Schody Hiszpańskie
Na Piazza di Spagna, po przeciwnej stronie Fontanny Barcaccia, stoi prawdziwe arcydzieło - Scalinata di Trinità dei Monti, znane jako Schody Hiszpańskie.
Historia Schodów Hiszpańskich
Majestatyczne schody zostały zaprojektowane przez Francesco de Sanctis w XVIII wieku (1723-1725), aby połączyć plac z kościołem Trinità dei Monti. Prace nad budową Schodów Hiszpańskich zostały sfinansowane przez francuskiego dyplomatę Étienne Gueffiera. W tym czasie kościół Trinità dei Monti był już pod patronatem króla Francji. Symbolicznie schody miały na celu uczczenie pokoju między Hiszpanią a Francją, poprzez połączenie francuskiego kościoła Trinità dei Monti z Placem Hiszpańskim. Francuzi planowali również postawić na szczycie schodów pomnik króla Francji Ludwika XIV, ale pomysł ten nigdy nie został zrealizowany ze względu na odmowę papieża.
Ze względu na swoją świetność, Plac Hiszpański był jednym z głównych centrów miasta w okresie renesansu. Przyciągał najważniejszych artystów, pisarzy i poetów tamtych czasów. Z czasem plac został wypełniony przez mieszkańców i podróżnych z całego świata. Tradycja placu jako miejsca spotkań przetrwała do dziś. Wokół placu znajdują się wspaniałe hotele, restauracje i rezydencje.
Choć projekt ujrzał światło dzienne dopiero na początku XVIII wieku, nie był to pierwszy raz, kiedy dyskutowano o pomyśle stworzenia schodów pomiędzy Trinita' dei Monti a Piazza di Spagna. Dokumenty mówią nam, że pomysł budowy schodów był już analizowany w połowie XVI wieku, a około 1570 roku papież Grzegorz XIII kupił ziemię, z zamiarem zbudowania schodów podobnych do tych z Aracoeli na rzymskim Kapitolu.
Jednak spory między Francuzami a Watykanem o własność ziemi opóźniły prace budowlane. Dopiero w 1717 roku papież Klemens XI wezwał do składania projektów i prace rozpoczęły się pod rządami jego następcy Innocentego XIII Conti. W 1726 roku budowa schodów dobiegła końca. Architektem odpowiedzialnym za budowę Schodów Hiszpańskich jest Francesco de Sanctis.
Co warto zobaczyć w pobliżu?
Schody Hiszpańskie dominują na Piazza di Spagna, jednak nie są jedyną rzeczą, którą warto tu zobaczyć.
Kościół Trinita' dei Monti
Kościół Santissima Trinità dei Monti góruje nad Piazza di Spagna dwoma charakterystycznymi dzwonnicami, które nadają placowi i schodom ich ikoniczny wygląd. Kościół pochodzi z XVI wieku i stoi na terenie, który kiedyś był winnicą. Kościół jest pod opieką Ambasady Francji przy Stolicy Apostolskiej i warto go odwiedzić. Posiada piękne freski i kaplicę oraz klasztor, które są otwarte dla zwiedzających.
Obelisco Sallustiano (Obelisk Sallustiana)
Schody zwieńczone są egipskim obeliskiem, zwanym Obelisco Sallustiano. Obelisk jest jednym z 13 starożytnych obelisków w Rzymie i został zbudowany przez Rzymian w stylu egipskim.
La fontana della barcaccia (fontanna Barcaccia)
U podnóża Schodów Hiszpańskich znajduje się jedna z najsłynniejszych fontann w Rzymie, zwana "la barcaccia".
Fontanna została zbudowana przez Berniniego (zarówno ojca Pietro Berniniego, jak i syna, słynnego Gian Lorenzo Berniniego) i przedstawia wrak statku, na pamiątkę powodzi, podczas której Tybr przyniósł zniszczony statek do tego właśnie miejsca.
Woda w fontannie pochodzi z "Acquedotto Vergine" (Aqua Virgo), tego samego akweduktu, który dostarcza wodę do Fontanny di Trevi i który pochodzi z czasów starożytnego Rzymu.
Fontanna jest niewysoka i przy dużym natężeniu ruchu na placu może nie wydawać się zbyt imponująca, jednak warto ją zobaczyć, bo szczegóły są wspaniałe. Uważne oko dostrzeże rzeźbę pszczoły, symbol rodziny Barberini, która zleciła budowę.
Co jeszcze warto wiedzieć o Schodach Hiszpańskich w Rzymie?
Schody Hiszpańskie w Rzymie są publicznymi schodami, które są dziś używane głównie w celu dotarcia do Pincio i Villa Medici. Każdego roku podczas świąt, miasto wystawia na pierwszym stopniu żłóbek z szopką, zgodnie z tradycją sięgającą XIX wieku. Co roku w kwietniu, schody są wyłożone donicami z azaliami do początku maja. Schody są również znane z małego targu kwiatów ciętych.
Schody Hiszpańskie w Rzymie liczą 136 stopni.
Chociaż schody są często zatłoczone przez ludzi, miejskie przepisy zabraniają gromadzenia się na nich, a w szczególności zabraniają jedzenia na schodach. Schody Hiszpańskie często pojawiają się w literaturze, filmie, telewizji i sztuce.