Typy schodów
Schody są istotną cechą każdego budynku wielopoziomowego. Schody i klatki schodowe istnieją prawie tak długo, jak ludzie. Poza windami i drabinami to praktycznie jedyny sposób na przemieszczenie się pomiędzy piętrami.
Podczas projektowania budynku, ważne jest, aby świadomie wybrać odpowiedni rodzaj schodów.
Ile jest rodzajów schodów?
Schody mogą być zaprojektowane w niemal nieskończonej kombinacji różnych form i typów, aby jak najlepiej dopasować się do przestrzeni, funkcji i estetyki Twojego projektu.
Różne typy architektury schodów zapewniają różne rodzaje atrakcyjności wizualnej, a także zajmują zróżnicowaną powierzchnię. Niektóre rodzaje schodów są bardziej powszechne w rezydencjach, podczas gdy inne są częściej spotykane w obiektach komercyjnych lub przemysłowych.
Do podstawowych typów schodów można zaliczyć schody proste, kręcone lub zabiegowe, a także schody dwubiegowe lub łamane.Poszczególne elementy schodów mogą się różnić w zależności od ich funkcji lub stylu.
Różne rodzaje stopnic np. drewniane, szklane, stalowe lub z płytek, mogą wpływać zarówno na funkcjonalność, jak i na atrakcyjność wizualną schodów.
Rodzaj schodów i ich kształt muszą pasować do wymagań przestrzennych i funkcji klatki schodowej. Styl schodów zależy od architektury i wzornictwa budynku.
Jakie są rodzaje schodów stosowanych w budownictwie?
Każdy typ schodów ma swoje wady i zalety. Poniżej omawiamy niektóre z najczęstszych typów i form schodów, aby pomóc Ci wybrać najlepszy rodzaj schodów dla Twojego projektu.
Schody proste
Najbardziej podstawowym i powszechnym projektem schodów są schody proste, które charakteryzują się pojedynczym biegiem bez zmiany kierunku.
Zastosowania schodów prostych.
Ten klasyczny styl jest powszechnie stosowany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym.
Zalety schodów prostych.
Ze względu na prostą konstrukcję, schody proste są najłatwiejsze w budowie. Nie wymagają specjalnego wsparcia i pozwalają na łatwiejszy montaż poręczy i balustrad. Ze względu na łatwość budowy, schody proste są również niedrogie. Schody proste są zwykle najłatwiejsze do pokonania dla człowieka.
Wady schodów prostych
Schody proste zajmują więcej miejsca w przestrzeni liniowej.
Schody proste z podestem
W tej wersji schodów prostych, podest rozdziela długą przestrzeń biegu schodów.
Schody proste z podestem - zastosowanie
Schody proste ze spocznikiem są najczęściej stosowane w dużych budynkach komercyjnych, ale występują również w budynkach mieszkalnych.
Zalety schodów prostych z podestem
Ten typ schodów ma te same ogólne zalety co schody proste bez podestu, w tym łatwość budowy, prostotę i łatwość poruszania się.
Dodatkowo podest stanowi punkt odpoczynku dla osób wchodzących i schodzących po schodach.
Wady schodów prostych z podestem
Główną wadą schodów prostych z podestem jest to, że zajmują dużo przestrzeni.
Schody w kształcie litery L
Ciekawszą wersją schodów prostych są schody w kształcie litery L.
Zastosowania schodów w kształcie litery L
Schody w kształcie litery L są często spotykane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych.
Zalety schodów w kształcie litery L
Tego typu schody są bardziej atrakcyjne wizualnie niż schody proste. Mogą być stosowane w narożniku pomieszczenia. Są łatwiejsze do pokonania i bezpieczniejsze niż schody proste. Podest zapewnia miejsce do odpoczynku.
Wady schodów w kształcie litery L
Ten rodzaj schodów jest bardziej skomplikowany i nieco droższy w budowie niż schody proste. Duże przedmioty mogą być trudne do przenoszenia, ze względu na załamanie schodów.
Schody zabiegowe w kształcie litery U.
To inny rodzaj schodów prostych, który charakteryzują się zakrętem o 180 stopni, na podeście znajdującym się pomiędzy dwoma równoległymi biegami schodów.
Zastosowanie schodów zabiegowych
Tego rodzaju schody najczęściej spotykane są w budynkach biurowych. Jeśli zdarzyło Ci się korzystać w pracy ze schodów zamiast windy, to prawdopodobnie korzystałeś ze schodów w kształcie litery U.
Zalety schodów zabiegowych typu U
Zajmują mniej miejsca i łatwiej je wkomponować w plan architektoniczny. Podest pomiędzy biegami stanowi miejsce odpoczynku dla osób wchodzących lub schodzących po schodach.
Wady schodów zabiegowych typu U
Schody tego typu są trudniejsze w budowie niż schody proste. Obrót o 180 stopni może utrudniać przenoszenie większych przedmiotów.