Minimalistyczne style we wnętrzach
Frazy "forma podąża za funkcją" i "mniej znaczy więcej" prawdopodobnie przychodzą ci do głowy, gdy słyszysz sforułowanie "minimalistyczny wystrój wnętrz".
Prawdopodobnie wyobrażasz sobie puste pokoje z niewielką ilością mebli, bez dekoracji, pomalowane na biało. Możesz również pomyśleć o scenach z futurystycznych filmów, takich jak np. Odyseja kosmiczna. Wszystko to jest prawdą, ale minimalistyczna estetyka projektowania to o wiele więcej.
Minimalizm został stworzony przez Bauhaus, niemiecką szkołę projektowania w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. W szkole tej propagowano koncepcję, zgodnie z którą kształt przedmiotu powinien odpowiadać jego zamierzonej funkcji. Doprowadziło to do powstania wnętrz, które były na ogół pozbawione przedmiotów dekoracyjnych i wyposażone w minimalną ilość mebli o geometrycznej formie.
Dziś można znaleźć minimalistycznych projektantów wnętrz, którzy specjalizują się w przestrzeniach ucieleśniających ten styl z własnymi akcentami - od mieszania ozdobnych antyków po wprowadzanie rustykalnych tekstur, a nawet odważnych kolorów. Wszystko to pokazuje, że istnieje wiele sposobów na stworzenie minimalistycznej przestrzeni w domu.
Rustykalny minimalizm
Nazwa mówi sama za siebie. Rustykalna minimalistyczna przestrzeń podkreśla czyste linie i przytulne tekstury takie jak poduszki z owczej skóry, narzuty z grubej dzianiny i pluszowe, wełniane dywany.
W rustykalnej, minimalistycznej przestrzeni dominują kontrastowe odcienie. Pomyśl o jasnych tonach beżu i kości słoniowej zmieszanych z czarnymi odcieniami, takimi jak węgiel drzewny, smoła i heban.
Mniej znaczy zdecydowanie więcej.
Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu estetykę rustykalnego minimalizmu, zacznij od ograniczenia liczby mebli i akcentów.
Tekstura, tekstura, tekstura.
Postaw na wiele rustykalnych faktur i wykończeń, takich jak ziarniste drewno, sztuczne futro i naturalne włókna. Ocieplą one neutralną paletę kolorów charakterystyczną dla rustykalnego minimalizmu.
Minimalistyczny maksymalizm
Przeciwieństwa się przyciągają. To jest w zasadzie minimalistyczny maksymalistyczny wygląd w pigułce. Jest to minimalistyczne podejście do mebli i wystroju z maksymalistycznym podejściem do koloru i materiałów. Rezultat? Przestrzeń, w której znajdziesz rzeźbiony stolik kawowy zestawiony z odważnym kolorem ścian.
Zamiast minimalistycznego, białego salonu, znajdziesz tu jaskrawe kolory, które podkreślają jego charakter na różne sposoby. Może to być szafirowo-niebieski fotel, szmaragdowy dywan lub jaskrawoczerwone ściany.
Wybierz piękne materiały, aby zrównoważyć mocne kolory. Połącz marmurowy stolik do kawy, czarny matowy wisiorek i aksamitną sofę. Pomyśl o prostocie, ale z charakterem.
Mniej, odważniej!
Jeśli chodzi o akcenty, skorzystaj z podręcznika zasad minimalistycznego wystroju wnętrz. Nie potrzebujesz pięciu obrazów. wystarczy jeden ręcznie rzeźbiony kamienny wazon.
Eklektyczny minimalizm
Idealnie minimalistyczny. Starannie dobrany.
Na eklektyczny minimalizm, składają się wyraziste rzeźbione meble i unikalne akcenty, z których każdy opowiada jakąś historię.
Ciepłe neutrale kolory, takie jak kość słoniowa i beże, zmieszane z akcentami czerni to energia, którą tu znajdziesz. Całość dopełniają akcenty z jasnego drewna, beżowej pościeli i białej ceramiki.
Postaw na linearność.
W klasycznym stylu minimalistycznego wystroju wnętrz, trzymaj się elementów o mocnych, czystych liniach, takich jak super gładki marmurowy stół w jadalni lub nowoczesne oprawy oświetleniowe.
Baw się teksturami.
Detale takie jak marmurowe żyłki, tłoczone powierzchnie i tkane akcenty ożywią Twój pokój. Pozwól im błyszczeć.
Pokaż historie. Zanim dodasz jakiś akcent do swojej przestrzeni, upewnij się, że nie będzie on tylko wizualnie interesujący.
Tutaj króluje sztuka i przedmioty z historią.
Współczesny minimalizm
Jeśli szukasz wygodnego minimalistycznego domu, współczesny minimalistyczny styl wnętrz jest dla Ciebie. Jest to przystępne, żywe ujęcie minimalistycznego wystroju wnętrz, które doskonale nadaje się do domu przyjaznego rodzinie, ponieważ jest zakorzenione w czystej wygodzie.
Odcienie bieli, od kremowego po skorupkę jajka, zajmują centralne miejsce we współczesnej minimalistycznej przestrzeni. Znajdziesz tu również jasne drewno i wiele tkanych faktur, które zapewniają kontrast.
Kluczowe elementy? Przede wszystkim meble. Ponieważ w tym stylu liczy się przede wszystkim komfort, postaw na przytulne elementy, takie jak pluszowy fotel lub łóżko tapicerowane o czystych liniach.
Kosze! Z pewnością spodoba Ci się ten praktyczny sposób przechowywania, a ich faktura i naturalny kolor pomogą również ocieplić Twoją przestrzeń.
Dodaj kilka falbanek. Użyj stonowanych kolorów i miękkich wzorów z poduszek i sztuki ściennej, aby ożywić swoją przestrzeń.