
Jeśli chodzi o dywany, to możliwości wyboru w wystrój przemysłowym są raczej ograniczone. Staraj się unikać dywanów, które są zbyt żywe (abstrakcyjne) i szykowne lub mają wyraźne wzory geometryczne (szewrony lub kraty), ponieważ wyglądają niezręcznie w rustykalnym otoczeniu.
Zamiast tego, wybierz wyblakłe, albo ciemne kolory (szary, karmazynowy czerwony, spalony pomarańczowy lub niebieski). Weź pod uwagę dywan w stylu orientalnym lub inny tradycyjny/etniczny dywan w stylu południowo-zachodnim, solidny dywan z fakturą, lub tkany dywan z juty.
Akcenty - kontrast i oryginalność
Jeśli chodzi o wybieranie przedmiotów dekoracyjnych, możesz wykazać się większą kreatywnością.
Do poduszek, narzut i puf, wybierz coś, co podkreśla skórę lub tkaną fakturę.
Jeśli dywan jest ciężki i ciemny, spróbuj dodać elementy, które są kolorowe z artystycznym charakterem.
Vintage kontra nowoczesne metalowe oświetlenie
Oświetlenie w wystroju przemysłowym często dzieli się na dwie kategorie:
- zabytkowe, inspirowane starymi lampami z frywolnymi ornamentami i detalami,
- nowoczesne, geometryczne wzory ze szczotkowanej lub gładkiej stali.
Lampy sufitowe są jednym z podstawowych elementów wystroju w stylu przemysłowym. Możesz kupić oświetlenie pojedyncze lub zdecydować się na serię żarówek typu Edison.
Elementy mechaniczne przypominające kulturę steampunkową są popularnymi motywami w oświetleniu wystroju przemysłowego. Choć często uważa się je za nadmiernie rozbudowane, to można znaleźć inteligentny sposób na ich wdrożenie.