artykuł
marzec 28, 2022

Z czego wykonać stopnie?

Materiały wykończeniowe na schody

Schody na zamówienie o konstrukcji stalowej lub drewnianej  i schody betonowe mogą być wykończone na wiele różnych sposobów. Można je oczywiście dopasować do posiadanej podłogi, niezależnie od tego, czy jest to podłoga z litego lub klejonego drewna, płytek, wykładzin dywanowych, a nawet mikrobetonu lub żywicy.

Materiały wykończeniowe na schody:

  • drewno,
  • wykładzina,
  • płytki,
  • marmur,
  • żywica epoksydowa,
  • stal.

Stopnie drewniane

Oprócz tradycyjnych drewnianych desek podłogowych wielu architektów i projektantów wnętrz proponuje obecnie ekskluzywne rozwiązania w zakresie podłóg drewnianych i nowoczesnych schodów, np. parkiety mozaikowe lub podłogi drewniane w stylu antycznym.

Podłoga drewniana zawsze wnosi do pomieszczenia naturalny wygląd i ciepło. Niektóre rodzaje podłóg są wykonane z litego drewna, ale większość z nich to podłogi warstwowe. Rodzaje podłóg drewnianych, które stają się coraz bardziej popularne to: ciemno bejcowana podłoga drewniana "Old English", naturalna podłoga dębowa woskowana, biała podłoga drewniana bielona oraz szczotkowane wykończenie antyczne.

Podłogi warstwowe są wykorzystywane jako pokrycie schodów, gdy główną konstrukcję nośną stanowi beton.

Please follow me on instagram! @chrishenry
Stopnie z drewna - zdjęcie Chris Henry / Unsplash
W przypadku schodów o konstrukcji stalowej lub drewnianej stopnie są częścią konstrukcyjną schodów na zamówienie i muszą być wykonane z wysokiej jakości litego drewna.

W tym przypadku minimalna grubość powinna wynosić 40 mm. Na stopnie schodów nie zaleca się stosowania sklejki ani podłóg laminowanych.

Drewniane stopnie pasujące do drewnianej podłogi

Wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć, jest dopasowanie schodów do podłóg, nawet jeśli są one wykonane z różnych materiałów i mają różną grubość. Ponadto drewno jest materiałem naturalnym, wrażliwym na wilgoć, ekstremalne warunki pogodowe, światło słoneczne itp.
Wszystkie te naturalne cechy należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać pożądany efekt. Obróbka i wykończenie drewna są również różne w przypadku podłóg drewnianych i schodów z litego drewna.

Stopnie z wykładziny dywanowej

Jeśli chcesz dopasować stopnie i podstopnice do wykładziny lub dywanu, który masz na piętrze, proponujemy użyć drewna dobrej jakości, ale niedrogiego. Można wybrać na przykład drewno jodłowe, bukowe, a w niektórych przypadkach nawet sosnowe. Stopnie będą w rzeczywistości prawie całkowicie pokryte wykładziną. Z tego powodu nie ma sensu zlecać ich produkcji z drogich gatunków drewna najwyższej jakości. Wykładzina jest  przyklejana do stopnic za pomocą odpowiedniego kleju, dwustronnej taśmy wykładzinowej lub zszywek.

Płytki na schodach stalowych lub drewnianych

Najbardziej odpowiednie drewno na stopnie i podstopnice przygotowane do pokrycia płytkami to drewno jodłowe i bukowe. Układanie płytek na schodach drewnianych zazwyczaj nie jest łatwym zadaniem, dlatego lepiej zlecić je fachowcom. Należy również pamiętać, że gres nie należy do najlżejszych materiałów wykończeniowych, dlatego przed ułożeniem płytek na schodach drewnianych konieczna jest weryfikacja wytrzymałości konstrukcji.

Stopnie wykonane z marmuru / Zdjęcie Alex Brisbey / Unsplash

Stopnie wykonane z marmuru

Wykonanie stopni z marmuru, podobnie jak stopni z płytek, wymaga sprawdzenia wytrzymałości konstrukcji. Płytki marmurowe można układać na stopniach używając odpowiedniego kleju do marmuru. Ponieważ marmur jest bardzo trudny do cięcia bez uszkodzenia, zalecamy skorzystanie z profesjonalnej usługi układania marmuru.

Stopnie z żywicy epoksydowej

Jeśli planują Państwo wykonanie posadzki żywicznej i chcą mieć takie samo wykończenie na stopniach, można zamontować schody na wymiar ze stopniami stalowymi lub drewnianymi w stanie surowym do wykończenia żywicą na miejscu przez firmę posadzkarską. Alternatywnie można zamówić stopnie wykończone żywicą.

Podłogi żywiczne i schody żywiczne stają się coraz bardziej popularnym wyborem w wielu projektach aranżacji wnętrz, zarówno komercyjnych, jak i domowych.

Są one szczególnie polecane przez architektów i projektantów wnętrz, ponieważ pozwalają na uzyskanie bardzo czystych i bezspoinowych powierzchni. Nie ma potrzeby stosowania żadnych łączeń ani widocznych mocowań.

Ponadto, w przeciwieństwie do drewna, powierzchnie żywiczne są odporne na promieniowanie UV, nie żółkną z upływem czasu i mają fantastyczne właściwości hipoalergiczne. Są w 100% wodoodporne i bardzo łatwe do czyszczenia, co jest cechą bardzo cenioną przez gospodynie domowe.

Żywica może być nakładana na istniejącą warstwę drewna, dlatego można wziąć pod uwagę możliwość odnowienia starej podłogi i schodów, nadając im nowy wygląd. Dostępna jest ogromna różnorodność wykończeń i kolorów żywicy.

Empty floor. White walls.• Пустой этаж, белые стены.
podłoga z żywicy epoksydowej / zdjęcie Unsplash

Potrzebujesz więcej informacji o tym, jak dobrać podłogę do schodów?

Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej lub zadzwoń do Ske Design. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i wspólnie wybierzmy najlepszy materiał na Twoje schody!


Wszystkie posty z kategorii "Schody"

Zamów bezpłatną konsultację:

Aby wysłać wiadomość proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Administratorem Państwa danych osobowych ujawnionych w powyższym formularzu kontaktowym jest SK-Engineering Sławomir Kucharski z siedzibą przy al. Powstańców Wlkp 76B/4 70-110 Szczecin. Dane osobowe ujawnione w niniejszym formularzu będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO*, polegającego na dbaniu o jakość swoich usług i komunikację. Przysługuje Państwu żądanie dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto przysługuje Państwu wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego- Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych znaleźć możecie w zakładce dotyczącej RODO.


SKE Design
Autor
SKE Design

Projektujemy i wykonujemy ścianki metalowo-szklane, drzwi przesuwne, schody stalowe, zadaszenia, meble industrialne, ogrodzenia i balustrady. Indywidualny projekt i wysoka jakość!