Schody ze stali ocynkowanej czy malowanej proszkowo (część 1).
Schody przemysłowe, komercyjne, a nawet te montowane w budynkach mieszkalnych mogą być wykonane ze stali. Powody, dla których wykorzystuje się stal to jej wytrzymałość i trwałość. Istnieje jednak kilka różnych rodzajów stali, takich jak stal węglowa, stal ocynkowana, stal malowana proszkowo i stal nierdzewna.
Każdy z nich ma nieco inne właściwości oraz wygląd.
W tym artykule przeanalizujemy cechy, które należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu stali ocynkowanej z nierdzewną, w tym koszty, trwałość, konserwację i wygląd.
Jaka jest różnica pomiędzy stalą malowaną proszkowo a stalą ocynkowaną?
Główną różnicą pomiędzy stalą ocynkowaną a stalą malowaną proszkowo jest sposób, w jaki każda z tych powłok chroni metal znajdujący się pod nią. W przypadku stali ocynkowanej warstwa cynku chroni stal przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Malowanie proszkowe chroni stal poprzez warstwę żywicy, która zapobiega uszkodzeniu metalu.
Stal ocynkowana powstaje poprzez oczyszczenie stali węglowej, a następnie zanurzenie jej w kąpieli ze stopionego cynku. Kiedy stal jest zanurzona w cynku, zachodzi reakcja metalurgiczna pomiędzy żelazem zawartym w stali a stopionym cynkiem. Reakcja ta tworzy cienką powłokę, która łączy się ze stalą, zapobiegając przedostawaniu się do niej substancji korozyjnych, takich jak kwaśne deszcze. W przypadku cynkowania ogniowego nałożenie pełnej warstwy ochronnej cynku zajmuje tylko kilka minut.
Stal powlekana proszkowo powstaje poprzez natryskiwanie na stal węglową suchego proszku składającego się z drobno zmielonych cząstek pigmentu i żywicy. Aby zapewnić przyczepność, pigment i żywica są ładowane elektrostatycznie, a następnie natryskiwane na stal, która jest elektrycznie uziemiona. W ostatnim etapie procesu malowania proszkowego metal zostaje umieszczany w piecu do utwardzania, gdzie proszek jest topiony, a następnie schładzany. Dzięki temu powstaje warstwa ochronna.
Cena stali malowanej proszkowo i stali ocynkowanej.
Aby zrozumieć różnice cenowe pomiędzy stalą malowaną proszkowo a stalą ocynkowaną, należy wziąć pod uwagę zarówno koszty produkcji, jak i koszty utrzymania.
Koszty produkcji stali ocynkowanej są wyższe niż stali malowanej proszkowo. Jednakże, dzięki udoskonaleniu procesu produkcyjnego w ciągu ostatnich kilku dekad i stosunkowo stabilnej cenie cynku, stal ocynkowana staje się bardziej konkurencyjna cenowo. Schody wykonane ze stali ocynkowanej nie wymagają konserwacji przez okres nawet stu lat, co eliminuje przyszłe wydatki.
O ile malowanie proszkowe jest tańsze niż cynkowanie stali, o tyle materiały stosowane do malowania proszkowego podrożały w ostatnich kilkunastu latach o ponad 100%. Ponadto, schody stalowe malowane proszkowo wymagają częstszej konserwacji, co może przełożyć się na wyższy koszt całkowity.
Stal malowana proszkowo czy stal galwanizowana - trwałość
Zarówno schody stalowe malowane proszkowo, jak i galwanizowane są niezwykle trwałe. Dzieje się tak dlatego, że metal bazowy, jakim jest stal, jest najmocniejszym materiałem, jaki może być użyty do budowy schodów. Zarówno schody ze stali malowanej proszkowo, jak i ocynkowanej mogą wytrzymać duże natężenie ruchu i duży ciężar.
Jednak stal ocynkowana może być uważana za trwalszą, ponieważ wszelkie wgniecenia lub zadrapania nie naruszą jej warstwy ochronnej. Powłoka proszkowa jest porowata i może ulec uszkodzeniu pod wpływem dużej siły. Narażenie na ciężkie warunki lub silne ścieranie może prowadzić do odprysków i pęknięć w powłoce proszkowej.
Malowanie proszkowe a stal ocynkowana w aspekcie ochrony środowiska
Zarówno stal malowana proszkowo, jak i stal ocynkowana są przyjazne dla środowiska i nadające się recyklingu. Oba rodzaje stali dobrze znoszą wszelkiego rodzaju warunki środowiskowe, w tym ekstremalne temperatury, a także ekspozycję na światło słoneczne, wilgoć, sól i inne materiały korozyjne.
Schody wykonane ze stali ocynkowanej mogą przetrwać ponad 100 lat. Według Galvanizers Association cynkowanie może zapewnić do 170 lat ochrony dla stali. Chociaż trwałe, malowanie proszkowe nie posiada takiej wytrzymałości jak powierzchnia ocynkowana. Powłoka proszkowa wytrzymuje zazwyczaj 15-20 lat, w zależności od wstępnej obróbki stali i materiałów użytych do powlekania proszkowego.