artykuł
sierpień 22, 2022

5 różnych typów schodów

Najbardziej znane typy schodów.

Schody występują w bardzo różnych modelach i rodzajach. Wybór typu schodów będzie miał wpływ na ilość miejsca, którą będziemy musieli poświęcić na ich montaż. Ponadto wpłynie na ogólny wygląd pomieszczenia, jego wentylację, a nawet bezpieczeństwo.

Ten krótki przewodnik zaprezentuje Ci główne cechy, które definiują każdy model, a także ich wady i zalety.

schody proste / jednobiegowe

Schody proste (schody jednobiegowe)

Schody proste to najczęściej spotykany typ schodów. Służą one do połączenia dwóch kondygnacji w prostej linii, bez zmian kierunku. Z tego powodu są one bardzo powszechnie stosowane zarówno w domach, jak i budynkach komercyjnych.

Zazwyczaj schody proste nie wymagają podestów. W przypadku bardzo długich ciągów schodów - np. w wieżowcach - można zastosować środkowy podest, aby zapewnić ludziom możliwość odpoczynku.

Zalety schodów prostych:

 • stosunkowo łatwe w projektowaniu i wykonaniu,
 • przestrzeń pod prostymi schodami można łatwo przekształcić w pomieszczenie do przechowywania.

Wady schodów prostych:

 • wymagają znacznej przestrzeni liniowej.

Schody w kształcie litery L

Schody w kształcie litery L są bardzo podobne do schodów prostych, ale w pewnym momencie ich biegu zakręcają o 90 stopni. Ten "punkt załamania" znajduje się zwykle w połowie wysokości i musi mu towarzyszyć podest.

Zalety schodów w kształcie litery L:

 • schody w kształcie litery L można łatwo zamontować w rogu pomieszczenia,
 • przestrzeń, pod środkowym podestem, może być wykorzystany na przechowywanie lub mały kącik do czytania.

Wady schodów w kształcie litery L:

 • w większości przypadków potrzebny będzie słup nośny lub belka pod podestem. Z tego powodu mogą one sprawić, że dolne piętro będzie wydawało się ciasne.
 • poręcze dla schodów w kształcie litery L wymagają dodatkowego wspornika i są trudniejsze do zaprojektowania i zamontowania niż w przypadku schodów prostych.
 • konstrukcja schodów w kształcie litery L utrudnia transport dużych przedmiotów, mebli itp.
Schody w kształcie litery U

Schody w kształcie litery U

Podobnie jak schody w kształcie litery L, schody w kształcie litery U również zmieniają swój kierunek w połowie biegu. Jednak zamiast zagięcia o 90 stopni, wykonują pełny obrót o 180 stopni. Ten typ schodów można również opisać jako dwa krótsze biegi schodów, biegnące w przeciwnych kierunkach i połączone podestem.

Ten typ schodów jest typowy dla budynków mieszkalnych lub wszelkich wysokich budynków, które muszą połączyć trzy lub więcej pięter w sposób ciągły. Dzieje się tak dlatego, że można je łączyć z nieograniczoną liczbą dodatkowych klatek schodowych, nie wymagając przy tym dodatkowej przestrzeni.

Zalety schodów w kształcie litery U:

 • są bardzo łatwe do wkomponowania w plan budynku, nawet w przypadku wysokich budynków.
 • oferują bardzo stabilny bieg wykorzystując stałe długości stopnic i spoczników, co czyni je idealnymi dla schodów ewakuacyjnych lub awaryjnych.

Wady schodów U-kształtnych:

 • chociaż ten kształt można powtarzać w nieskończoność, początkowe obliczenia i pomiary muszą być bardzo precyzyjne.
 • w wysokim budynku, schody w kształcie litery U zazwyczaj blokują część budynku.
 • pozwalają one na łatwe przenoszenie się hałasu między piętrami.

Schody dwubiegowe w kształcie litery Y

Schody dwubiegowe w w kształcie litery Y zajmują dużo miejsca, ale dają wspaniały efekt. Rozpoczynają się one od jednego szerokiego biegu, po którym następuje podest w połowie wysokości. Za podestem rozdzielają się na dwie przeciwległe klatki schodowe, usytuowane pod kątem 90 stopni w stosunku do części centralnej.

Ten typ schodów jest często spotykany w salach balowych, muzeach i starych pałacach. Jest to również często stosowane rozwiązanie w hotelach. Z drugiej strony, bardzo rzadko można je spotkać w domach prywatnych.

Zalety schodów w kształcie litery Y:

 • w przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu pozwalają na jednoczesne korzystanie przez duża ilość osób.
 • wyglądają fantastycznie, gdy znajdują się na wprost głównego wejścia do dużego pomieszczenia.
 • bardzo dobrze komponują się z wystrojem w starym stylu lub vintage.

Wady schodów w kształcie litery Y:

 • zajmują dużo miejsca
 • są skomplikowane do zaprojektowania i dopasowania do pomieszczenia.
schody wspornikowe (schody pływające)

Schody wspornikowe

Schody wspornikowe są stosunkowo nową odmianą tradycyjnych schodów prostych. Rezygnują one całkowicie z belek nośnych i podciągów, a ich stopnie montowane są bezpośrednio na przyległej ścianie. Tworzą bardzo lekki i nowoczesny układ i są często montowane w budynkach, które wymagają futurystycznej lub industrialnej estetyki.

Zalety schodów wspornikowych:

 • zajmują mało miejsca.
 • sprawiają, że pomieszczenie wydaje się szersze i bardziej przestronne.

Wady schodów wspornikowych:

 • brak podstopnic może być przyczyną upadków, zwłaszcza wśród osób starszych
 • mogą być instalowane tylko na niektórych rodzajach ścian.

Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!