artykuł
sierpień 29, 2022

Zadziwiające fakty o Schodach Hiszpańskich

Schody Hiszpańskie w Rzymie to prawdopodobnie najsłynniejsze schody na świecie.

Uwielbiamy je nie tylko za ich piękno, ale także za historie, które się za nimi kryją. Schody Hiszpańskie to ikona baroku i prawdopodobnie najbardziej monumentalne schody, jakie kiedykolwiek zostały zbudowane.

135 stopni.

Jeśli chcesz wspiąć się po schodach, to przygotuj się na to, że będzie ich aż 135!

Schody zostały zaprojektowane przez Francesco de Sanctis i ukończone w 1725 roku po dwóch latach budowy. Budowla była absolutnym hitem wśród lokalnej społeczności, co sprawiło, że Piazza di Spagna stał się bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Schody są poświęcone świętej trójcy, która jest reprezentowana przez ich trzy poziomy; Ojciec, Syn i Duch Święty.

Schody w filmach.

Schody Hiszpańskie stały się bardziej znane światowej publiczności dzięki filmowi Roman Holiday z 1953 roku, w którym wystąpili Audrey Hepburn i Gregory Peck. Film przybliżył publiczności Rzym i stworzył atmosferę Schodów Hiszpańskich.

135 kultowych stopni.

Schody Hiszpańskie to nie jest właściwa nazwa.

Schody przyjęły nazwę "The Spanish Steps", ale tak naprawdę tylko w języku angielskim. W języku włoskim, po prostu określają je jako la Scalinata, co wywodzi się z ich właściwej nazwy, "La Scalinata di Trinita dei Monti." Podobnie jest w przypadku języka francuskiego i hiszpańskiego.

Ambasada Hiszpanii, która znajduje się w Pałacu Monaldeschi, była tam  setki lat przed wybudowaniem schodów. Plac, na którym znajdują się schody, został nazwany "Piazza di Spagna", a swoją nazwę przyjął krótko przed lub tuż po zakupie Pałacu Monaldeschi przez Koronę Hiszpańską.

Nazwa Schody Hiszpańskie została najprawdopodobniej wymyślona przez Johna Keatsa lub Shelleya, którzy mieszkali w sąsiedztwie schodów.

Francuskie fundusze.

Schody zostały zbudowane z funduszy pozostawionych miastu przez Étienne'a Gueffiera, który był francuskim dyplomatą. Zapisał on 20,000 scudi, monet używanych w tamtych czasach, aby sfinansować ich budowę.

Celem było połączenie kościoła na szczycie schodów, który również był kościołem francuskim, z Palazzo Manaldeschi poniżej na Piazza di Spagna. Jak myślisz, czy finansowałby budowę, gdyby wiedział, że schody ostatecznie będą nosiły nazwę hiszpańskich?

kościół Santissima Trinita dei Monti

Kościół na szczycie schodów jest własnością Francuzów.

Francuski kościół Santissima Trinita dei Monti jest klejnotem koronnym Schodów Hiszpańskich. Kościół i pobliska Villa Medici, faktycznie należą do państwa francuskiego. Budowa kościoła została rozpoczęta przez Ludwika XII po inwazji na Neapol, a ukończona przez Papieża Sykstusa V w 1585 roku.

Kościół posiada dwie dzwonnice z oknami na cztery strony świata. Na lewej dzwonnicy znajduje się zegar, a na prawej meridian.

100-letnia herbaciarnia.

Patrząc na schody, po prawej stronie zobaczysz herbaciarnię Babingtons. Herbaciarnia ta została założona przez dwie Angielki w 1893 roku. Nazywały się one Isabelle Cargill i Ann Marie Babington. Zaryzykowały one wszystkie swoje oszczędności (100 funtów) i otworzyły małą herbaciarnię dla anglosaskiej społeczności ówczesnego Rzymu.

Ryzyko było duże, ponieważ w tamtych czasach herbata nie była tak popularnym napojem we Włoszech, gdyż można ją było sprzedawać tylko w aptekach. Ryzyko się opłaciło, skoro ponad 120 lat później herbaciarnia nadal działa!

Pierwszy McDonalds spowodował masowe protesty.

Kiedy pierwszy McDonald's został otwarty w Rzymie, wywołał ogromne poruszenie w stolicy. Zdecydowano się na miejsce tuż obok Placu Hiszpańskiego. 5 maja 1986 roku New York Times opublikował artykuł na temat reakcji miasta na otwarcie tej kultowej restauracji fast-food. Jednym z jej największych krytyków był włoski projektant mody Valentino.

Według Valentino, który rozpoczął działania prawne mające na celu zamknięcie restauracji, McDonald's był przyczyną "hałasu oraz nieznośnego zapachu smażonego jedzenia zanieczyszczającego powietrze.".

Co zabawne, w mieście pojawiły się plakaty z postulatem, aby aktor Clint Eastwood został burmistrzem Rzymu. To efekt tego, że wcześniej był burmistrzem w Carmel w Kalifornii, gdzie zamknął kilka fast foodów w nadmorskim miasteczku.

Fontana della Barcaccia

Fontanna autorstwa Berniniego.

Barokowa fontanna w kształcie łodzi została zbudowana bezpośrednio u podnóża schodów i dodaje "magii" temu miejscu. Fontanna została zaprojektowana i wykonana przez Pietro Berniniego z pomocą jego syna Gian Lorenzo Berniniego i ma dość ciekawą historię.

Nawet dzisiaj w Rzymie zdarzają się liczne powodzie, ale w XVI wieku było jeszcze gorzej. W 1598 roku ogromna powódź spowodowała przelanie Tybru, co sprawiło, że łódź z rzeki została zaniesiona na Piazza di Spagna. Gdy wody cofnęły się, łódź pozostała na placu. Kiedy Pietro Bernini otrzymał zlecenie na zaprojektowanie i wykonanie fontanny od papieża Urbana VIII, wykorzystał łódź jako inspirację.

400 € za siedzenie na schodach?

Siedzenie na Schodach Hiszpańskich jest kosztowne!

Od sierpnia 2019 siedzenie na Schodach Hiszpańskich może skutkować grzywną w wysokości 400€ (!?), więc upewnij się, że stosujesz się do obowiązującego prawa podczas odwiedzania tego ikonicznego pomnika!


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!